WILKOŃ Józef

Józef Wilkoń - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Józefa Wilkonia. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Józefa Wilkonia na aukcję [kontakt]

WILKOŃ Józef
WILKOŃ JózefWILKOŃ Józef
Tytuł:Tabun koników
Technika:gwasz, pastel, technika własna, papier
Wymiary:14,5 x 21 cm
40,5 x 46 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "JWilkoń"
zapytaj o cenę
WILKOŃ Józef
WILKOŃ JózefWILKOŃ Józef
Tytuł:Zając
Technika:technika własna (gwasz, akwarela, tusz, flamaster, kredka), karton
Wymiary:21,5 x 11 cm
36,3 x 27,7 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "JWilkoń"
Sprzedane:XXVII Aukcja Dzieł Sztuki (31 V 2023)
Cena wywoławcza:6000 zł
Cena uzyskana:6000 zł
WILKOŃ Józef
WILKOŃ JózefWILKOŃ Józef
Tytuł:Żubr
Technika:technika własna (gwasz, akwarela, tusz, kredka), karton
Wymiary:30 x 21,5 cm
46,5 x 36,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "JWilkoń"

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

JÓZEF WILKOŃ

Józef Wilkoń urodził się w 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Jest ilustratorem, malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem i autorem scenografii teatralnych.
W 1950 roku rozpoczął studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Równolegle studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 1954 roku uzyskał tytuł magistra. W następnym roku obronił dyplom z malarstwa w pracowni prof. Adama Marczyńskiego.
W 1956 roku Józef Wilkoń przeniósł się z Krakowa do Warszawy, gdzie jako ilustrator książkowy zaczął współpracę z oficynami wydawniczymi. Aktualnie mieszka i pracuje w Zalesiu Dolnym.

Sztuka Józefa Wilkonia

Józef Wilkoń zasłynął przede wszystkim jako ilustrator książek. Od końca lat 50. ukazało się niemal 200 publikacji dla dzieci i dorosłych, do których stworzył rysunki i grafiki. Jeszcze w latach 60. zaczął realizować zlecenia na zagraniczny rynek wydawniczy, dzięki czemu zdobył międzynarodowe uznanie, a jego twórczość pokazywana była w najważniejszych europejskich instytucjach kultury.

Głównym tematem prac Józefa Wilkonia – a zarazem najważniejszym źródłem jego plastycznych inspiracji – jest przyroda i świat zwierząt. Twórczość artysty charakteryzuje się prostą, swobodną formą, łączącą w sobie malarskie i graficzne środki wyrazu. Miękkie plamy barwne często dopełniane są przez kontrastujący, twardy i linearny rysunek. To, co jednak najbardziej charakterystyczne dla stylu Józefa Wilkonia, to ogromna czułość i wnikliwość w sposobie przedstawiania zwierząt. W ilustracjach artysta nie stroni od antropomorfizacji, zachowując jednocześnie typowe cechy, z którymi utożsamiane są określone gatunki.
Do najznakomitszych realizacji książkowych artysty zalicza się "W Nieparyżu i gdzie indziej" Anny Kamieńskiej (1976), "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza (1973), a także tomik "Pawie Wiersze" Tadeusza Kubiaka, w którym to ilustracje Józefa Wilkonia posłużyły za inspirację dla poety.

Sam Józef Wilkoń wyróżnia cztery główne fazy w swojej twórczości. Na lata 1957-1963 przypada okres eksperymentów z cieczą. W latach 1962-1970 eksperymentował głównie z fakturą. W okresie 1978-1994 najważniejszym medium, w którym tworzył, były natomiast pastele, z kolei na początku lat 90. zainteresował się rzeźbą w drewnie, co dało początek przestrzennym ilustracjom zwierząt, nazywanym czasem "Bestiarium Wilkonia". Do najważniejszych rzeźbiarskich realizacji artysty należy tzw. "Arka Wilkonia" prezentowana na wystawie w warszawskiej Zachęcie na przełomie 2006 i 2007 roku. Trójwymiarowe zwierzęta Józefa Wilkonia charakteryzują się zbliżonym ujęciem formalnym, które obecne jest w pracach na papierze. Dodatkowo w tym przypadku przywołać można analogie z rzeźbą ludową – przede wszystkim pod względem opracowania powierzchni drewna oraz doborem gamy barwnej w polichromii.

Józef Wilkoń - wystawy i kolekcje

Józef Wilkoń brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i pokazywał swoje prace na ponad 60. wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Pierwszy indywidualny pokaz dzieł artysty miał miejsce w warszawskiej Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków w 1960 roku. Wśród najważniejszych wystaw w dorobku Józefa Wilkonia można wymienić ekspozycję w MAG Gallery w Zurychu (1980), wystawę w paryskim Centre Pompidou w 1989 roku i wystawę w Museum of Illustration w Toyamie (2001).

Prace Józefa Wilkonia znajdują się również w kolekcjach galerii i muzeów na całym świecie.

Józef Wilkoń otrzymał szereg prestiżowych nagród w dziedzinie ilustracji książkowej, został też uhonorowany wieloma medalami i odznaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2010), Złotym Berłem Fundacji Kultury Polskiej (2010) czy Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015).

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Józefa Wilkonia na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Józefa Wilkonia.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Józefa Wilkonia, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię prac Józefa Wilkonia w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE PRACE JÓZEFA WILKONIA

x
«
»