Krakowski Dom Aukcyjny

V Aukcja Dzieł Sztuki

29 października (czwartek) 2020 - godz. 19.00

Hotel Holiday Inn holiday inn - Kraków ul. Wielopole 4

Wystawa przedaukcyjna: 5-29 X 2020 godz. 10-18

Regulamin | zlecenie aukcyjne

Katalog Aukcji

Zapraszamy do kontaktu

WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)

LOT 12
ID: 005012

WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY) BIOGRAFIA

Tytuł:Portret dziewczynki z rodziny Totwenów (1932)
Technika:pastel, papier
Wymiary:64 x 48 cm
75,2 x 59,1 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Witkacy 1932 V | NN+ | NJM 5", p.śr.: “T.E”
Papier z filigranem TIZIAN (p.g.).

PROWENIENCJA:
- kolekcja prywatna
- kolekcja rodziny Totwenów

Pracę można przypisać wymienionemu w publikacji Stanisław Ignacy Witkiewicz. Katalog Dzieł Malarskich, oprac. Irena Jakimowicz, Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 1990, poz. 1636 (s. 126) "Portretowi dziewczynki (z rodziny Totwenów)".

Portret przedstawia dziewczynkę z zaprzyjaźnionej z Witkacym, związanej ze środowiskiem zakopiańskim rodziny lekarskiej Totwenów – malowany wielokrotnie przez artystę Stefan Totwen był laryngologiem, który leczył problemy malarza z zatokami. Prezentowany wizerunek wykonany został w nie do końca właściwym portretom dziecięcym typie E (częstszy był w takich przypadkach typ B + E), który stanowi autorski wynik interpretacji psychologicznej pozującego Witkacemu modela. Artysta ukazał dziewczynkę w eleganckim stroju z apaszką, jako siedzącą za stołem, na którym znajduje się częsty w witkacowskich wizerunkach dziecięcych talerz z owocami. Tło malowane jest boczną krawędzią pastelu, a miętowa, jasna aura otaczająca postać dziewczynki podkreśla czystość i siłę jej charakteru. Stonowana, wąska kolorystyka i wyważona kreska sprawiają, że portret zahacza wręcz o typ wizerunku reprezentacyjnego.

Zobacz inne prace tego artysty w naszej ofercie galeryjnej [LINK]
Cena wywoławcza:95000 zł
Cena uzyskana:102000 zł