REKUCKI Michał

Michał Rekucki - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna prac Michała Rekuckiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Michała Rekuckiego na aukcję [kontakt]

REKUCKI Michał
REKUCKI MichałREKUCKI Michał
Tytuł:Na plaży
Technika:olej, tektura
Wymiary:97,5 x 70 cm
111,5 x 84,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Widoczne niewielkie uszkodzenie tektury (p.g.).
Sprzedane:XXXVIII Aukcja Dzieł Sztuki (18 VI 2024)
Cena wywoławcza:6000 zł
Cena uzyskana:9000 zł

MICHAŁ REKUCKI

Michał Maksymilian Rekucki urodził się w 1884 roku Nowym Targu, zmarł w 1971 roku w Krakowie. Początkowo studiował krótko na Wydziale Budownictwa C.K. Szkoły Politechnicznej we Lwowie, później przeniósł się do Krakowa i w latach 1907-1912 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Józefa Mehoffera i Wojciecha Weissa, był również studentem Wydziału Filozoficznego UJ.

Po wybuchu I wojny światowej Michał Rekucki służył w armii austriackiej, na froncie wschodnim. Dostał się do niewoli rosyjskiej i był więziony w obozie na Syberii, później w Krasnojarsku. W 1921 roku powrócił do rodzinnego Nowego Targu. Po trzech latach wyjechał do Stanów Zjednoczonych, mieszkał tam głównie w Chicago. Zarabiał na życie jako malarz-portrecista, współpracował głównie z bogatymi rodzinami fabrykantów i klerem. Był autorem ważnych dla historii Polski osobistości, takich jak Ignacy Paderewski i Władysław Sikorski.
Michał Rekucki należał do grona współzałożycieli Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Chicago, działał też w Związku Podhalan. Po wielu latach, w 1959 roku, powrócił do Polski i osiadł w Krakowie.

Sztuka Michała Rekuckiego

W swojej twórczości Michał Rekucki najczęściej malował pejzaże, głównie tatrzańskie, portrety i sceny rodzajowe, zwykle z życia wsi podhalańskich. Tematykę czerpał również z legend Podhala. Chętnie wykonywał wizerunki górali, uwiecznił m.in. dudziarza Stanisława Mroza. Artysta interesował się ciałem człowieka jako elementem kompozycji malarskich, dlatego też w jego dorobku można znaleźć także akty, sceny rodzajowe na plażach i kąpieliskach oraz przedstawienia sportowców. Rzadziej malował martwe natury.

Michał Rekucki zajmował się również rzeźbą, artysta jest m.in. współautorem (wraz ze Stanisławem Marcinowem) pomnika Władysława Orkana w Nowym Targu (odsłonięcie w 1934 roku). Wykonywał także rzeźbiarskie portrety górali.

Michała Rekucki - wystawy, nagrody i kolekcje

Karierę wystawienniczą rozpoczął wcześnie, jeszcze w czasach studenckich. W 1914 roku otrzymał nagrodę w konkursie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie za obraz "Madonna". Eksponował swoje prace na wystawach w Polsce, głównie w Zakopanem i Krakowie, ale także za granicą, m.in. w Chicago. Obrazy artysty były pokazywane również po jego śmierci na wystawach w Nowym Targu (1972), w Muzeum Polskim w Chicago (1973) i Krakowie (1980).

Obrazy Michała Rekuckiego znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu oraz Muzeum Polskiego w Chicago.
W 1953 roku ukazał się wydany w Chicago nakładem Fundacji I. Paderewskiego album malarstwa artysty pt. Michael Rekucki and his paintings.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Michała Rekuckiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Michała Rekuckiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Michała Rekuckiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Michała Rekuckiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»