ALBINOWSKA-MINKIEWICZOWA Zofia

ALBINOWSKA-MINKIEWICZOWA ZofiaALBINOWSKA-MINKIEWICZOWA ZofiaALBINOWSKA-MINKIEWICZOWA Zofia

ALBINOWSKA-MINKIEWICZOWA Zofia BIOGRAFIA

Tytuł:Kwiaty
Technika:olej, płyta
Wymiary:47 x 48,5 cm (wymiary w świetle oprawy)
59,7 x 61 cm (wymiary z oprawą)
Cena wywoławcza:4000,00 zł
Estymacja:4400,00 - 6000,00 zł
złóż zlecenie

ZOFIA ALBINOWSKA-MINKIEWICZOWA - NOTA BIOGRAFICZNA

Zofia Albinowska-Minkiewiczowa urodziła się w 1886 roku Klagenfurt w Austrii, zmarła w 1971 r. we Lwowie. Edukację artystyczną rozpoczęła w Wiedniu w prywatnych szkołach Heindricha Strehblowa (od 1901) oraz Franza Hohenberga i Ferdynanda Kruisa (od 1902). Później uczyła się w paryskich Académie Colarossi oraz École des Beaux Arts. W tym okresie dużo podróżowała, odwiedzając m.in. Anglię, Belgię, Holandię i Włochy. W latach 1909-1912 studiowała i wykładała w Szkole Rzemiosł Artystycznych w Wiedniu, w swojej karierze prowadziła też prywatne lekcje malarstwa.

W 1912 roku Albinowska osiadła we Lwowie, gdzie dziesięć lat później poślubiła profesora Politechniki Lwowskiej Witolda Minkiewicza. Swoje prace sygnowała zawsze panieńskim nazwiskiem. Była osobą niezwykle czynną społecznie: pełniła funkcję prezes Związku Artystek Polskich (1917-1939) oraz wiceprezes lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych (1922-1939). Brała udział w międzynarodowych wystawach zbiorowych w Pradze, Paryżu i Nowym Jorku. Regularnie wystawiała w Krakowie, Warszawie i Lwowie. Zajmowała się malarstwem i grafiką. We wczesnym okresie twórczości (przed 1920 rokiem) artystka malowała przede wszystkim portrety. Później Albinowska skupiła się na ujmowaniu martwych natur z kwiatami oraz widoków wnętrz. Niezwykle ważny wpływ na sztukę artystki miała przyjaźń z poznaną w Paryżu Olgą Boznańską, która udzielała jej licznych wskazówek malarskich oraz przekazała tajniki swojej techniki malarstwa olejnego. Prace Albinowskiej określane są czasem jako utrzymane „w manierze postimpresjonistycznej”.

BIBLIOGRAFIA
1. Pollakówna J., Malarstwo polskie między wojnami 1918-1939, Warszawa 1982.