ARTYMOWSKI Roman

Roman Artymowski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Romana Artymowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Romana Artymowskiego na aukcję [kontakt]

ROMAN ARTYMOWSKI

Roman Artymowski urodził się w 1919 roku, zmarł w 1993 roku. Na krakowską Akademię Sztuk Pięknych dostał się w 1940 roku, jednak studia mógł rozpocząć dopiero po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku. W czasach okupacji niemieckiej nie tylko walczył w AK, ale także debiutował jako poeta i aktor teatru Tadeusza Kantora. Był uczniem Eugeniusza Eibischa, Konrada Srzednickiego, Czesława Rzepińskiego i Andrzeja Jurkiewicza. Należał także do Grupy Samokształceniowej Związku Akademickiej Młodzieży Polskiej.

W 1950 roku Roman Artymowski rozpoczął pracę jako asystent u Eugeniusza Eibischa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był także związany z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi. W latach 1953-1956 wykonywał polichromie na elewacjach odbudowanych po wojnie kamienic Rynku Starego i Nowego Miasta w Warszawie.

Roman Artymowski współpracował z pismami "Tygodnik Artystyczny", "Świat", "Polish perspective" i "The Polish Review".
W latach 1958-1978 dużo podróżował na Bliski Wschód. Podczas swoich egzotycznych wyjazdów zatrzymał się na dłużej w Damaszku, Bagdadzie i marokańskim Asilah. Artysta wykładał wtedy na tamtejszych uczelniach artystycznych. Po zakończeniu pracy za granicą wrócił do warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie pracował do końca życia (w latach 1983-1984 pełnił funkcję rektora). W 1992 roku założył w Łowiczu razem z żoną fundację "Promocja Polskiej Sztuki Wizualnej".

Twórczość Romana Artymowskiego

Roman Artymowski malował w duchu abstrakcji geometrycznej i stylistyki informel. Tworzył obrazy olejne, rysunki, kolaże, grafiki, jednak najbardziej cenił technikę akwareli.

Roman Artymowski tworzył malarstwo abstrakcyjne, które nawiązywało do krajobrazu i architektury miejsc, które artysta odwiedzał w trakcie swoich podróży. Malarz czerpał również inspiracje ze starożytnych kultur Bliskiego Wschodu. W połowie lat 70. Roman Artymowski zaczął malować w technice akrylowej obrazy, które powtarzały schemat kompozycyjny z dominującą formą kulistą w górnej części płótna "unoszącą" się nad wyznaczoną kolorem linią "horyzontu".

Roman Artymowski - zbiory i kolekcje

Obrazy Romana Artymowskiego znajdują się w licznych muzeach, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum w Łowiczu czy w kolekcji "Zachęty".

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Romana Artymowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Romana Artymowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Romana Artymowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Romana Artymowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»