RACZEK Józef

RACZEK Józef
Tytuł:Madonna (1976)
Technika:malarstwo na szkle
Wymiary:23,5 x 19 cm (w świetle oprawy)
27,5 x 23,2 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany na odwrocie śr.: "Józef ze Sącza | Stary Sącz 1976", pieczątka artysty.

PROWENIENCJA:
- kolekcja dra Leonarda Pełki.

JÓZEF RACZEK - NOTA BIOGRAFICZNA

Józef Raczek (zwany "Józefem z Sącza") urodził się w 1922 roku Starym Sączu, zmarł tamże w 1990 roku. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi, w mieście tym spędził również większość życia i pracował w Teatrze Lalek i w pracowni fotograficznej Młodzieżowego Domu Kultury. Do rodzinnej miejscowości powrócił dopiero w latach 70.
Był aktywnym działaczem społecznym, kolekcjonerem oraz artystą samoukiem zajmującym się zarówno malarstwem, grafiką, jak i rzeźbą. Wyróżniał się nie tylko swoimi wszechstronnymi zainteresowaniami, ale także strojem, gdyż nosił zwykle tradycyjny płaszcz Lachów Sądeckich.
Józef Raczek posługiwał się różnymi technikami malarskimi, wykonywał również malowidła monumentalne, tworzył linoryty i polichromowane rzeźby drewniane.
Często wskazuje się, że Józef Raczek inspiracje czerpał z obrazów i rysunków Nikifora Krynickiego. Malarz niekiedy współpracował z innymi twórcami, np. z nazywaną "Nikiforem w spódnicy" Marią Wnęk.
Artysta zajmował się również innymi dziedzinami szeroko pojętej sztuki: fotografią, filmem i poezją, interesował się też historią lokalną.

W latach 70. XX wieku Józef Raczek wprowadził się do zabytkowej starosądeckiej kamienicy przy rynku (Rynek 21, tzw. Oficyna Raczków), którą zamienił w swoistą galerię sztuki. Ozdobił budowlę swoimi rzeźbami oraz monumentalnymi, figuralno-ornamentalnymi malowidłami, którymi pokrył stropy i sklepienia sieni i oficyny. W dekoracji tej dominuje tematyka związana z historią Starego Sącza.

Duża część dorobku artystycznego Józefa Raczka oraz obiektów z jego kolekcji spłonęła w pożarze, jaki wybuchł w dawnym domu artysty (wspomnianej Oficynie Raczków) w 2012 roku.
Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Muzeum Regionalnego w Starym Sączu.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY JÓZEFA RACZKA