V Aukcja Dzieł Sztuki (29 X 2020)

WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY)
LOT 13
ID: 005013

WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (WITKACY) BIOGRAFIA

Tytuł:Portret kobiety (1930)
Technika:pastel, karton
Wymiary:63 x 48,5 cm (w świetle oprawy)
75,4 x 60,7 cm (wymiary z oprawą)
Sygnowany i datowany l.d.: "Witkacy | 1930 8 V | (T.C + Jur + Br)"

PROWENIENCJA:
- kolekcja prywatna
- kolekcja rodziny Totwenów

Typ portretowy C był typem wyjątkowym, przeznaczonym dla znajomych Witkacego. Za wizerunki tego rodzaju artysta nie brał zapłaty, a wykonywał je zwykle na spotkaniach towarzyskich, pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających. Prezentowany obraz przedstawia kobietę o mocnych rysach twarzy. Uwagę widza od razu przykuwają przymrużone, z lekka podkrążone oczy modelki, stanowiące element kontrastowy względem większości prac artysty, w których oczy jako “zwierciadła duszy” były zwykle szeroko otwarte. Tajemniczości i niepowtarzalnego charakteru dodaje wizerunkowi również delikatny, niejednoznaczny uśmiech sportretowanej. Obraz posiada cechy znamienne dla twórczości Witkacego, takie jak ostre kształtowanie fałd w obrębie ramion, “szrafunkowe” opracowanie twarzy i wykorzystanie dynamicznej, mocnej kreski budującej poszczególne elementy kompozycji. Mistrzowsko ujęta została również modna fryzura kobiety, której lśniące fale malarz znakomicie podkreślił zygzakowatymi akcentami jasnego pastelu.

Zobacz inne prace tego artysty w naszej ofercie galeryjnej [LINK]
Cena wywoławcza:95000 zł
Cena uzyskana:97000 zł