IV Aukcja Dzieł Sztuki

16 lipca (czwartek) 2020 - godz. 19.30

Hotel Holiday Inn - Kraków ul. Wielopole 4

holiday inn

7-16 VII 2020 godz. 10-18

Krakowski Dom Aukcyjny - ul. Starowiślna 14

Regulamin   zlecenie aukcyjne

zaloguj się

PRONASZKO Zbigniew

PRONASZKO Zbigniew
LOT 22
ID: 004022

PRONASZKO Zbigniew BIOGRAFIA

Tytuł:Portret chłopca (1948)
Technika:olej, płótno
Wymiary:50,5 x 35,5 cm
61,5 x 47 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygn. p.g.: "Z.Pronaszko Kraków | 48."
na odwrocie metka Biura Wystaw Artystycznych w Krakowie

„Portret chłopca” Zbigniew Pronaszko namalował już w okresie powojennym, kiedy to w jego twórczości nastąpiły pewne zmiany - artysta ograniczył wówczas wykorzystywaną gamę barw i zaczął używać stonowanych, ciemnych kolorów. Przedstawione dziecko ujęte zostało w półpostaci, en trois quarts. Ubrane jest w białą koszulę i przypięte ciemnobrązowymi szelkami spodenki. Twarz chłopca ma poważny wyraz, a jego nieruchomy wzrok skierowany jest poza ramę obrazu. W prawej ręce trzyma on ciemnoczerwone jabłko, które ożywia kompozycję stanowiąc akcent kolorystyczny, a przy tym nadaje pracy wymiar symboliczny. Obraz namalowany został szerokim pędzlem, grubą warstwą farby. Jego malarskość nie przeszkodziła jednak artyście w realistycznym ujęciu modela.
Cena wywoławcza:14000 zł
Cena uzyskana:22000 zł