V Aukcja Dzieł Sztuki (29 X 2020)

Data aukcji: 2020-10-29

Krakowski Dom Aukcyjny

V Aukcja Dzieł Sztuki

29 października (czwartek) 2020 - godz. 19.00

Hotel Holiday Inn holiday inn - Kraków ul. Wielopole 4

Wystawa przedaukcyjna: 5-29 X 2020 godz. 10-18

Regulamin | zlecenie aukcyjne

Katalog Aukcji

Zapraszamy do kontaktu

Obiekty oferowane na aukcji: 61
WYSPIAŃSKI Stanisław
WYSPIAŃSKI StanisławWYSPIAŃSKI StanisławWYSPIAŃSKI Stanisław
LOT 1
ID: 005001

WYSPIAŃSKI Stanisław BIOGRAFIA

Tytuł:Józef Mehoffer w pracowni (ok. 1891)
Technika:kredka, papier
Wymiary:42 x 38,8 cm (w świetle oprawy)
65,1 x 50,7 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Opisany l.d.: “rys. Wyspiański”, śr. d. “wysp. rysował J. Mehoffera”

OPIS PRACY:
Stanisław Wyspiański przez cały okres swojej twórczości dużo rysował i szkicował dokumentując otaczający go świat ludzi i natury, portretował również swoich znajomych, m.in. Konstantego Laszczkę czy właśnie Józefa Mehoffera. Prezentowany rysunek powstał prawdopodobnie w okresie, kiedy to Stanisław Wyspiański dzielił pokój-pracownię przy paryskiej rue de l’Échaudé z Józefem Mehofferem. Praca ukazuje młodego artystę przy pracy, siedzącego w chałacie i kaszkiecie przed sztalugą, z paletą w lewej i pędzlem w prawej dłoni. Kompozycję po bokach zamykają diagonalne linie kotar, draperii i zwiniętych papierów, których pełno było w niewielkim pokoju malarzy, o czym świadczą wykonywane przez Wyspiańskiego malarskie widoki pracowni, obecnie przechowywane w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i Poznaniu. Warto również wspomnieć, że Wyspiański Józefa Mehoffera przy pracy przedstawiał niejednokrotnie – wizerunek z 1893 roku pt. “Józef Mehoffer w pracowni” ukazujący malarza w podobnym stroju, tym razem jednak wykonany techniką olejną, znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:30000 - 50000 zł
MEHOFFER Józef
MEHOFFER JózefMEHOFFER JózefMEHOFFER Józef
LOT 2
ID: 005003

MEHOFFER Józef BIOGRAFIA

Tytuł:Portret żony - Jadwigi Mehofferowej (1915-1923)
Technika:węgiel, papier
Wymiary:58 x 42 cm (w świetle oprawy)
68 x 46 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: „Józef Mehoffer”
Na papierze filigran “INGRES | FRANCE” (p.g.)

PROWENIENCJA:
- kolekcja dr Wiesława Zadęckiego

OPIS PRACY:
Jadwiga Mehoffer de domo Janakowska była kobietą życia Józefa Mehoffera - jego żoną, przyjaciółką, muzą i modelką. Artysta wielokrotnie przedstawiał ją w swoich obrazach, rysunkach i grafikach, najczęściej w ciekawych, bogatych strojach, gdyż jak wiadomo, malarz interesował się zagadnieniem mody kobiecej. Prezentowana praca przedstawia Jadwigę w strojnej, modnej sukni z głębokim dekoltem. Jej ubiór uzupełnia delikatna biżuteria - skromny łańcuszek na szyi i pierścionki na prawej dłoni. Kobieta ukazana została en trois quarts, w pozycji siedzącej z ciałem i głową lekko pochylonymi w prawą stronę. Józef Mehoffer sportretował żonę w konwencji realistycznej, a drobiazgowe opracowanie szczegółów jej sukni i mistrzowskie zróżnicowanie faktury materiałów potwierdza zamiłowania kostiumologiczne malarza. Rysunek bliski jest znanym portretom Jadwigi z cyklu “Rewia mody”, który powstawał w latach 1915-1923.
Cena wywoławcza:12000 zł
Cena uzyskana:19500 zł
MEHOFFER Józef
MEHOFFER JózefMEHOFFER JózefMEHOFFER Józef
LOT 3
ID: 005002

MEHOFFER Józef BIOGRAFIA

Tytuł:Szkic postaci Matki Bożej do polichromii tryforiów w kościele Mariackim w Krakowie (1892-1895)
Technika:pastel, kredka, papier
Wymiary:57 x 44 cm
63 x 50 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Opisany l.d.: „Tryforia Marjacka | Kraków”

PROWENIENCJA:
- kolekcja dr Wiesława Zadęckiego

OPIS PRACY:
Sztuka monumentalna odegrała dużą rolę w twórczości Józefa Mehoffera. Od 1892 roku artysta pracował nad koncepcją polichromii, która miała ozdobić tryforia w północnych przęsłach prezbiterium kościoła Mariackiego w Krakowie. Do projektu malarz podchodził tak, jak do wszystkich swoich dzieł monumentalnych - ostateczny karton poprzedzał wieloma szkicami kompozycyjnymi i studiami poszczególnych elementów. Rozwój koncepcji Józefa Mehoffera można w tym przypadku prześledzić dzięki jego rysunkom oraz zapiskom umieszczanym w Dzienniku. Prezentowana praca stanowi podwójny szkic do wizerunku Matki Bożej, głównej bohaterki sceny “uczczenia Najświętszej Panny” przez postaci historyczne i współczesne. Rysunek prowadzony jest silną, pewną kreską charakterystyczną dla twórczości Mehoffera i skupia się na pozie i rysach twarzy Marii, pomijając jeszcze kwestie kostiumologiczne, które artysta rozwinął w kolejnych szkicach, m.in. w znajdującym się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie kartonie “Matka Boża Królowa Polski”. Projekt polichromii tryforiów ostatecznie nie został zrealizowany.

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:10000 - 20000 zł
MEHOFFER Józef
MEHOFFER JózefMEHOFFER JózefMEHOFFER Józef
LOT 4
ID: 005004

MEHOFFER Józef BIOGRAFIA

Tytuł:Dziewicza Wojna (1891)
Technika:akwarela, papier naklejony na tekturę
Wymiary:39,2 x 73,9 cm (wymiary w świetle oprawy)
48,2 x 83 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany na pracy środkowej p.d.: „JÓZEF MEHOFFER”

PROWENIENCJA:
- kolekcja dr Wiesława Zadęckiego

Kompozycja Dziewicza Wojna jest wspominana w katalogu wystawy “Józef Mehoffer. Opus Magnum” zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie w 2000 roku (Józef Mehoffer. Opus Magnum. Katalog wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie. Styczeń-kwiecień 2000, red. J. Żmudziński, B. König, Kraków 2000, s. 67).

OPIS PRACY:
“Akwarelowy, sygnowany w środkowej części tryptyk, to bez wątpienia uznawany od dawna za zaginiony, młodzieńczy projekt artysty Dziewicza Wojna. (...) W 1891 roku, w czasie stypendialnego pobytu w Paryżu, Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański wzięli udział w międzynarodowym konkursie na dekorację dziedzińca Rudolfinum w Pradze, przygotowując projekt fryzu złożonego z czterech scen - w myśl wymogów konkursu, o tematyce z dziejów Czech. (...)
Trzy kolejne sceny tryptyku to niewątpliwie ilustracje związane z legendarnymi pradziejami Czech. Są to wyobrażenia epizodów z historii władczyni Czech - Libuszy (VII/VIII w.), córki Kroka, opisane m.in. przez czeskiego kronikarza Kosmasa (ok. 1045-1125). Wydaje się, iż przedstawiają one kolejno, w porządku chronologicznym od prawej do lewej:
- Libuszę wraz z jej ojcem i siostrami Kazi i Tetką
- konflikt dwóch możnowładców, który ostatecznie rozstrzygnęła, jako władczyni, Libusza
- Libuszę wraz z poślubionym przez nią Przemysłem Oraczem, uważanym za założyciela dynastii Przemyślidów.”
Dr Beata Studziżba-Kubalska
Kustosz MNK/Dom Józefa Mehoffera


PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:30000 - 50000 zł
MALCZEWSKI Jacek
MALCZEWSKI JacekMALCZEWSKI JacekMALCZEWSKI Jacek
LOT 5
ID: 005005

MALCZEWSKI Jacek BIOGRAFIA

Tytuł:Sybiracy - modlitwa (1895)
Technika:olej, deska fazowana
Wymiary:31 x 20,7 cm
46,9 x 36,4 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: “J Malczewski 95”

OPIS PRACY:
Tematyka syberyjska pojawiła się w umyśle Jacka Malczewskiego już w latach 70., pierwsze obrazy z tego cyklu powstały natomiast na początku kolejnej dekady, a ostatnie już w XX stuleciu. Prezentowana praca ukazuje wzruszającą scenę modlitwy na etapie. Dosyć wyjątkowe w tym przypadku jest ujęcie chłopców jako głównych bohaterów kompozycji – w innych obrazach cyklu właściwie rzadko pojawiają się dzieci. Chłopcy klęczą przy drewnianym stole, na którym położyli przed momentem kijki od tobołków podróżnych oraz zdjęte do modlitwy nakrycia głowy. Za nimi stoi mężczyzna, który czyta fragment brewiarza czy Biblii. W oddali widoczne są lekko już rozmywające się postacie sybiraków, z których jeden z zaciekawieniem spogląda na rozgrywającą się na pierwszym planie scenę. Obraz malowany jest w typowej dla artysty gamie barwnej, a zielonkawo-błękitne cienie kolorystycznie wpisują dzieło w sentymentalny nastrój patriotyczno-historycznego cyklu syberyjskiego.

Więcej o obrazie Jacka Malczewskiego w artykule na podstronie [ZOBACZ]

Cena wywoławcza:120000 zł
Cena uzyskana:168000 zł
MALCZEWSKI Jacek
MALCZEWSKI JacekMALCZEWSKI JacekMALCZEWSKI Jacek
LOT 6
ID: 005006

MALCZEWSKI Jacek BIOGRAFIA

Tytuł:Portret mężczyzny na ławeczce - szkic
Technika:olej, tektura
Wymiary:24,8 x 35,1 cm
32,7 x 43 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.g.: “J Malczewski”

OPIS PRACY:
Praca Jacka Malczewskiego ukazuje portret dojrzałego, eleganckiego mężczyzny siedzącego na ławce w otoczeniu natury. Pomimo zatrzymania pracy na poziomie szkicu, artysta ujął rysy fizjonomiczne i charakterologiczne ukazanego modela, który pewnym wzrokiem spogląda na widza. W “Portrecie mężczyzny na ławeczce” objawia się mistrzostwo warsztatowe Malczewskiego i jego znakomite wyczucie kolorystyczne, gdyż pomimo wąskiej, stonowanej gamy barwnej z dominantą brązów malarz uchwycił głębię perspektywiczną i zróżnicowanie flory pejzażu rozświetlając przy tym kompozycję impastami szarości i błękitu. Ważne dla całościowego odbioru dzieła są również pojedyncze plamy barwne żółci, czerwieni i zieleni, harmonijne rozmieszczone w obrębie całego szkicu. W twórczości Jacka Malczewskiego motyw postaci siedzącej na ławce pojawia się wielokrotnie przez cały okres aktywności artystycznej, wymienić tu można chociażby słynną “Introdukcję” w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie czy portret siostry malarza Bronisławy przed domem z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.
Cena wywoławcza:36000 zł
Cena uzyskana:40500 zł
SICHULSKI Kazimierz
SICHULSKI KazimierzSICHULSKI KazimierzSICHULSKI Kazimierz
LOT 7
ID: 005007

SICHULSKI Kazimierz BIOGRAFIA

Tytuł:Zofijówka (Lwów) II (1934)
Technika:gwasz, pastel, karton naklejony na tekturę
Wymiary:56,8 x 72,4 cm (w świetle oprawy)
64,7 x 79,9 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: “Sichulski 1934”
Na odwrocie opis oraz metka TPSP w Krakowie.

OPIS PRACY:
Kazimierz Sichulski był artystą związanym przez większość życia z rodzinnym Lwowem, nierzadko więc podejmował w sztuce tematykę łączącą się z tym miastem lub folklorem jego okolic. Prezentowana praca przedstawia widok parkowo-willowej dzielnicy lwowskiej - Zofiówki. Pejzaż namalowany został w chłodnej, wąskiej gamie barwnej z ciepłymi akcentami chromowej żółci. Artysta posłużył się tutaj charakterystyczną dla swojej twórczości lekko rozmytą plamą barwną. Walorów precyzyjności i dynamiki dodają pracy szrafunkowe linie pastelu, podkreślające poszczególne elementy kompozycji.

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:15000 - 25000 zł
HOFMAN Wlastimil
HOFMAN WlastimilHOFMAN WlastimilHOFMAN Wlastimil
LOT 8
ID: 005008

HOFMAN Wlastimil BIOGRAFIA

Tytuł:Portret Haliny Zadęckiej
Technika:olej, płótno
Wymiary:73 x 60 cm
95,7 x 78,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.g.: „Wlastimil | Hofman”
Obraz wspominany w opracowaniu Stanisława Zadęckiego Wlastimil Hofman (maszynopis w kolekcji prywatnej) w spisie dzieł artysty (poz. 416) oraz w spisie planowanych rycin (poz. 16).

OPIS PRACY:
Portret Haliny Zadęckiej to reprezentacyjny wizerunek żony Stanisława - historyka sztuki i kolekcjonera dzieł Wlastimila Hofmana. Kobieta ukazana została w półpostaci, en trois quarts. Ubrana jest w pastelowożółtą sukienkę z dekoracyjnym karczkiem, którego fioletowo-błękitna kolorystyka koreluje z barwą widocznych w tle kwiatów - powojników. Strój modelki uzupełnia biżuteria: sznur pereł na szyi oraz pierścienie na palcach serdecznych obu jej dłoni. Portret Haliny Zadęckiej to praca bardzo ciekawa pod względem artystycznym, gdyż łączy w sobie liryczny nastrój prac Wlastimila Hofmana z eleganckim portretem, który - paradoksalnie dla tradycji, ale właściwie dla młodopolskiego charakteru sztuki artysty, został umiejscowiony w otoczeniu natury.

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:20000 - 40000 zł
HOFMAN Wlastimil
HOFMAN WlastimilHOFMAN WlastimilHOFMAN Wlastimil
LOT 9
ID: 005009

HOFMAN Wlastimil BIOGRAFIA

Tytuł:Portret Stanisława Zadęckiego
Technika:olej, płótno
Wymiary:54 x 65,3 cm
66,9 x 77,8 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.g.: "Wlastimil | Hofman"
Na odwrociu szkic męskiej twarzy.
Obraz wspominany w opracowaniu Stanisława Zadęckiego Wlastimil Hofman. Życie i twórczość (pozycja nr 39 [ZOBACZ]) w spisie dzieł artysty (poz. 417) oraz w spisie planowanych rycin (poz. 17).

OPIS PRACY:
Stanisław Zadęcki zajmował się historią sztuki, napisał m.in. niewydane nigdy opracowanie twórczości Wlastimila Hofmana. Był on również znajomym artysty i kolekcjonerem jego sztuki. W prezentowanym obrazie malarz ukazał Stanisława Zadęckiego w wieku dojrzałym, na tle morza i zachmurzonego nieba. Kompozycję uzupełnia wyłaniająca się z fal skała, na której znajduje się kapliczka - element częsty w symbolistycznej twórczości Wlastimila Hofmana. Popiersiowy wizerunek utrzymany jest w chłodnej, błękitno-szarej gamie barwnej, nadającej pracy melancholijny nastrój.

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:20000 - 40000 zł
MAKOWSKI Tadeusz
MAKOWSKI TadeuszMAKOWSKI TadeuszMAKOWSKI Tadeusz
LOT 10
ID: 005010

MAKOWSKI Tadeusz BIOGRAFIA

Tytuł:Dziewczynka w kapeluszu (1927)
Technika:ołówek, papier
Wymiary:29 x 21,3 cm (w świetle passe-partout)
74,9 x 64,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Tadé Makowski"
Datowany l.d.: "A. 1927"
Śr.d. opis dedykacyjny: "A Mademoiselle B. Weill | hommages respectueux | en souvenir des Noces d'Argent | de la Galerie" [Dla pani B. Weil z wyrazami szacunku na pamiątkę Srebrnej Rocznicy Galerii]

OPIS PRACY:
Dziecko było tematem kluczowym dla dojrzałej twórczości Tadeusza Makowskiego. Prezentowany rysunek ukazuje niezwykle subtelny, liryczny portret kilkuletniej dziewczynki w eleganckim kapelusiku z kokardą. Miękka, wiotka linia ołówka modeluje formę podkreślając oczy i pełne usta dziecka, a delikatny światłocień uwydatnia kształty jego twarzy. W dolnej części znajduje się dedykacja skierowana do pani Berthe Weill – paryskiej marszandki wspierającej ówczesną "młodą sztukę", właścicielki założonej pod koniec 1901 roku "Galerie B. Weill" przy rue Victor Massé 25.
Estymacja:20000 - 40000 zł
WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)
WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)
LOT 12
ID: 005012

WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY) BIOGRAFIA

Tytuł:Portret dziewczynki z rodziny Totwenów (1932)
Technika:pastel, papier
Wymiary:64 x 48 cm
75,2 x 59,1 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Witkacy 1932 V | NN+ | NJM 5", p.śr.: “T.E”
Papier z filigranem TIZIAN (p.g.).

PROWENIENCJA:
- kolekcja prywatna
- kolekcja rodziny Totwenów

Pracę można przypisać wymienionemu w publikacji Stanisław Ignacy Witkiewicz. Katalog Dzieł Malarskich, oprac. Irena Jakimowicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1990, poz. 1636 (s. 126) "Portretowi dziewczynki (z rodziny Totwenów)".

OPIS PRACY:
Portret przedstawia dziewczynkę z zaprzyjaźnionej z Witkacym, związanej ze środowiskiem zakopiańskim rodziny lekarskiej Totwenów – malowany wielokrotnie przez artystę Stefan Totwen był laryngologiem, który leczył problemy malarza z zatokami. Prezentowany wizerunek wykonany został w nie do końca właściwym portretom dziecięcym typie E (częstszy był w takich przypadkach typ B + E), który stanowi autorski wynik interpretacji psychologicznej pozującego Witkacemu modela. Artysta ukazał dziewczynkę w eleganckim stroju z apaszką, jako siedzącą za stołem, na którym znajduje się częsty w witkacowskich wizerunkach dziecięcych talerz z owocami. Tło malowane jest boczną krawędzią pastelu, a miętowa, jasna aura otaczająca postać dziewczynki podkreśla czystość i siłę jej charakteru. Stonowana, wąska kolorystyka i wyważona kreska sprawiają, że portret zahacza wręcz o typ wizerunku reprezentacyjnego.

Zobacz inne prace tego artysty w naszej ofercie galeryjnej [LINK]
Cena wywoławcza:95000 zł
Cena uzyskana:102000 zł
WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)
WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)
LOT 13
ID: 005013

WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY) BIOGRAFIA

Tytuł:Portret kobiety (1930)
Technika:pastel, karton
Wymiary:63 x 48,5 cm (w świetle oprawy)
75,4 x 60,7 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Witkacy | 1930 8 V | (T.C + Jur + Br)"

PROWENIENCJA:
- kolekcja prywatna
- kolekcja rodziny Totwenów

OPIS PRACY:
Typ portretowy C był typem wyjątkowym, przeznaczonym dla znajomych Witkacego. Za wizerunki tego rodzaju artysta nie brał zapłaty, a wykonywał je zwykle na spotkaniach towarzyskich, pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Prezentowany obraz przedstawia kobietę o mocnych rysach twarzy. Uwagę widza od razu przykuwają przymrużone, z lekka podkrążone oczy modelki, stanowiące element kontrastowy względem większości prac artysty, w których oczy jako “zwierciadła duszy” były zwykle szeroko otwarte. Tajemniczości i niepowtarzalnego charakteru dodaje wizerunkowi również delikatny, niejednoznaczny uśmiech sportretowanej. Obraz posiada cechy znamienne dla twórczości Witkacego, takie jak ostre kształtowanie fałd w obrębie ramion, “szrafunkowe” opracowanie twarzy i wykorzystanie dynamicznej, mocnej kreski budującej poszczególne elementy kompozycji. Mistrzowsko ujęta została również modna fryzura kobiety, której lśniące fale malarz znakomicie podkreślił zygzakowatymi akcentami jasnego pastelu.

Zobacz inne prace tego artysty w naszej ofercie galeryjnej [LINK]
Cena wywoławcza:95000 zł
Cena uzyskana:97000 zł
FEDKOWICZ Jerzy
FEDKOWICZ JerzyFEDKOWICZ JerzyFEDKOWICZ Jerzy
LOT 14
ID: 005014

FEDKOWICZ Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Portret kobiety na krześle, Portret Ludwiki Mehofferowej (obraz dwustronny)
Technika:olej, płótno
Wymiary:72,5 x 65 cm
89,4 x 80,7 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Na stronie z portretem kobiety na krześle sygnowany i opisany p.g.: „Fedkowicz | na miłą | pamiątkę | za[nieczytelne]”
Cena wywoławcza:20000 zł
Cena uzyskana:20000 zł
FEDKOWICZ Jerzy
FEDKOWICZ JerzyFEDKOWICZ JerzyFEDKOWICZ Jerzy
LOT 15
ID: 005015

FEDKOWICZ Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Akt siedzący, Portret Ludwiki Mehofferowej (obraz dwustronny)
Technika:olej, płótno
Wymiary:78 x 60,7 cm (w świetle oprawy)
90 x 72,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Na stronie z aktem opis żony artysty potwierdzający autentyczność obrazu.
Na stronie z portretem Ludwiki Mehofferowej opis p.g.: „23” (cyfra odwrócona).
Cena wywoławcza:20000 zł
Cena uzyskana:23000 zł
KOSSAK Jerzy
KOSSAK JerzyKOSSAK JerzyKOSSAK Jerzy
LOT 16
ID: 005016

KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Na polowaniu (1928)
Technika:olej, tektura
Wymiary:37 x 49,3 cm
46,5 x 58,4 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: “Jerzy Kossak | 1928”
Cena wywoławcza:13000 zł
Cena uzyskana:13000 zł
GIBIŃSKI Stanisław
GIBIŃSKI StanisławGIBIŃSKI StanisławGIBIŃSKI Stanisław
LOT 17
ID: 005017

GIBIŃSKI Stanisław BIOGRAFIA

Tytuł:Polowanie
Technika:akwarela, karton naklejony na tekturę
Wymiary:54 x 98,5 cm
70,9 x 116,2 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: “S. Gibiński”

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:7000 - 10000 zł
KRZYŻAK Mieczysław
KRZYŻAK MieczysławKRZYŻAK MieczysławKRZYŻAK Mieczysław
LOT 18
ID: 005018

KRZYŻAK Mieczysław BIOGRAFIA

Tytuł:Napad wilków
Technika:olej, płótno
Wymiary:50 x 70 cm
66 x 86 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak"

OPIS PRACY:
Mieczysław Krzyżak w swoich obrazach przedstawiał najczęściej sceny rodzajowe z życia polskiej wsi i wojska oraz epizody z polowań. Niemal obowiązkowym elementem jego prac zawsze były konie. Prezentowane płótno wpisuje się więc w główny nurt twórczości tego krakowskiego artysty. Przedstawia ono zimową scenę napadu wilczej watahy na jadących na ciągniętych przez konie saniach mężczyzn. W obrazie wyczuwalne są wpływy realistów polskich z przełomu XIX i XX wieku, a ukazanie pędzących koni od frontu nasuwa skojarzenia z twórczością Józefa Chełmońskiego.

Zobacz inne prace tego artysty w naszej ofercie galeryjnej [LINK]
Cena wywoławcza:5000 zł
Cena uzyskana:8400 zł
SETKOWICZ Adam
SETKOWICZ AdamSETKOWICZ AdamSETKOWICZ Adam
LOT 19
ID: 005019

SETKOWICZ Adam BIOGRAFIA

Tytuł:Zimowa wyprawa
Technika:akwarela, gwasz, papier naklejony na tekturę
Wymiary:15 x 32 cm
23,3 x 40,2 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: “A. Setkowicz”
Na papierze filigran “(FRANCE) INGRES D’ARCHES”
Cena wywoławcza:2000 zł
Cena uzyskana:3500 zł
SETKOWICZ Adam
SETKOWICZ AdamSETKOWICZ AdamSETKOWICZ Adam
LOT 20
ID: 005020

SETKOWICZ Adam BIOGRAFIA

Tytuł:Powrót do domu
Technika:akwarela, gwasz, papier naklejony na tekturę
Wymiary:15,4 x 31,8 cm
24,2 x 40,6 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: “A. Setkowicz”
Cena wywoławcza:2000 zł
Cena uzyskana:2300 zł
JAROCKI Władysław
JAROCKI WładysławJAROCKI WładysławJAROCKI Władysław
LOT 21
ID: 005021

JAROCKI Władysław BIOGRAFIA

Tytuł:Hucułka (1928)
Technika:akwarela, karton naklejony na tekturę
Wymiary:100 x 68,7 cm
115,4 x 83,9 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: „Wład Jarocki | 1928”
Cena wywoławcza:9000 zł
Cena uzyskana:9000 zł
JAROCKI Władysław
JAROCKI WładysławJAROCKI WładysławJAROCKI Władysław
LOT 22
ID: 005022

JAROCKI Władysław BIOGRAFIA

Tytuł:Wawrzek z Harendy
Technika:akwarela, karton naklejony na tekturę
Wymiary:95 x 65,5 cm
105,5 x 74 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: „Wład Jarocki”
Na odwrocie metka z wystawy w Zakopanem z 1956 roku.
Cena wywoławcza:9000 zł
Cena uzyskana:9000 zł
WIERCIAK Zygmunt
WIERCIAK ZygmuntWIERCIAK ZygmuntWIERCIAK Zygmunt
LOT 23
ID: 006023

WIERCIAK Zygmunt BIOGRAFIA

Tytuł:Przegląd wojsk
Technika:olej, karton zdublowany na płótno
Wymiary:69,4 x 93,5 cm
83 x 107 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: “Zyg.Wierciak.”

OPIS PRACY:
“Przegląd wojsk” Zygmunta Wierciaka jest obrazem o podwójnej wartości - zarówno artystycznej, jak i historycznej. Przedstawia on grupę żołnierzy wojsk polskich w strojach datowanych odpowiednio od końca XVII do pierwszej ćwierci XX wieku, wśród których znalazła się m.in. zbroja z paradnymi skrzydłami husarskimi czy mundury z czasów XIX-wiecznych powstań narodowych. Praca namalowana jest w nurcie realistycznym. Warto zwrócić uwagę na bardzo podobne fizjonomie wojów, dzięki którym można wnioskować, że artysta malował swój obraz z natury, a pozował mu cały czas ten sam model.
Cena wywoławcza:5000 zł
Cena uzyskana:6600 zł
SEWERYN Tadeusz
SEWERYN TadeuszSEWERYN TadeuszSEWERYN Tadeusz
LOT 24
ID: 005024

SEWERYN Tadeusz BIOGRAFIA

Tytuł:Legioniści (I) (1917)
Technika:gwasz, papier naklejony na tekturę
Wymiary:40 x 26,2 cm (w świetle passe-partout)
58,2 x 42,8 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "TADEUSZ | SEWERYN | 1917"

PROWENIENCJA:
- kolekcja rodziny artysty
Cena wywoławcza:2500 zł
Cena uzyskana:3800 zł
SEWERYN Tadeusz
SEWERYN TadeuszSEWERYN TadeuszSEWERYN Tadeusz
LOT 25
ID: 005025

SEWERYN Tadeusz BIOGRAFIA

Tytuł:Ogród
Technika:akwarela, ołówek, papier
Wymiary:32 x 24,5 cm (w świetle passe-partout)
45,4 x 36,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "T Seweryn"

PROWENIENCJA:
- kolekcja rodziny artysty
Cena wywoławcza:1200 zł
Cena uzyskana:1500 zł
HOLZMÜLLER Juliusz
HOLZMÜLLER JuliuszHOLZMÜLLER JuliuszHOLZMÜLLER Juliusz
LOT 26
ID: 005026

HOLZMÜLLER Juliusz BIOGRAFIA

Tytuł:Żaglówka na Dunaju (1908)
Technika:gwasz, papier naklejony na tekturę
Wymiary:17,7 x 34,2 cm (w świetle passe-partout)
32,9 x 51 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: “Juliusz Holzmüller | 908. Wiedeń”

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:3000 - 4000 zł
POCIECHA Michał
POCIECHA MichałPOCIECHA MichałPOCIECHA Michał
LOT 27
ID: 005027

POCIECHA Michał BIOGRAFIA

Tytuł:Pejzaż ze stogami
Technika:akwarela, karton
Wymiary:39 x 64 cm (w świetle passe-partout)
74 x 98 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany śr.d.: “MPociecha”

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:3500 - 5000 zł
JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August
JAXA-MAŁACHOWSKI Soter AugustJAXA-MAŁACHOWSKI Soter AugustJAXA-MAŁACHOWSKI Soter August
LOT 28
ID: 005028

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA

Tytuł:Wiejska chata (1919)
Technika:gwasz, ołówek, tektura
Wymiary:23,2 x 32 cm (w świetle oprawy)
34 x 42,6 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: “S Jaxa | 1919”
Cena wywoławcza:2500 zł
Cena uzyskana:2800 zł
KLIMOWSKI Stanisław
KLIMOWSKI StanisławKLIMOWSKI StanisławKLIMOWSKI Stanisław
LOT 29
ID: 005029

KLIMOWSKI Stanisław BIOGRAFIA

Tytuł:Dziewczynka z kwiatami (1931)
Technika:olej, płótno
Wymiary:110 x 66 cm
130 x 84,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "SKlimowski Wiśnicz.N. 21/VII. 1931."
Estymacja:8000 - 15000 zł
KLIMOWSKI Stanisław
KLIMOWSKI StanisławKLIMOWSKI StanisławKLIMOWSKI Stanisław
LOT 30
ID: 005030

KLIMOWSKI Stanisław BIOGRAFIA

Tytuł:Zamek w Wiśniczu (1928)
Technika:olej, płótno
Wymiary:72,1 x 96,5 cm
85,6 x 110,2 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "SKlimowski 1928."
Cena wywoławcza:3800 zł
Cena uzyskana:3800 zł
JAŹWIECKI Franciszek
JAŹWIECKI FranciszekJAŹWIECKI FranciszekJAŹWIECKI Franciszek
LOT 31
ID: 005031

JAŹWIECKI Franciszek BIOGRAFIA

Tytuł:Uliczka w Bieczu (1932)
Technika:olej, płyta
Wymiary:54 x 48 cm
64,5 x 58,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Metka z opisem na odwrocie.
Cena wywoławcza:2000 zł
Cena uzyskana:3800 zł
UZIEMBŁO Henryk
UZIEMBŁO HenrykUZIEMBŁO HenrykUZIEMBŁO Henryk
LOT 32
ID: 005032

UZIEMBŁO Henryk BIOGRAFIA

Tytuł:Wschód księżyca w zimie (1912)
Technika:olej, płótno
Wymiary:100,8 x 131 cm
119,5 x 149 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "HENRYK UZIEMBŁO | BATOWICE 1912"
Na odwrocie pracy dwie metki:
- Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie,
- Salon (metka niekompletna).

OPIS PRACY:
Malarstwo pejzażowe, obok sztuki monumentalno-dekoracyjnej, było główną domeną twórczości Henryka Uziembły. Prezentowany obraz przedstawia wieczorny, zimowy widok podkrakowskich Batowic. Głównym bohaterem kompozycji jest pokryty śniegiem drewniany most rozciągający się nad rozmigotaną odcieniami zieleni i granatu, miejscami pokrytą śryżem rzeką Dłubnią. Dalej znajdują się drewniane wiejskie chaty, nad którymi z wolna wznosi się zwiastujący nadejście nocy księżyc. W tle obrazu widnieje gotycki „długoszowy” kościół św. Małgorzaty w sąsiednich Raciborowicach oraz stojąca przy nim drewniana dzwonnica.

Dzięki ograniczonej palecie barwnej obejmującej bogaty wachlarz odcieni ciepłych brązów oraz zimnych zieleni, fioletów i szarości Henryk Uziembło trafnie oddał nastrój ukazanego pejzażu. Kolorystyczny akcent księżyca przykuwa uwagę, a jego mistrzowskie zrównoważenie w postaci żółtawych refleksów na śniegu oraz zielonkawych blasków płynącej wody prowadzi wzrok widza po kolejnych elementach dzieła. „Wschód księżyca w zimie” zachwyca również zróżnicowaną fakturą malarską - choć w obrazie dominują partie malowane impastowo, to miejscami lico obrazu traktowane jest bardzo płasko i subtelnie. W pracy wyczuwalne są wpływy twórczości Jana Stanisławskiego oraz impresjonistów francuskich.

Warto wspomnieć, że Henryk Uziembło darzył podkrakowskie Batowice więcej niż jednokrotnym zainteresowaniem – dla przykładu można wymienić ukazujący niemal identyczny widok obraz artysty reprodukowany w zeszycie X serii „Współczesne Malarstwo Polskie” (W. Mitarski, „Henryk Uziembło: sylwetka”, Kraków 1916).

PRACA NIEDOSTĘPNA
Estymacja:25000 - 40000 zł
Strony:

O aukcji

wyniki aukcji

V Aukcja Dzieł Sztuki

Na V Aukcję Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego zapraszamy kolekcjonerów polskiej sztuki – rysunku oraz malarstwa. W katalogu aukcji znalazło się 61 obiektów z zakresu sztuki dawnej i współczesnej. Bogaty zakres tematyczny dzieł, wśród których pojawiły się portrety, akty, sceny rodzajowe, pejzaże, martwe natury, a nawet plastyczne rozważania teoretyczne, może zainteresować szeroką publiczność miłośników twórczości artystów polskich.

Sztuka dawna - Aukcja

Pierwszą część katalogu stanowi prezentacja sztuki dawnej. Ofertę otwierają dzieła wybitnych polskich malarzy – Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera oraz Jacka Malczewskiego. V Aukcję Dzieł Sztuki w szczególności polecamy uwadze kolekcjonerom sztuki Młodej Polski, gdyż, poza pracami wymienionych artystów, licytacji poddane zostaną również m.in. obrazy Kazimierza Sichulskiego, Wlastimila Hofmana, Władysława Jarockiego i Henryka Uziembły czy rysunki Leona Wyczółkowskiego. Większość prac pojawia się na rynku sztuki po raz pierwszy.
W tym kontekście warto wspomnieć parę słów więcej o wystawionych na aukcji dziełach Józefa Mehoffera, które pochodzą z kolekcji historyka sztuki i przyjaciela artystów ze środowiska krakowskiego – Stanisława Zadęckiego. Rysunek „Portret żony - Jadwigi Mehofferowej” wpisujący się tematycznie w sławny cykl „Rewia mody” jest świadectwem wybitnego kunsztu malarza i potwierdzeniem jego zainteresowań kostiumologicznych, natomiast pozostałe prace - „Szkic postaci Matki Bożej do polichromii tryforiów w kościele Mariackim w Krakowie” (1892-1895) oraz „Dziewicza Wojna” (1892) - poza oczywistym aspektem wysokich walorów artystycznych, są niezwykle cenne z punktu widzenia historii sztuki i badań nad twórczością artysty w zakresie monumentalnej sztuki polichromii.

Witkacy na aukcji


Ciekawymi obiektami są również dwa portrety namalowane przez Witkacego, należące swego czasu do kolekcji zaprzyjaźnionej z artystą lekarskiej rodziny Totwenów.
Oferta V Aukcji Dzieł Sztuki może zainteresować też pasjonatów malarstwa nurtu realizmu. W tej dziedzinie w katalogu przeważają zdecydowanie sceny polowań i pokrewne im widoki zimowych kuligów, autorstwa np. Jerzego Kossaka i Adama Setkowicza.

Aukcja sztuki współczesnej


W drugiej części katalogu znalazły się dzieła przynależące już do kategorii sztuki współczesnej, a wśród nich obrazy kolorystów – Eugeniusza Gepperta oraz Czesława Rzepińskiego, różnorodne tematycznie prace Edwarda Dwurnika czy rysunkowe opracowanie rozważań nad metodą kolażu i kubizmu Tadeusza Kantora.
Warto poświęcić chwilę uwagi trzem wystawionym na aukcji portretom kobiecym namalowanym przez krakowskiego artystę, Romana Zakrzewskiego. Ostatnie wyniki III Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego, na której padł rynkowy rekord ceny obrazu tego malarza, sugerują, że prace tego malarza mogą mieć również wartość inwestycyjną.

Wszystkie obiekty z oferty można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej, która będzie trwać w dniach 5-29 października w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 - Kraków] od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00.

katalog i licytacja live na portalu

 

katalog i licytacja live na portalu

 

Jeśli chcą Państwo bezpłatnie otrzymać drukowany katalog aukcji, prosimy o kontakt

 

katalogi

 

 

 

Strony:
x
«
»