PRZEBINDOWSKI Zdzisław

PRZEBINDOWSKI Zdzisław
PRZEBINDOWSKI ZdzisławPRZEBINDOWSKI ZdzisławPRZEBINDOWSKI Zdzisław
Tytuł:Kwiaty w wazonie
Technika:olej, płótno
Wymiary:86,5 x 65 cm
99,5 x 77,5 cm (wymiary z oprawą)
sygn. p.d.: "Z. Przebindowski"

Obraz „Kwiaty w wazonie” doskonale wpisuje się w postimpresjonistyczną twórczość Zdzisława Przebindowskiego. Artysta przedstawił w nim bukiet maków na tle fioletowej draperii i zielonego obrusu. Malarz skupił się na aspektach kolorystycznych ujmując między innymi znakomicie zaobserwowane odbicie barwy kwiatów i materiału obrusa na powierzchni wazonu. Praca namalowana została krótkimi pociągnięciami pędzla i cienką warstwą farby, spod której miejscami prześwituje płócienne podłoże. Ciekawym zabiegiem jest tutaj użycie większej ilości oleju i nieco grubiej kładziona farba w partiach bukietu, co optycznie buduje głębię przybliżając kwiaty do widza i zwiększa walory dekoracyjne obrazu.

ZDZISŁAW PRZEBINDOWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Zdzisław Przebindowski urodził się w 1902 roku, zmarł w 1986 r. Kształcił się w poznańskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego (lata 1920-1925). Następnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Władysława Jarockiego, Fryderyka Pautscha i Jana Wojnarskiego. Dzięki stypendium Funduszu Kultury Narodowej, mógł wyjechać za granicę. Przez kilka lat mieszkał we Francji i Włoszech.

W 1937 roku powrócił do Krakowa, gdzie podjął pracę na macierzystej uczelni. Głównymi tematami podejmowanymi przez Przebindowskiego były: martwa natura, pejzaże, sceny rodzajowe. Prace z lat 30. stanowią jego reminiscencje podróży po Afryce. Malarstwo artysty zalicza się nurtu postimpresjonizmu. Charakterystyczną cechą Przebindowskiego są szerokie pociągnięcia pędzla oraz nierównomierna faktura obrazów. Cienkie warstwy farby łączone są grubymi impastami w miejscach, które artysta chciał wyróżnić.

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY