WODZINOWSKI Wincenty BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Na skrzypkach |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | |
WINCENTY WODZINOWSKI
Wincenty Wodzinowski, "Autoportret z paletą" (1895), olej, płótno, Muzeum Narodowe w Warszawie
[Źródło: Cyfrowe MNW]
Wincenty Wodzinowski urodził się w 1866 roku w Igołomi, zmarł w 1940 roku w Krakowie. Od 1880 roku studiował krótko w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego. Następnie, w latach 1881-1889, naukę kontynuował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza oraz Jana Matejki. W tym czasie otrzymał stypendium i odznaczenie za swój pierwszy obraz zaprezentowany na wystawie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych ("Na swojską nutę"). Nagroda pieniężna umożliwiła Wincentemu Wodzinowskiemu na dalsze doskonalenie warsztatu w pracowni Aleksandra Wagnera w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium oraz pobyt w Wiedniu. Po ukończeniu studiów malarz powrócił do Krakowa i osiadł w Swoszowicach. Podjął pracę jako wykładowca na Wyższych Kursach dla Kobiet w krakowskim Muzeum Techniczno-Przemysłowym.
W latach 1892-1907 twórczość artystyczna Wincentego Wodzinowskiego skupiona była na pracy na zamówienie kolekcjonera Ignacego Korwina-Milewskiego.
Od 1910 roku artysta działał jako aktywny członek i sponsor podgórskiego "Sokoła". W czasie I wojny światowej Wincenty Wodzinowski walczył w Legionach Polskich. Z tego okresu pochodzi zespół rysunkowych portretów oficerów.
Wincenty Wodzinowski w swojej pracowni (ok. 1928 roku)
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Malarstwo Wincentego Wodzinowskiego
Styl malarski Wincentego Wodzinowskiego ukształtował się pod wpływem historyzmu Jana Matejki oraz tendencji panujących wśród artystów polskich tworzących w Wiedniu i Monachium.
W twórczości Wincentego Wodzinowskiego najczęstszym tematem były sceny rodzajowe przedstawiające życie podkrakowskiej wsi i obyczaje ludowe. Oprócz tego malował pejzaże, portrety oraz sceny batalistyczne, alegoryczne i religijne. Obrazy Wincentego Wodzinowskiego są żywiołowe i radosne, malowane pewnymi pociągnięciami pędzla i jasną, żywą paletą barw.
Poza malarstwem sztalugowym artysta zajmował się także ilustracją i grafiką, tworzył litografie.
Wincenty Wodzinowski jest również współautorem słynnej "Panoramy Racławickiej".
Wincenty Wodzinowski
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Wincenty Wodzinowski - wystawy, nagrody i zbiory
Wincenty Wodzinowski wystawiał swoje prace w kraju i za granicą, był również kilkakrotnie nagradzany za swoją twórczość, m.in. otrzymał srebrny medal na wystawie w Chicago (1894). Artysta został odznaczony również Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1938), Krzyżem Niepodległości oraz Krzyżem Walecznych.
Prace Wincentego Wodzinowskiego znajdują się np. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie czy Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.
Przyjmujemy obrazy Wincentego Wodzinowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Wincentego Wodzinowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Wincentego Wodzinowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Wincentego Wodzinowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].