XVII Aukcja Dzieł Sztuki | Sztuka ludowa i art brut (18 VIII 2022)

Data aukcji: 2022-08-18

Krakowski Dom Aukcyjny®

XVII Aukcja Dzieł Sztuki
Sztuka ludowa i art brut

Aukcja na żywo: 18 sierpnia (czwartek) 2022 - godz. 19.00

Aukcja odbędzie się bez udziału publiczności na sali.

Prelicytacja oraz licytacja live na portalu  



Wystawa przedaukcyjna:

Kraków - Starowiślna 14
8 - 18 sierpnia 2022 - godz. 10.00-18.00

Regulamin Regulamin aukcjiArkusz zlecenia Arkusz zlecenia aukcyjnego

Zaloguj się i złóż zlecenie aukcyjne

 

Obiekty oferowane na aukcji: 6
WIŚNIOS Marianna
WIŚNIOS MariannaWIŚNIOS Marianna
LOT 13
ID: 017013

WIŚNIOS Marianna BIOGRAFIA

Tytuł:Ukrzyżowanie (1992)
Technika:gwasz, pastel, ołówek, karton
Wymiary:99 x 69 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "MW 1992"
Cena uzyskana:2200 zł
WIŚNIOS Marianna
WIŚNIOS MariannaWIŚNIOS Marianna
LOT 14
ID: 017014

WIŚNIOS Marianna BIOGRAFIA

Tytuł:Zwiastowanie (1993)
Technika:gwasz, pastel, ołówek, papier
Wymiary:85 x 69,5 cm (w świetle oprawy)
88 x 72 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "MW | 1993"

PRACA NIEDOSTĘPNA
WIŚNIOS Marianna
WIŚNIOS MariannaWIŚNIOS Marianna
LOT 15
ID: 017015

WIŚNIOS Marianna BIOGRAFIA

Tytuł:Wizja św. Franciszka (1993)
Technika:gwasz, pastel, ołówek, papier
Wymiary:85 x 69,5 cm (w świetle oprawy)
88 x 72 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "M MW"
Datowany p.d.: "1993"

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
WIŚNIOS Marianna
WIŚNIOS MariannaWIŚNIOS Marianna
LOT 16
ID: 017016

WIŚNIOS Marianna BIOGRAFIA

Tytuł:Chusta św. Weroniki (1992)
Technika:gwasz, pastel, ołówek, papier
Wymiary:70 x 49,5 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany śr.d.: "MW 1992"

PRACA NIEDOSTĘPNA
WIŚNIOS Marianna
WIŚNIOS MariannaWIŚNIOS Marianna
LOT 17
ID: 017017

WIŚNIOS Marianna BIOGRAFIA

Tytuł:Madonna (1993)
Technika:gwasz, ołówek, papier
Wymiary:39 x 29 cm (w świetle oprawy)
52 x 42,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "M | W | 1993"
Cena uzyskana:700 zł
WIŚNIOS Marianna
WIŚNIOS MariannaWIŚNIOS Marianna
LOT 18
ID: 017018

WIŚNIOS Marianna BIOGRAFIA

Tytuł:Pasja (1992)
Technika:gwasz, pastel, ołówek, papier
Wymiary:40 x 30 cm
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "MW | 1992"
Cena uzyskana:600 zł
Strony:

O aukcji

Do zapoznania się z katalogiem XVII Aukcji Dzieł Sztuki Krakowski Dom Aukcyjny® pragnie zaprosić kolekcjonerów i miłośników, a także badaczy polskiej sztuki ludowej i prymitywnej.

Tematyczna aukcja dzieł sztuki opatrzona tytułem "Sztuka ludowa i art brut" to już druga edycja wydarzenia o tym charakterze organizowanego przez Krakowski Dom Aukcyjny®. Licytacja oraz towarzyszący aukcji katalog i wystawa mają na celu popularyzację i przybliżenie problematyki nurtu sztuki ludowej i art brut w środowisku kolekcjonerów i pasjonatów sztuki. Obecnie bowiem coraz częściej twórczość ludowa bywa postrzegana w kontekście pozytywnej opozycji w stosunku do oficjalnych kierunków sztuki współczesnej, nieustannie powiększa się również wiedza na temat twórców ludowych dzięki badaniom prowadzonym przez muzea o profilu etnograficznym.

Katalog poświęconej zagadnieniu twórczości ludowej i naiwnej XVII Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego prezentuje szeroką i zróżnicowaną ofertę prac artystów ludowych i nieprofesjonalnych, w zdecydowanej większości związanych z terenem Polski południowej, głównie okolic Sądecczyzny.
W ofercie aukcyjnej kolekcjonerzy odnajdą najwybitniejsze nazwiska z kręgu polskiego nurtu art brut i sztuki ludowej, takie jak Nikifor Krynicki, Maria Wnęk, Marianna Wiśnios czy Adam Dembiński. Prace tych twórców są poszukiwane na rynku sztuki, a pogłębiające się zainteresowanie dziełami rzeźbiarzy i malarzy ludowych oraz naiwnych związane jest przede wszystkim z ich szczerością płynącą wprost z serca niewykształconych artystycznie, prostych ludzi, pokazujących w swoich pracach swoją wiarę i fascynację otaczającym światem.

Kolekcje sztuki ludowej i prymitywnej

Warto zwrócić uwagę na proweniencję oferowanych w katalogu aukcyjnym obiektów - zdecydowana większość pochodzi z kolekcji specjalistów, postaci wybitnych i zasłużonych w kontekście badań i popularyzacji sztuki art brut: Mariana Włosińskiego oraz Leszka Macaka. Gros pozostałych prac zostało natomiast zakupione bezpośrednio od ich autorów.

Marian Włosiński (pierwszy od prawej) w towarzystwie m.in. Piotra Zelka

Marian Włosiński (pierwszy od prawej) w towarzystwie m.in. Piotra Zelka, rzeźbiarza ludowego (pierwszy od lewej), 1986 rok
[fot. ze zbiorów rodziny Mariana Włosińskiego]

Marian Włosiński (1923-2005) był artystą malarzem i fotografem, szerszej publiczności postać ta znana jest jako opiekun Nikifora. Zafascynowany twórczością nieprofesjonalną Marian Włosiński kolekcjonował również prace innych artystów, chętnie utrzymując z nimi kontakt.
Jak wspomina Zbigniew Wolanin, etnograf, kierownik Działu Współczesnej Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu: Kolekcja Mariana Włosińskiego, to nieduży ilościowo, ale bardzo cenny pod względem artystycznym zbiór współczesnych rzeźb ludowych, budowany przez kolekcjonera z dużym znawstwem, przez kilkadziesiąt lat. Wszystkie zakupione przez niego prace, to oryginalne, wartościowe dzieła sztuki ludowej. Nie noszą znamion regionalnego pamiątkarstwa ani produkcji masowej.
W kontekście zbiorów Mariana Włosińskiego w katalogu XVIII Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego na szczególną uwagę zasługuje obraz podopiecznego kolekcjonera - Nikifora Krynickiego. Jest to unikat o niebywałej wartości kolekcjonerskiej, gdyż praca ta stanowi ostatnie dzieło artysty uważanego za jednego z najwybitniejszych na świecie prymitywistów.
Z kolekcji Mariana Włosińskiego pochodzą również liczne świątki tworzone przez autorów ze środowiska paszyńskiego (m.in. Piotra Kożucha czy Józefa Orleckiego).

Leszek Macak

Leszek Macak
[Fot. Ewa Macak]

Część obiektów pochodzi natomiast ze znanej kolekcji Leszka Macaka (1932-2021) - pasjonata sztuki nieprofesjonalnej, opiekuna i przyjaciela artystów, właściciela długo działającej w Krakowie Galerii d'Art Naif. Przez lata życia Leszek Macak zgromadził imponujące zbiory kilku tysięcy dzieł sztuki ludowej i prymitywnej, zaczynając w pewnym momencie od podhalańskiego malarstwa na szkle.
W ofercie aukcyjnej znalazły się m.in. pochodzące ze zbiorów Leszka Macaka obrazy Marii Wnęk, z którą kolekcjoner znał się osobiście, wspierając jej twórczość poprzez zaopatrywanie artystki w materiały malarskie. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć również o pracach Adama Dembińskiego, borykającego się z niepełnosprawnością intelektualną malarza uważanego za jednego z najwybitniejszych polskich prymitywistów.
Z kolekcji Leszka Macaka pochodzą również rzeźby, m.in. prace Dionizego Purty czy Bolesława Suski.

Wystawa - sztuka ludowa i art brut

Wszystkie obiekty z katalogu można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej, która będzie trwać w dniach 8-18 sierpnia 2022 roku w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 - Kraków] od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00.

Jeśli życzą sobie Państwo więcej zdjęć obiektów, zapraszamy do kontaktu.


Opiekun aukcji: Agnieszka Julia Stefańczyk tel. +48 517 047 368

Przebieg aukcji

XVII Aukcja Dzieł Sztuki | Sztuka ludowa i art brut odbędzie się bez udziału publiczności na sali. W licytacji można wziąć udział poprzez składanie zleceń na naszej stronie oraz internetowo za pośrednictwem portalu OneBid (onebid.pl).
Do momentu rozpoczęcia aukcji z licytacją na żywo (tj. 18 sierpnia 2022 (czwartek), godz. 19.00) na portalu OneBid trwa prelicytacja obiektów.
Licytacja na żywo rozpocznie się od cen uzyskanych w trakcie wspomnianej prelicytacji.

katalog, prelicytacja i licytacja live na portalu

katalog i licytacja live na portalu

Artinfo Krakowski Dom Aukcyjny

Strony:
x
«
»