NOWICKI Marian
Marian Nowicki - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Mariana Nowickiego. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Mariana Nowickiego na aukcję [kontakt]
| Tytuł: | Zaprzęg - powrót do wioski (1952) |
| Technika: | olej, tektura |
| Wymiary: | 34,5 x 49 cm 43 x 58 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany p.d.: "Marian Nowicki | 1952" | |
| Sprzedane: | 48. Aukcja Dzieł Sztuki (19 VIII 2025) |
| Cena wywoławcza: | 1600 zł |
| Cena uzyskana: | 2000 zł |
MARIAN NOWICKI
Marian Nowicki urodził się 18 sierpnia 1904 roku w Kawęczynie, zmarł we wrześniu 1973 roku w domu opieki w Górze Kalwarii.
Malarz krakowski, uczeń Wojciecha Kossaka. Od 1923 roku terminował w pracowni mistrza. W latach 1931-1935 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych jako student nadzwyczajny. Uczył się u Władysława Jarockiego, Ignacego Pieńkowskiego i Józefa Mehoffera.
Podczas II wojny światowej Marian Nowicki został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Gusen. Po wyzwoleniu wrócił do malowania. Jego twórczość nie była już jednak tak rozwinięta jak w okresie międzywojennym.
Twórczość Mariana Nowickiego
Marian Nowicki posługiwał się głównie techniką olejną. Malował sceny batalistyczne i rodzajowe. Podobnie jak jego mistrz, Wojciech Kossak, lubował się w przedstawieniach koni i jeźdźców. Chętnie malował bitwy, potyczki zbrojne, zaprzęgi i orszaki weselne.
Marian Nowicki - kolekcje
Prace Mariana Nowickiego przechowywane są w kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w Muzeum Historycznym w Białymstoku ("Parada wojsk na Błoniach krakowskich", 1934), Muzeum Narodowym w Krakowie ("Huzar na koniu", 1930) i Muzeum Narodowym w Warszawie ("Bitwa pod piramidami").

Przyjmujemy obrazy Mariana Nowickiego na aukcje sztuki - wycena, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Mariana Nowickiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Mariana Nowickiego, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię prac Mariana Nowickiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].