ALBINOWSKA-MINKIEWICZOWA Zofia

ALBINOWSKA-MINKIEWICZOWA ZofiaALBINOWSKA-MINKIEWICZOWA ZofiaALBINOWSKA-MINKIEWICZOWA Zofia

ALBINOWSKA-MINKIEWICZOWA Zofia BIOGRAFIA

Tytuł:Kwiaty
Technika:olej, płyta
Wymiary:47 x 48,5 cm (wymiary w świetle oprawy)
59,7 x 61 cm (wymiary z oprawą)
Cena wywoławcza:4000,00 zł
Cena uzyskana:5500,00 zł
Cena z opłatą aukcyjną:6490,00 zł

ZOFIA ALBINOWSKA-MINKIEWICZOWA - NOTA BIOGRAFICZNA

Zofia Albinowska-Minkiewiczowa urodziła się w 1886 roku Klagenfurt w Austrii, zmarła w 1971 r. we Lwowie. Edukację artystyczną rozpoczęła w Wiedniu w prywatnych szkołach Heindricha Strehblowa (od 1901) oraz Franza Hohenberga i Ferdynanda Kruisa (od 1902). Później uczyła się w paryskich Académie Colarossi oraz École des Beaux Arts. W tym okresie dużo podróżowała, odwiedzając m.in. Anglię, Belgię, Holandię i Włochy. W latach 1909-1912 studiowała i wykładała w Szkole Rzemiosł Artystycznych w Wiedniu, w swojej karierze prowadziła też prywatne lekcje malarstwa.

W 1912 roku Albinowska osiadła we Lwowie, gdzie dziesięć lat później poślubiła profesora Politechniki Lwowskiej Witolda Minkiewicza. Swoje prace sygnowała zawsze panieńskim nazwiskiem. Była osobą niezwykle czynną społecznie: pełniła funkcję prezes Związku Artystek Polskich (1917-1939) oraz wiceprezes lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych (1922-1939). Brała udział w międzynarodowych wystawach zbiorowych w Pradze, Paryżu i Nowym Jorku. Regularnie wystawiała w Krakowie, Warszawie i Lwowie. Zajmowała się malarstwem i grafiką. We wczesnym okresie twórczości (przed 1920 rokiem) artystka malowała przede wszystkim portrety. Później Albinowska skupiła się na ujmowaniu martwych natur z kwiatami oraz widoków wnętrz. Niezwykle ważny wpływ na sztukę artystki miała przyjaźń z poznaną w Paryżu Olgą Boznańską, która udzielała jej licznych wskazówek malarskich oraz przekazała tajniki swojej techniki malarstwa olejnego. Prace Albinowskiej określane są czasem jako utrzymane „w manierze postimpresjonistycznej”.