ŻURAWSKI Stanisław

ŻURAWSKI Stanisław BIOGRAFIA

W porcie Władysławowo

Technika:olej, tektura
Wymiary:48,5 x 33,5 cm (wymiary w świetle oprawy)
61 x 45,5 cm
Uwagi:sygnowany p.d.: "St. Żurawski"

STANISŁAW ŻURAWSKI

Stanisław Żurawski

Stanisław Żurawski
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Stanisław Żurawski urodził się w 1889 roku Krośnie, zmarł w 1976 roku w Krakowie. W latach 1907-1913 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Józefa Mehoffera i Wojciecha Weissa.
Stanisław Żurawski angażował się czynnie w życie artystyczne Krakowa. Był jednym z założycieli Cechu Artystów Plastyków "Jednoróg", który miał charakter samokształceniowy: należący do niego artyści kładli nacisk na doskonalenie warsztatu i opanowanie możliwości malarskich, jakie daje różnicowanie palety barw. Artysta wystawiał wspólnie z⠀ugrupowaniem w latach 1926-1932.

Malarstwo Stanisława Żurawskiego

Znaczny wpływ na rozwój stylu Stanisława Żurawskiego miał jego nauczyciel, Wojciech Weiss. Artysta tworzył w technice olejnej i akwarelowej. Malował portrety, martwe natury i pejzaże, jednak dominującym w jego twórczości tematem był bezsprzecznie akt kobiecy. Malarz przedstawiał swoje modelki w zmysłowych pozach, we wnętrzach, wśród kaskad zasłon i miękkich pościeli, bądź w plenerze: na plaży lub wśród zieleni drzew.

Stanisław Żurawski  doskonale władał wymagającą techniką akwareli, co można zaobserwować na przykładzie pejzaży. Artysta malował je niezwykle dokładnie, drobnymi pociągnięciami pędzla tworzącymi w pełni zamierzoną plamę barwną.

Obrazy Stanisława Żurawskiego wyróżnia wysoki realizm, precyzyjne opracowanie szczegółów (perfekcyjnie wykończone wzory na tkaninach) oraz bogata, nasycona paleta kolorów.

Przyjmujemy obrazy Stanisława Żurawskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Stanisława Żurawskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Stanisława Żurawskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Stanisława Żurawskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE OBRAZY STANISŁAWA ŻURAWSKIEGO