ŻURAWSKI Stanisław

ŻURAWSKI Stanisław BIOGRAFIA

Tytuł:

W porcie Władysławowo

Technika:olej, tektura
Wymiary:48,5 x 33,5 cm (wymiary w świetle oprawy)
61 x 45,5 cm
Uwagi:sygnowany p.d.: "St. Żurawski"
niedostepny

STANISŁAW ŻURAWSKI

Stanisław Żurawski

Stanisław Żurawski
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Stanisław Żurawski urodził się w 1889 roku Krośnie, zmarł w 1976 roku w Krakowie. W latach 1907-1913 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Józefa Mehoffera i Wojciecha Weissa.
Stanisław Żurawski angażował się czynnie w życie artystyczne Krakowa. Był jednym z założycieli Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg", który miał charakter samokształceniowy: należący do niego artyści kładli nacisk na doskonalenie warsztatu i opanowanie możliwości malarskich, jakie daje różnicowanie palety barw. Artysta wystawiał wspólnie z⠀ugrupowaniem w latach 1926-1932.

Malarstwo Stanisława Żurawskiego

Znaczny wpływ na rozwój stylu Stanisława Żurawskiego miał jego nauczyciel, Wojciech Weiss. Artysta tworzył w technice olejnej i akwarelowej. Malował portrety, martwe natury i pejzaże, jednak dominującym w jego twórczości tematem był bezsprzecznie akt kobiecy. Malarz przedstawiał swoje modelki w zmysłowych pozach, we wnętrzach, wśród kaskad zasłon i miękkich pościeli, bądź w plenerze: na plaży lub wśród zieleni drzew.

Stanisław Żurawski  doskonale władał wymagającą techniką akwareli, co można zaobserwować na przykładzie pejzaży. Artysta malował je niezwykle dokładnie, drobnymi pociągnięciami pędzla tworzącymi w pełni zamierzoną plamę barwną.

Obrazy Stanisława Żurawskiego wyróżnia wysoki realizm, precyzyjne opracowanie szczegółów (perfekcyjnie wykończone wzory na tkaninach) oraz bogata, nasycona paleta kolorów.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Stanisława Żurawskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Stanisława Żurawskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Stanisława Żurawskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Stanisława Żurawskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE OBRAZY STANISŁAWA ŻURAWSKIEGO

x
«
»