KARMAŃSKI Jan

KARMAŃSKI Jan
KARMAŃSKI JanKARMAŃSKI JanKARMAŃSKI Jan
Tytuł:Letni dzień w ogrodzie (1940)
Technika:olej, sklejka
Wymiary:50 x 60 cm
65 x 75 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "J. KARMAŃSKI 1940"

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
niedostepny

 

JAN KARMAŃSKI

Jan Karmański urodził się w 1887 roku w Warszawie, zmarł w 1958 roku w Kazimierzu Dolnym. Pochodził z artystycznej rodziny, był wnukiem Jana Nepomucena Ignacego Karmańskiego.
W latach 1904-1910 uczył się w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowniach Konrada Krzyżanowskiego oraz Ferdynanda Ruszczyca. Trzy lata po zakończeniu studiów zdecydował się wyruszyć w podróż artystyczną do Paryża, gdzie przebywał przez rok - do powrotu zmusił go wybuch I wojny światowej.
Artysta podróżował również po Polsce, zachwycił się szczególnie pięknem Kazimierza Dolnego nad Wisłą i jego okolic, w 1925 roku przeniósł się tam na stałe. Jan Karmański był właściwie pionierem fenomenu Kazimierza Dolnego w środowisku polskich artystów, to on jako pierwszy zwrócił uwagę na niezwykle malarskie walory tego miejsca. Później dopiero miasteczko to zostało zauważone i rozsławione przez Tadeusza Pruszkowskiego i jego uczniów ze Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie.
Jan Karmański aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym Kazimierza Dolnego, był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza oraz, od 1956 roku, założonej przez Zenona Kononowicza Grupy Kazimierskiej.

 

Malarstwo Jana Karmańskiego

W sztuce Jana Karmańskiego uwidaczniają się przede wszystkim wpływy francuskiego postimpresjonizmu i polskich kolorystów, w okresie paryskim malarz inspirował się głównie dorobkiem artystycznym Paula Cézanne'a.
Jan Karmański w swojej twórczości podejmował różną tematykę, malował m.in. portrety, martwe natury oraz sceny rodzajowe, specjalizował się jednak w pejzażach i wedutach, najczęściej zaś portretował ukochany Kazimierz Dolny.
Kompozycje Jan Karmański budował za pomocą plamy barwnej, wykorzystywał szeroką paletę kolorów.

 

Jan Karmański - wystawy i kolekcje

Jan Karmański często pokazywał swoje prace, najczęściej uczestniczył w wystawach prezentowanych w Kazimierzu Dolnym, Lublinie i Warszawie, gdzie najchętniej eksponował w Instytucie Propagandy Sztuki. Wystawiał obrazy również za granicą.
W grudniu 1960 roku w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych w Lublinie otwarta została wystawa pośmiertna twórczości Jana Karmańskiego podsumowująca dorobek artystyczny tego istotnego w środowisku lubelskim malarza.

Obrazy Jana Karmańskiego znajdują się w kilku kolekcjach muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

 

Poszukujemy prac

 

Przyjmujemy obrazy Jana Karmańskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Jana Karmańskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Jana Karmańskiego, zapraszamy do kontaktu [link].


Zobacz galerię obrazów Jana Karmańskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE OBRAZY JANA KARMAŃSKIEGO

x
«
»