Krakowski Dom Aukcyjny

V Aukcja Dzieł Sztuki

29 października (czwartek) 2020 - godz. 19.00

Hotel Holiday Inn holiday inn - Kraków ul. Wielopole 4

Wystawa przedaukcyjna: 5-29 X 2020 godz. 10-18

Regulamin | zlecenie aukcyjne

Katalog Aukcji

Zapraszamy do kontaktu

MEHOFFER Józef

MEHOFFER Józef
LOT 2
ID: 005003

MEHOFFER Józef BIOGRAFIA

Tytuł:Portret żony - Jadwigi Mehofferowej (1915-1923)
Technika:węgiel, papier
Wymiary:58 x 42 cm (w świetle oprawy)
68 x 46 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: „Józef Mehoffer”
Na papierze filigran “INGRES | FRANCE” (p.g.)

PROWENIENCJA:
- kolekcja dr Wiesława Zadęckiego

Jadwiga Mehoffer de domo Janakowska była kobietą życia Józefa Mehoffera - jego żoną, przyjaciółką, muzą i modelką. Artysta wielokrotnie przedstawiał ją w swoich obrazach, rysunkach i grafikach, najczęściej w ciekawych, bogatych strojach, gdyż jak wiadomo, malarz interesował się zagadnieniem mody kobiecej. Prezentowana praca przedstawia Jadwigę w strojnej, modnej sukni z głębokim dekoltem. Jej ubiór uzupełnia delikatna biżuteria - skromny łańcuszek na szyi i pierścionki na prawej dłoni. Kobieta ukazana została en trois quarts, w pozycji siedzącej z ciałem i głową lekko pochylonymi w prawą stronę. Józef Mehoffer sportretował żonę w konwencji realistycznej, a drobiazgowe opracowanie szczegółów jej sukni i mistrzowskie zróżnicowanie faktury materiałów potwierdza zamiłowania kostiumologiczne malarza. Rysunek bliski jest znanym portretom Jadwigi z cyklu “Rewia mody”, który powstawał w latach 1915-1923.
Cena wywoławcza:12000 zł
Cena uzyskana:19500 zł