Krakowski Dom AukcyjnyV Aukcja Dzieł Sztuki
MEHOFFER Józef
LOT 2 | ID: 005003 |
MEHOFFER Józef BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret żony - Jadwigi Mehofferowej (1915-1923) |
Technika: | węgiel, papier |
Wymiary: | 58 x 42 cm (w świetle oprawy) 68 x 46 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: „Józef Mehoffer” Na papierze filigran “INGRES | FRANCE” (p.g.) PROWENIENCJA: - kolekcja dr Wiesława Zadęckiego OPIS PRACY: Jadwiga Mehoffer de domo Janakowska była kobietą życia Józefa Mehoffera - jego żoną, przyjaciółką, muzą i modelką. Artysta wielokrotnie przedstawiał ją w swoich obrazach, rysunkach i grafikach, najczęściej w ciekawych, bogatych strojach, gdyż jak wiadomo, malarz interesował się zagadnieniem mody kobiecej. Prezentowana praca przedstawia Jadwigę w strojnej, modnej sukni z głębokim dekoltem. Jej ubiór uzupełnia delikatna biżuteria - skromny łańcuszek na szyi i pierścionki na prawej dłoni. Kobieta ukazana została en trois quarts, w pozycji siedzącej z ciałem i głową lekko pochylonymi w prawą stronę. Józef Mehoffer sportretował żonę w konwencji realistycznej, a drobiazgowe opracowanie szczegółów jej sukni i mistrzowskie zróżnicowanie faktury materiałów potwierdza zamiłowania kostiumologiczne malarza. Rysunek bliski jest znanym portretom Jadwigi z cyklu “Rewia mody”, który powstawał w latach 1915-1923. |
Cena wywoławcza: | 12000 zł |
Cena uzyskana: | 19500 zł |