RAPACKI Józef

Józef Rapacki - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Józefa Rapackiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Józefa Rapackiego na aukcję [kontakt]

RAPACKI Józef
RAPACKI JózefRAPACKI JózefRAPACKI Józef
Tytuł:Kaczeńce na rozlewisku
Technika:olej, płótno naklejone na tekturę
Wymiary:16,5 x 27 cm
31,5 x 42 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany p.d.: "JÓZEF RAPACKI | OLSZANKA"
Sprzedane:XXXIII Aukcja Dzieł Sztuki (7 XII 2023)
Cena wywoławcza:4000 zł
Cena uzyskana:6000 zł
RAPACKI Józef
RAPACKI JózefRAPACKI Józef
Tytuł:Pejzaż leśny z kapliczką (1893)
Technika:akwarela, papier naklejony na tekturę
Wymiary:38,5 x 33 cm
62,3 x 56,2 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany p.d.: "Józef Rapacki | 1893 rok | Warszawa"

PROWENIENCJA:
- kolekcja Jana Freundlicha.
Sprzedane:X Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2021)
Cena wywoławcza:12000 zł
Cena uzyskana:12000 zł
RAPACKI Józef
RAPACKI JózefRAPACKI JózefRAPACKI Józef
Tytuł:Tryptyk przemijania (Poranek, Wieczór i Noc)
Technika:olej, deska
Wymiary:18-19,5 x 10 cm (w świetle oprawy)
35,5 x 47 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany na każdej z prac: "Poranek" śr.d.: "JÓZEF RAPACKI", "Noc" l.d.: "J. Rapacki", "Wieczór" śr. d.: "J Rapacki"

Obraz wystawiany na aukcji "Sztuka Dawna: XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie" w Domu Aukcyjnym DESA UNICUM (13.12.2018).

PRACA NIEDOSTĘPNA


OPIS PRACY:
Józef Rapacki był jednym z najpopularniejszych pejzażystów działających w środowisku warszawskim na przełomie XIX i XX wieku. Prezentowany na aukcji "Tryptyk przemijania" można nazwać esencją malarstwa krajobrazowego epoki Młodej Polski – są to trzy niewielkie pejzaże mazowieckiej wsi, ukazujące różne miejsca w odmiennych porach doby – poranek rozciągający się nad porośniętymi nenufarami mokradłami, nad którymi krążą jaskółki, wieczór z zielonym polem i przechadzającą się po nim młodą, wiejską dziewczyną oraz nastrojowy nokturn z migoczącymi ciepłym światłem oknami chat i zimnym blaskiem księżyca w pełni. Każdy z widoków jest malowany z niezwykłym wyczuciem, dobrze oddaje charakter ukazanego pejzażu, pory dnia i roku. Cykl ten można interpretować w kontekście popularnej w sztukach plastycznych i literackich przełomu wieków koncepcji "pejzażu duszy", czyli próby symbolicznego wyrażania uczuć i nastrojów artysty poprzez obrazy natury.
niedostepny

JÓZEF RAPACKI

Józef Rapacki

Autoportret, litografia z 1921 roku, Rapacki Józef, Muzeum Narodowe w Warszawie
[Źródło: Cyfrowe MNW]

Józef Rapacki urodził się w 1871 roku w Warszawie, zmarł w 1929 roku w Olszance. Początkowo uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej Wojciecha Gersona, następnie rozpoczął studia w pracowni Floriana Cynka w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. W 1888 roku na krótko powrócił do Warszawy, a zaraz potem wyjechał do Monachium, by tam kontynuować naukę w prywatnej szkole Fehra. W tym okresie kilkakrotnie podróżował też do Włoch.

W 1890 roku wrócił do rodzinnej Warszawy, gdzie bardzo aktywnie uczestniczył w działalności środowisk artystycznych – był członkiem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz ugrupowania Pro Arte.

Z powodu słabego stanu zdrowia malarz przeprowadził się do Krakowa, skąd mógł wyjeżdżać w góry, jednak tutejszy klimat nie bardzo mu służył. W 1907 roku artysta przeniósł się do Olszanki k. Żyrardowa.

Twórczość Józefa Rapackiego

Józef Rapacki malował realistyczne sceny rodzajowe i pejzaże, dzięki którym zyskał miano "malarza brzóz i liliowych wrzosów" i sławę jednego z najpopularniejszych pejzażystów warszawskich początku XX wieku. Rzadziej wykonywał portrety oraz widoki wnętrz. Płótna Józefa Rapackiego charakteryzują się niepowtarzalną, sentymentalną nastrojowością, którą malarz uzyskiwał dzięki operowaniu raczej wąską, ciemną i ciepłą gamą barwną.

We wczesnej twórczości artysty widoczne są wpływy dzieł Wojciecha Gersona i monachijczyków, z czasem jednak Józef Rapacki otworzył się na sztukę impresjonistów i z niej zaczął czerpać inspiracje.

Artysta uprawiał również grafikę oraz tworzył ilustracje i rysunki satyryczne, które publikowano w warszawskich czasopismach, np. w "Tygodniku Ilustrowanym" i "Wędrowcu".

Józef Rapacki - wystawy i kolekcje

Józef Rapacki chętnie i często wystawiał swoje prace zarówno w kraju (przede wszystkim w Salonie Krywulta i TZSP w Warszawie), jak i za granicą, m.in. w Berlinie. W 1900 roku został wyróżniony dyplomem honorowym na Wystawie Światowej w Paryżu.

Prace artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych w Polsce, jego obrazy są częścią zbiorów m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie i Warszawie, Muzeum Mazowsza Zachodniego czy Muzeum Okręgowego w Lesznie, Białymstoku i Suwałkach.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Józefa Rapackiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Józefa Rapackiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Józefa Rapackiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Józefa Rapackiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY JÓZEFA RAPACKIEGO

x
«
»