PIENIĄŻEK Józef

Józef Pieniążek - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Józefa Pieniążka. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Józefa Pieniążka na aukcję [kontakt]

PIENIĄŻEK Józef
PIENIĄŻEK JózefPIENIĄŻEK JózefPIENIĄŻEK Józef
Tytuł:Widok na klasztor Kamedułów na Bielanach
Technika:gwasz, papier naklejony na tekturę
Wymiary:29 x 41 cm (w świetle passe-partout)
55,5 x 66 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany p.d.: "JPieniążek"
Sprzedane:XVIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IX 2022)
Cena wywoławcza:1000 zł
Cena uzyskana:1000 zł

JÓZEF PIENIĄŻEK

Józef Pieniążek urodził się w 1888 roku Pychowicach, zmarł w 1953 roku w Krakowie. Malarz i grafik, „folklorysta”, przez znaczną część życia związany ze Lwowem. Studia artystyczne w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych rozpoczął w 1908 roku, równocześnie wstępując na Wydział Filozoficzny UJ. Jego nauczycielami malarstwa byli Wojciech Weiss, Józef Pankiewicz oraz Leon Wyczółkowski. Po ukończeniu studiów podróżował po Europie, odwiedził Wenecję, Weronę, Mediolan, jak i również Monachium, Wiedeń oraz Pragę. Później Józef Pieniążek podjął pracę nauczyciela rysunku, najpierw w Krakowie, potem w Samborze i we Lwowie, gdzie spędził okres międzywojenny. Był członkiem m.in. Związku Polskich Artystów Grafików i Związku Lwowskich Artystów Grafików. Po 1945 roku osiadł w Krakowie.

Malarstwo Józefa Pieniążka

Józef Pieniążek malował olejne i akwarelowe pejzaże z rozmaitych regionów kraju – od Galicji po Pomorze. Są to widoki miast, architektury, krajobrazów. Malował również portrety i wnętrza. Szczególne uznanie zdobył jako grafik, autor wielu akwafort, akwafortą z akwatintą oraz prac wykonanych w technice miękkiego werniksu.

Józef Pieniążek - wystawy i kolekcje

Od 1918 roku Józef Pieniążek systematycznie wystawiał we Lwowie, Warszawie, Krakowie i innych miastach Polski, a także za granicą – we Francji i Austrii.

Prace Józefa Pieniążka znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu czy Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Józefa Pieniążka na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Józefa Pieniążka.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Józefa Pieniążka, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Józefa Pieniążka w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

x
«
»