MALCZEWSKI Jacek

MALCZEWSKI Jacek
LOT 1
ID: 006001

MALCZEWSKI Jacek BIOGRAFIA

Tytuł:Portret Władysława Panka (1928)
Technika:olej, tektura
Wymiary:23 x 17 cm
53,2 x 44,7 cm
Uwagi:Opisany na odwrocie (napis częściowo obcięty): "[MALOW]AŁ JACEK MALCZEWSKI | 5 MINUT W SIERPNIU | 1928 | [NA P]AMIĄTKĘ | [WŁADYS]ŁAWOWI PANKOWI"

Fragment opinii dr Stefanii Krzysztofowicz-Kozakowskiej:
"Opiniowany obraz powstał rok przed śmiercią Jacka Malczewskiego. Jest więc jednym z ostatnich jego dzieł. [...] portret Władysława Panka opracowany jest w sposób, który można obserwować na innych, późnych pracach Malczewskiego. Malczewski ograniczył tu kolory do zaledwie kilka odcieni różów, żółci czy brązów. [...] Tak skromne i ograniczone użycie barw może być efektem obawy Malczewskiego, do tej pory doskonałego kolorysty, a teraz niedowidzącego, starego artysty, przed popadnięciem w przesadę i popełnieniem błędów kolorystycznych.
Portret Panka budowany jest bardzo iluzyjnie i plastycznie, zwłaszcza w partii wysokiego czoła modela malowanej dużymi, swobodnymi wręcz rozlewającymi się plamami barw. To też rozwiązanie pojawiające się na autoportretach Malczewskiego. [...]
[Postać modela] Jest to Władysław Panek, który prowadził w Krakowie "Skład papieru i galanterii" mieszczący się przy Rynku Głównym na linii A-B. Panek był również właścicielem innych prac Malczewskiego, m.in. "Chiromatki", 1898; "Sztuki", 1907 [...]."
Cena wywoławcza:12000 zł
Cena uzyskana:13000 zł
x
«
»