Krakowski Dom AukcyjnyV Aukcja Dzieł Sztuki
MAKOWSKI Tadeusz
LOT 10 | ID: 005010 |
MAKOWSKI Tadeusz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Dziewczynka w kapeluszu (1927) |
Technika: | ołówek, papier |
Wymiary: | 29 x 21,3 cm (w świetle passe-partout) 74,9 x 64,5 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Tadé Makowski" Datowany l.d.: "A. 1927" Śr.d. opis dedykacyjny: "A Mademoiselle B. Weill | hommages respectueux | en souvenir des Noces d'Argent | de la Galerie" [Dla pani B. Weil z wyrazami szacunku na pamiątkę Srebrnej Rocznicy Galerii] OPIS PRACY: Dziecko było tematem kluczowym dla dojrzałej twórczości Tadeusza Makowskiego. Prezentowany rysunek ukazuje niezwykle subtelny, liryczny portret kilkuletniej dziewczynki w eleganckim kapelusiku z kokardą. Miękka, wiotka linia ołówka modeluje formę podkreślając oczy i pełne usta dziecka, a delikatny światłocień uwydatnia kształty jego twarzy. W dolnej części znajduje się dedykacja skierowana do pani Berthe Weill – paryskiej marszandki wspierającej ówczesną "młodą sztukę", właścicielki założonej pod koniec 1901 roku "Galerie B. Weill" przy rue Victor Massé 25. |
Estymacja: | 20000 - 40000 zł |