PRAUSS Stanisław

PRAUSS Stanisław
PRAUSS StanisławPRAUSS StanisławPRAUSS Stanisław
Tytuł:Pejzaż z kościołem (1944)
Technika:akwarela, papier
Wymiary:51 x 71 cm (w świetle oprawy)
56 x 77 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Stanisław | Prauss | 1944"
Dedykacja autorska ołówkiem l.d.: "Wielce Szanownemu P. Profesorowi | z najserdeczniejszymi życzeniami | w dniu Imienin S.Prauss 1944 r."

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

 

STANISŁAW PRAUSS

Stanisław Prauss urodził się w 1902 roku w Kielcach, zmarł tamże w 1967 roku. Wykształcenie artystyczne zdobywał w latach 1924-1928 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, następnie, w latach 1930-1933, edukację uzupełniał w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uczęszczając na zajęcia w pracowni Wojciecha Weissa. Po zakończeniu studiów powrócił do rodzinnego miasta.
W czasie okupacji Stanisław Prauss wykładał na tajnym Wydziale Architektury w Kielcach. Ze swojego mieszkania artysta uczynił w tym czasie rodzaj galerii sztuki oraz miejsce spotkań aktywnie działającego Towarzystwa Miłośników Kielc. W 1944 roku Stanisław Prauss został aresztowany i wywieziony do obozu Birkhahn-Mötzlich w Haale (Saale). Do Kielc powrócił w 1945 roku.
Stanisław Prauss współdziałał ze Stowarzyszeniem Plastyków Szkoła Warszawska.

 

Malarstwo Stanisława Praussa

Stanisław Prauss zajmował się przede wszystkim malarstwem, posługując się techniką olejną i akwarelową. Tworzył również rysunki i grafikę, głównie książkową. Tematyka prac Stanisława Praussa jest bardzo szeroka. Artysta malował m.in. pejzaże Kielc oraz Chęcin, portrety, konie, sceny batalistyczne i martwe natury. Główny trzon twórczości Stanisława Praussa stanowi jednak tematyka regionalna, widoki i sceny z życia kieleckiej wsi. Realistycznie ujmowane przez artystę elementy krajobrazu i architektury są na tyle dokładne, że przypisuje się im wartość dokumentacyjną. W wielu pracach malarz poświęcał swoją uwagę również tematyce legionowej, oddając się studiom historycznego uzbrojenia i stroju.
Olejne obrazy Stanisława Praussa charakteryzują się zróżnicowaną fakturą i jasną kolorystyką. W większości prac artysty, zarówno olejnych, jak i akwarelowych, występują bardzo ciekawe, głębokie, nieco odrealnione odcienie błękitu, obecne bądź to w tle, bądź w elementach przedstawianych na pierwszych planach.
Obrazy Stanisława Praussa są niezwykle nastrojowe, dominuje w nich ciepła kolorystyka. W widokach malowanych przez artystę widoczna jest duża rola światła.

Co ciekawe, Stanisław Prauss miał brata bliźniaka, Ryszarda Praussa, który również zajmował się malarstwem, poświęcając się kieleckiej tematyce związanej z rodzinnym miastem.

 

Stanisław Prauss - wystawy

Malarz wielokrotnie wystawiał swoje prace m.in. na indywidualnej wystawie w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach. Dzieła Stanisława Praussa eksponowane były również na monograficznych wystawach po śmierci artysty, np. na wystawie "Wieś polska w malarstwie Stanisława Praussa" w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach (2007).
Największy zespół dzieł Stanisława Praussa znajduje się w kolekcji Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY STANISŁAWA PRAUSSA

x
«
»