LESZCZYŃSKI Władysław

Władysław Leszczyński - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Władysława Leszczyńskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Władysława Leszczyńskiego na aukcję [kontakt]

LESZCZYŃSKI Władysław
LESZCZYŃSKI WładysławLESZCZYŃSKI WładysławLESZCZYŃSKI Władysław
Tytuł:Rokowania na stepie (1892)
Technika:olej, płótno
Wymiary:60,5 x 95,5 cm
73 x 117,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "В. Лещинскiй 1892"

Obraz w przeszłości został poddany konserwacji - widoczne ślady napraw płótna, pojedyncze ubytki malatury oraz uzupełnienia warstwy malarskiej (szczególnie przy górnej i dolnej krawędzi, w partii lewego dolnego narożnika oraz w środkowej górnej części kompozycji).

OPIS PRACY:
Władysław Leszczyński (1852-1916) tworzył w nurcie malarstwa historyczno-rodzajowego, dbając o realizm szczegółu. W jego obrazach widoczne są wpływy sztuki pierwszej połowy XIX wieku.
Oferowany obraz przedstawia wielopostaciową scenę dyplomatycznych rozmów przeprowadzanych na pustynnym stepie. Godna uwagi jest rodzajowa wielowątkowość pracy – chociaż główny temat kompozycji rozgrywa się w jej lewej dolnej części, gdzie odczytywany jest opatrzony pieczęcią dokument, w tle widnieje grupa dosiadających konie dostojników zajęta właściwie innymi dyskusjami. Po prawej stronie pierwszego planu znajdują się dwie postacie o śniadej cerze – jedna z nich, uzbrojona w łuk, przygląda się rokowaniom z wysokości wierzchu wielbłąda, druga natomiast siedzi na ziemi w towarzystwie odpoczywającego w tym momencie wielbłądziego wierzchowca. Wyróżniająca się męska postać w biało-czerwonym stroju, z wysokim buńczukiem w prawej ręce, usłyszawszy tętent kopyt odrywa natomiast wzrok od rokowań i spogląda w kierunku napływającej z oddali armii łuczników. Całość ma orientalny charakter, zachwyca różnorodnością fizjonomii ukazanych mężczyzn oraz bogactwem detalu strojów, broni, rzędów końskich i prezentowanych na dywanie jubilerskich dzieł złotnictwa.
Warto zaznaczyć, że obrazy Władysława Leszczyńskiego rzadko pojawiają się na rynku, każda więc praca jego autorstwa jest interesującym obiektem kolekcjonerskim.
Sprzedane:XXXV Aukcja Dzieł Sztuki (28 II 2024)
Cena wywoławcza:26000 zł
Cena uzyskana:26000 zł

WŁADYSŁAW LESZCZYŃSKI

Władysław Leszczyński urodził się 7 maja 1852 roku w Czarnym Ostrowie na Podolu, zmarł 3 grudnia 1916 roku w Wilnie. Ukończył gimnazjum w Kamieńcu Podolskim, a następnie, w 1870 roku, wyjechał do Warszawy, by podjąć studia w tamtejszej Klasie Rysunkowej. Do grona najbliższych mu przyjaciół-artystów należał w tym czasie Stanisław Masłowski.
Przez pewien czas Władysław Leszczyński pozostał w Warszawie i pracował w sądownictwie. W latach 80. przeniósł się na Kaukaz, skąd wyjechał na początku lat 90. XIX wieku. W kolejnych latach mieszkał na Krymie i Wołyniu, w 1907 roku Władysław Leszczyński osiadł w Wilnie.

Malarstwo Władysława Leszczyńskiego

Władysław Leszczyński tworzył w nurcie malarstwa historyczno-rodzajowego. W jego sztuce dominują obrazy o tematyce historycznej, najczęściej związanej z dziejami Ziem Wschodnich, malował również sceny rodzajowe, portrety oraz samodzielne pejzaże. Podczas pobytu w Wilnie zajmował się również sztuką o charakterze religijno-sakralnym. Dużo rysował.
Władysław Leszczyński współpracował z prasą, pisał teksty i tworzył do nich ilustracje, sam wydał w 1913 roku kilka numerów pisma "Szubrawiec".

Część historycznych obrazów Władysława Leszczyńskiego zostało zreprodukowanych na pocztówkach wydawanych w Wilnie przez W. Borkowskiego.

Władysław Leszczyński - wystawy i kolekcje

Artysta eksponował swoje prace na wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Litewskiego Towarzystwa Artystycznego, prezentował obrazy również w warszawskim Salonie Krywulta.

Obrazy Władysława Leszczyńskiego znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie czy Litewskiego Muzeum Sztuki w Wilnie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Władysława Leszczyńskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Władysława Leszczyńskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Władysława Leszczyńskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Władysława Leszczyńskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»