STAŃKO Leszek

STAŃKO Leszek BIOGRAFIA

Górski pejzaż

Technika:olej, płótno
Wymiary:50 x 69 cm (wymiary z oprawą: 60 x 80 cm)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "LESZEK STAŃKO"

LESZEK STAŃKO

Leszek Stańko urodził się 1924 roku w Sosnowcu, zmarł w 2011 roku w Katowicach. Był synem znanego pejzażysty Michała Stańko.
Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w⠀pracowniach Wojciecha Weissa, Ignacego Pieńkowskiego i Fryderyka Pautscha. Był rysownikiem i ilustratorem, pracował w dwóch wytwórniach filmów rysunkowych: Bielskim Studiu Filmów Rysunkowych oraz Wytwórni Filmów Rysunkowych w Warszawie. Od 1956 roku Leszek Stańko należał do warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, w którego siedzibie regularnie wystawiał swoje prace.

Twórczość Leszka Stańko

Podobnie jak ojciec, Leszek Stańko specjalizował się głównie w pejzażach górskich z okolic Podhala, Beskidu Niskiego oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Rzadko podejmował próby malarskie związane z tematyką rodzajową, portretem czy aktem.
Leszek Stańko wypracował rozpoznawalny styl malarski. Kolorystyka jego prac zdradza dużą wrażliwość na niuanse barwne zaobserwowane w naturze, wywoływane zmianą pory dnia i warunkami atmosferycznymi. Idylliczny klimat jego obrazów jest w dużej mierze zasługą harmonijnej, wyważonej kompozycji, do której artysta przykładał olbrzymią wagę. Dzieła dopełniała subtelna faktura uzyskiwana dzięki krótkim pociągnięciom pędzla. W pracach malarza rzadko pojawiał się sztafaż, jeżeli już, to Leszek Stańko wzbogacał swoje prace sylwetkami pasterzy, stadami owiec oraz zarysami wiejskich osad.

Przyjmujemy obrazy Leszka Stańko na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Leszka Stańko.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Leszka Stańko, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Leszka Stańko w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE OBRAZY LESZKA STAŃKO