PANEK Jerzy

PANEK Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:

Chorągiew XIV z cyklu Chorągwie

Technika:drzeworyt, papier, edycja 62/92
Wymiary:72 x 53 cm (wymiary arkusza)
106 x 76 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany ołówkiem.
niedostepny

JERZY PANEK

Jerzy Panek urodził się w 1918 roku w Tarnowie, zmarł w 2001 roku w Krakowie. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich grafików.

Studia rozpoczął w 1937 roku w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie na Wydziale Grafiki, w pracowni Andrzeja Jurkiewicza i Władysława Jarockiego. W czasie okupacji kontynuował studia w Kunstgewerbeschule. Po wojnie uczył się na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Eugeniusza Eibischa i Zbigniewa Pronaszki. W 1955 roku uzyskał dyplom ukończenia Akademii.

W połowie lat 50. odbył podróż do Chin, po powrocie z której krótko współpracował z Tadeuszem Kantorem przy realizacjach teatralnych. Od początku lat 50. artysta zaczął eksperymentować z techniką drzeworytu, zaś w latach 70. zaczął kłaść nacisk na prace malarskie.

Jerzy Panek należał do międzynarodowego ugrupowania Xylon, zrzeszającego drzeworytników, a także do Związku Polskich Artystów Plastyków.

Malarstwo Jerzego Panka

Artysta uprawiał malarstwo i grafikę, najchętniej drzeworyt, w którym osiągnął mistrzostwo. Na kształt twórczości Jerzego Panka silny wpływ miała podróż do Chin. Artysta łączył prace w cykle, z czego w latach 60. powstały jedne z najsłynniejszych m.in. "Autoportrety", "Pasterki", "Latawce". Największy cykl w twórczości artysty stanowiły drzeworyty inspirowane Boską Komedią Dantego.

Prace Jerzego Panka charakteryzuje operowanie zwartą, topornie obrobioną, zdeformowaną bryłą i swoiste prymityzowanie formy. Artysta osiągnął niezrównaną lakoniczność i prostotę wyrazu. Malarstwo olejne wystawiał rzadko, traktując je jako bardziej intymną sferę swoich działań artystycznych. Często w swoich pracach wykorzystywał technikę pastelu olejnego.

Jerzy Panek - wyróżnienia i wystawy

Malarz był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. Złoty Medal na Międzynarodowym Triennale Grafiki w New Delhi (1971), Nagrodę im. Jana Cybisa (1988), tytuł Honorowego Profesora krakowskiej ASP (1993), Nagrodę Miasta Krakowa (1998).

Artysta w 1979 roku brał udział w wystawie "Polaków portret własny" w Muzeum Narodowym w Krakowie. W 2006 roku miała miejsce indywidualna wystawa prac Jerzego Panka w Muzeum Narodowym w Krakowie. Jerzy Panek prezentował swoje prace na wielu wystawach m.in. w Krakowie, Łodzi, Kielcach, Sztokholmie, Liege.

Artykuły na temat Jerzego Panka

"Jerzy Panek ma przecież w sztuce Krakowa, ale i polskiej sztuce od dawna miejsce ważne i zasłużone. Jestem przekonany, że zjawisk jak twórczość tego artysty nie ma wiele w sztuce współczesnej. Wierzę, że nadejdzie czas na sprawiedliwe, syntetyczne i mądre zobaczenie tej twórczości na tle tego wszystkiego, co z zagłuszającym hałasem przetacza się przez nasze galerie."

~ Stanisław Rodziński
[Źródło: Katalog Jerzy Panek malarstwo i grafika, Galeria Artemis, Kraków, czerwiec 1998].

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Jerzego Panka na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Jerzego Panka.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Jerzego Panka, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Jerzego Panka w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE PRACE JERZEGO PANKA

x
«
»