XVII Aukcja Dzieł Sztuki | Sztuka ludowa i art brut (18 VIII 2022)
Data aukcji: 2022-08-18
Krakowski Dom Aukcyjny®XVII Aukcja Dzieł Sztuki
LOT 1 | ID: 017001 |
WNĘK Maria BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Chrystus Miłosierny (lata 70.) |
Technika: | gwasz, papier |
Wymiary: | 42 x 30 cm |
Uwagi: | Na odwrocie autorski opis (tzw. życiorys) wykonany ołówkiem. PROWENIENCJA: - kolekcja Leszka Macaka. Obraz został sprzedany w ofercie poaukcyjnej. |
LOT 2 | ID: 017001 |
WNĘK Maria BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Święty (lata 70.) |
Technika: | gwasz, flamaster, papier |
Wymiary: | 24 x 15 cm |
Uwagi: | PROWENIENCJA: - kolekcja Leszka Macaka. |
Cena uzyskana: | 800 zł |
LOT 3 | ID: 017003 |
WNĘK Maria BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Matka Boska z Dzieciątkiem (lata 70.) |
Technika: | akwarela, gwasz, papier |
Wymiary: | 42,2 x 29,5 cm |
Uwagi: | Sygnowany p.śr.: "Wnęk Maria Nowy Sącz" W prawym dolnym narożniku widoczny ślad po zagięciu papieru. PROWENIENCJA: - kolekcja Leszka Macaka. Obraz został sprzedany w ofercie poaukcyjnej. |
LOT 4 | ID: 017004 |
WNĘK Maria BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Boże Narodzenie (lata 70.) |
Technika: | tusz, papier |
Wymiary: | 29,7 x 42,2 cm |
Uwagi: | Widoczne dwa naderwania papieru o długości ok. 0,5 cm (p.g.). Widoczne dwa naderwania papieru o długości ok. 2,5 cm (p.śr.). Widoczne ślady po zagięciach papieru w obrębie prawej krawędzi pracy. PROWENIENCJA: - kolekcja Leszka Macaka. SPRZEDAŻ WARUNKOWA |
Cena uzyskana: | 1100 zł |
LOT 5 | ID: 017005 |
WNĘK Maria BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Matka Boska wśród kwiatów (lata 70.) |
Technika: | technika mieszana, karton |
Wymiary: | 32 x 23 cm |
Uwagi: | Opisany długopisem p.d.: "Dla Pana | Kierownika | z Domu Kultury"
PROWENIENCJA: - kolekcja Leszka Macaka. |
LOT 6 | ID: 017006 |
WNĘK Maria BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Bez tytułu (lata 70.) |
Technika: | technika mieszana, papier |
Wymiary: | 29,2 x 40,2 cm |
Uwagi: | Widoczne dwa naderwania papieru o długości ok. 1,5 cm (śr.g.).
LOT 7 | ID: 017007 |
NIKIFOR Krynicki BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Ostatnia praca Nikifora (1968) |
Technika: | gwasz, papier |
Wymiary: | 14,5 x 21 cm 36 x 41 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Opisany śr.d.: "[nieczytelne]WIESPOWIAT" Obraz reprodukowany m.in. w albumie Nikifor (oprac. Z. Wolanin, Wydawnictwo BOSZ: Olszanica 2000, s. 61) czy albumie Nikifor (oprac. Z. Wolanin, Wydawnictwo BOSZ: Olszanica 2022, s. 141). Do wylicytowanej pracy dołączona zostanie wspomniana publikacja z 2000 roku. PROWENIENCJA: - kolekcja Mariana Włosińskiego. |
Cena uzyskana: | 16000 zł |
LOT 8 | ID: 017008 |
Tytuł: | Święci |
Technika: | ołówek, papier |
Wymiary: | 6 x 10,7 cm 22,3 x 27 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Opisany śr.d.: "IHS" Na odwrocie dwie pieczątki autorskie oraz opis ołówkiem "15 ZŁ". SPRZEDAŻ WARUNKOWA |
Cena uzyskana: | 3000 zł |
LOT 9 | ID: 017009 |
DEMBIŃSKI Adam BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Krówka (lata 90.) |
Technika: | pastel olejny, materiał skóropodobny |
Wymiary: | 34 x 44,5 cm (w świetle oprawy) 46 x 57 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Opis autorski śr.g. Na odwrocie metka z Pracowni plastycznej Domu Pomocy Społecznej w Brwilnie z opisem obrazu. PROWENIENCJA: - kolekcja Leszka Macaka. |
Cena uzyskana: | 1400 zł |
LOT 10 | ID: 017010 |
DEMBIŃSKI Adam BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Bez tytułu (lata 90.) |
Technika: | pastel olejny, flamaster, papier |
Wymiary: | 28 x 40,5 cm (w świetle oprawy) 40,5 x 53 cm (z oprawą) |
Uwagi: | PROWENIENCJA: - kolekcja Leszka Macaka. PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 11 | ID: 017011 |
DEMBIŃSKI Adam BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Scena z krucyfiksem | W łodzi (praca dwustronna) (lata 90.) |
Technika: | pastel olejny, kredka, papier |
Wymiary: | 42 x 59,5 cm (w świetle oprawy) 46 x 64 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Widoczne dwa ubytki papieru (p.g. o średnicy ok. 0,3 cm oraz p.śr. o średnicy ok. 1 cm). PROWENIENCJA: - kolekcja Leszka Macaka. PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 12 | ID: 017012 |
BROŻEK Eugeniusz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | W raju |
Technika: | olej, akryl, płótno |
Wymiary: | 64,5 x 50,5 cm 76 x 61 cm (wymiary z oprawą autorską) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "E. Brożek" |
Cena uzyskana: | 2200 zł |
LOT 13 | ID: 017013 |
WIŚNIOS Marianna BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Ukrzyżowanie (1992) |
Technika: | gwasz, pastel, ołówek, karton |
Wymiary: | 99 x 69 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "MW 1992" |
Cena uzyskana: | 2200 zł |
LOT 14 | ID: 017014 |
Tytuł: | Zwiastowanie (1993) |
Technika: | gwasz, pastel, ołówek, papier |
Wymiary: | 85 x 69,5 cm (w świetle oprawy) 88 x 72 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "MW | 1993"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 15 | ID: 017015 |
Tytuł: | Wizja św. Franciszka (1993) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "M MW" Datowany p.d.: "1993" Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
LOT 16 | ID: 017016 |
Tytuł: | Chusta św. Weroniki (1992) |
Wymiary: | 70 x 49,5 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany śr.d.: "MW 1992"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 17 | ID: 017017 |
Tytuł: | Madonna (1993) |
Technika: | gwasz, ołówek, papier |
Wymiary: | 39 x 29 cm (w świetle oprawy) 52 x 42,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "M | W | 1993" |
Cena uzyskana: | 700 zł |
LOT 18 | ID: 017018 |
Tytuł: | Pasja (1992) |
Wymiary: | 40 x 30 cm |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "MW | 1992" |
Cena uzyskana: | 600 zł |
LOT 19 | ID: 017019 |
PĘKSOWA Ewelina BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Wykopki |
Technika: | malarstwo na szkle |
Wymiary: | 30,5 x 39,5 cm (w świetle oprawy) 3 7,5 x 46,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "EPęksowa" Opisany na odwrocie: "Ewelina Pęksowa | Zakopane" |
Cena uzyskana: | 2200 zł |
LOT 20 | ID: 017020 |
PĘKSOWA Ewelina BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Złoto ziemi |
Wymiary: | 30,2 x 39,5 cm (w świetle oprawy) 37 x 46 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "EPęksowa" Opisany na odwrocie: "Ewelina Pęksowa | Zakopane", "Złoto ziemi" |
Cena uzyskana: | 2200 zł |
LOT 21 | ID: 017021 |
KOSTUR Karol BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Spacer zimą |
Technika: | gwasz, papier |
Wymiary: | 20 x 29,8 cm (w świetle oprawy) 33 cm x 43 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Kostur" |
Cena uzyskana: | 700 zł |
LOT 22 | ID: 017022 |
KOSTUR Karol BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pasterz |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 44,2 x 34,8 cm 49,5 x 40 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Kostur" Obraz został sprzedany w ofercie poaukcyjnej. |
LOT 23 | ID: 017023 |
KOSTUR Karol BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Ułan (1981) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 44,2 x 60 cm 50 x 66 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "Kostur | 1981"
PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 24 | ID: 017024 |
KOSTUR Karol BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Portret Żyda |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 22,5 x 19 cm 29,3 x 25,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany śr. d.: "KK" |
Cena uzyskana: | 600 zł |
LOT 25 | ID: 017025 |
KOSTUR Karol BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Spacer |
Technika: | gwasz, papier |
Wymiary: | 29 x 49 cm (w świetle oprawy) 50 x 70 cm (z oprawą) |
Cena uzyskana: | 900 zł |
LOT 26 | ID: 017026 |
KOSTUR Karol BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Powrót z synagogi (1984) |
Wymiary: | 29,8 x 48,5 cm 38,5 x 57 cm (wymiary arkusza) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany p.d.: "K. Kostur | 84" |
Cena uzyskana: | 900 zł |
LOT 27 | ID: 017027 |
PURTA Dionizy BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Żydowska orkiestra (zestaw dwóch rzeźb) |
Technika: | drewno polichromowane |
Wymiary: | 34,5 x 16,5 x 16 cm (Żyd z akordeonem) 35,5 x 16 x 19 cm (Żyd ze skrzypcami) |
LOT 28 | ID: 017028 |
GŁÓD Władysław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Adam i Ewa oraz Biskup (zestaw dwóch rzeźb) |
Technika: | drewno polichromowane, płyta pliśniowa |
Wymiary: | 46 x 21 x 13,5 cm (Adam i Ewa) 40 x 30 x 10,5 cm (Biskup) |
Uwagi: | Opisana na spodzie podstawy: "Głód 38" (Adam i Ewa) Opisana na spodzie podstawy: "Głód 38 | Mystków" (Biskup) PROWENIENCJA: - kolekcja Mariana Włosińskiego. SPRZEDAŻ WARUNKOWA |
Cena uzyskana: | 1100 zł |
LOT 29 | ID: 017029 |
PADOŁ Anna BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Upadek pod krzyżem (1980) |
Wymiary: | 17,5 x 30,5 x 10,5 cm |
Uwagi: | Sygnowana na spodzie podstawy: "PADOŁ ANNA | PASZYN 108 | Nowy Sącz | 1980 r"
SPRZEDAŻ WARUNKOWA |
Cena uzyskana: | 600 zł |
LOT 30 | ID: 017030 |
PADOŁ Anna BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Nikifor (2004) |
Wymiary: | 32 x 11,5 x 12 cm |
Uwagi: | Sygnowana na spodzie podstawy: "Anna Padoł | Paszyn 108 | Nowy Sącz | 2004 r" PROWENIENCJA: - kolekcja Mariana Włosińskiego. |
Cena uzyskana: | 500 zł |
LOT 31 | ID: 017031 |
KOŻUCH Piotr BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Mężczyzna w czarnej marynarce |
Wymiary: | 34 x 15 x 10 cm |
Uwagi: | Sygnowana na spodzie podstawy: "Kożuch Piotr | Paszyn 120"
PROWENIENCJA: - kolekcja Mariana Włosińskiego. Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. |
LOT 32 | ID: 017032 |
KOŻUCH Piotr BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Św. Marcin |
Wymiary: | 44 x 31,7 x 2 cm 50,5 x 39 x 3,5 cm (wymiary z autorską oprawą) |
Uwagi: | Sygnowana na odwrocie ołówkiem: "Kożuch | Piotr | Paszyn 120"
PROWENIENCJA: - kolekcja Mariana Włosińskiego. |
Cena uzyskana: | 600 zł |
LOT 33 | ID: 017033 |
SUSKA Bolesław BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Chrystus Zmartwychwstały |
Wymiary: | 60,5 x 23,5 x 15 cm |
Uwagi: | PROWENIENCJA: - kolekcja Leszka Macaka. Obraz został sprzedany w ofercie poaukcyjnej. |
LOT 34 | ID: 017034 |
JASIŃSKI Michał BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Św. Józef (1987) |
Wymiary: | 33 x 17,5 x 10,7 cm |
Uwagi: | Sygnowana na spodzie podstawy: "» Św. Józef « | Wykonał: | MICHAŁ | JASIŃSKI | PASZYN 171 | 1987 r." PROWENIENCJA: - kolekcja Mariana Włosińskiego. |
Cena uzyskana: | 500 zł |
LOT 35 | ID: 017035 |
ORLECKI Józef BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Chrystus Frasobliwy |
Wymiary: | 32 x 14 x 14 cm |
Uwagi: | Sygnowana na spodzie podstawy ołówkiem: "Orlecki | Józef"
Cena uzyskana: | 600 zł |
LOT 36 | ID: 017036 |
ORLECKI Wincenty BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Upadek pod krzyżem |
Wymiary: | 24 x 46 x 10,5 cm |
Uwagi: | Sygnowana na spodzie podstawy: "O | ORLECKI WINCENTY" PROWENIENCJA: - kolekcja Mariana Włosińskiego. |
Cena uzyskana: | 700 zł |
LOT 37 | ID: 017037 |
MAJEREK Ignacy BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Zestaw trzech rzeźb o tematyce pasyjnej (Pasja, Chrystus upadający pod krzyżem, Pieta) |
Wymiary: | szczegóły w uwagach poniżej |
Uwagi: | Pasja - wymiary: 29 x 8,5 x 14 cm Chrystus upadający pod krzyżem - wymiary: 14,5 x 26 x 8 cm Pieta - wymiary: 24 x 13,5 x 8 cm PROWENIENCJA: - kolekcja Mariana Włosińskiego. |
Cena uzyskana: | 1200 zł |
LOT 38 | ID: 017038 |
MAJEREK Ignacy BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Zestaw trzech rzeźb o tematyce religijnej (Chrystus Dobry Pasterz, Dobry Pasterz z owieczką na rękach, Anioł) |
Uwagi: | Chrystus Dobry Pasterz - wymiary: 31,5 x 10,8 x 10 cm Dobry Pasterz z owieczką na rękach - wymiary: 26 x 10,5 x 7,3 cm Anioł - wymiary: 24 x 5,7 x 6,5 cm PROWENIENCJA: - kolekcja Mariana Włosińskiego. PRACA NIEDOSTĘPNA |
LOT 39 | ID: 017039 |
ADAMCZYK Walenty BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Adam i Ewa |
Wymiary: | 55,5 x 38,5 x 37 cm |
Uwagi: | PROWENIENCJA: - kolekcja Mariana Włosińskiego. |
Cena uzyskana: | 1400 zł |
LOT 40 | ID: 017040 |
Tytuł: | Ukrzyżowanie |
Wymiary: | 48 x 31,5 x 14,5 cm |
Cena uzyskana: | 400 zł |
LOT 41 | ID: 017041 |
Tytuł: | Zestaw trzech rzeźb o tematyce chrystologicznej (Ecce Homo, Pieta, Chrystus Zmartwychwstały) |
Wymiary: | 34 x 11 x 9 cm (Ecce Homo) 27 x 17 x 8,5 cm (Pieta) 35,5 x 14 x 7,3 cm (Zmartwychwstały) |
Cena uzyskana: | 800 zł |
LOT 42 | ID: 017042 |
Tytuł: | Zestaw dwóch rzeźb o tematyce chrystologicznej (Chrystus na osiołku, Chrystus Frasobliwy) |
Technika: | drewno polichromowane, wstążka (Chrystus na osiołku) drewno polichromowane (Chrystus Frasobliwy) |
Wymiary: | 30,5 x 19 x 7,5 cm (Chrystus na osiołku) 24 x 8,5 x 11 cm (Chrystus Frasobliwy) |
Cena uzyskana: | 500 zł |
LOT 43 | ID: 017043 |
Tytuł: | Świecznik |
Wymiary: | 46,5 x 58 x 58 cm |
Uwagi: | W dolnej partii świecznika brak jednej figurki główki anielskiej.
Cena uzyskana: | 1700 zł |
LOT 44 | ID: 017044 |
Tytuł: | Madonny (zestaw trzech rzeźb) |
Uwagi: | 41,5 x 12,5 x 5,9 cm - Czarna Madonna (Matka Boska z Loreto) 42 x 17,5 x 7,5 cm - Madonna z Dzieciątkiem 43 x 26 x 8,5 cm - Madonna z nimbem promienistym PROWENIENCJA: - kolekcja Mariana Włosińskiego. |
Cena uzyskana: | 1800 zł |
LOT 45 | ID: 017045 |
Tytuł: | Adoracja Madonny (ze św. Piotrem i św. Barbarą) |
Wymiary: | 51 x 28 x 9 cm |
Cena uzyskana: | 1100 zł |
LOT 46 | ID: 017046 |
Tytuł: | Maria pośród świętych dziewic |
Wymiary: | 49,5 x 33 x 11,5 cm |
Cena uzyskana: | 1100 zł |
LOT 47 | ID: 017047 |
Tytuł: | Święci (zestaw dwóch rzeźb) |
Wymiary: | 33,5 x 17 x 9,5 cm (Św. Florian) 30 x 15 x 6,2 cm (Archanioł Michał) |
Cena uzyskana: | 1400 zł |
LOT 48 | ID: 017048 |
Tytuł: | Św. Marcin z Tours (zestaw dwóch płaskorzeźb) |
Wymiary: | 40 x 29,5 x 4,2 cm (Św. Marcin na tle pejzażu) 42 x 32 x 3,3 cm (Św. Marcin odziewający żebraka) |
Cena uzyskana: | 1200 zł |
LOT 49 | ID: 017049 |
Tytuł: | Ptaszki (zestaw dwóch rzeźb) |
Wymiary: | 42 x 31,5 x 11,5 cm (Ptaszki (kompozycja z sową)) 41 x 28,5 x 7 cm (Ptaszki na czerwonej żerdzi) |
Cena uzyskana: | 900 zł |
LOT 50 | ID: 017050 |
GRODZICKI Krzysztof BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Sowy (zestaw dwóch rzeźb) |
Technika: | drewno częściowo polichromowane |
Wymiary: | 27 x 7,5 x 9,5 cm; 24,5 x 9,7 x 9,5 cm |
Cena uzyskana: | 600 zł |
O aukcji
Do zapoznania się z katalogiem XVII Aukcji Dzieł Sztuki Krakowski Dom Aukcyjny® pragnie zaprosić kolekcjonerów i miłośników, a także badaczy polskiej sztuki ludowej i prymitywnej.
Tematyczna aukcja dzieł sztuki opatrzona tytułem "Sztuka ludowa i art brut" to już druga edycja wydarzenia o tym charakterze organizowanego przez Krakowski Dom Aukcyjny®. Licytacja oraz towarzyszący aukcji katalog i wystawa mają na celu popularyzację i przybliżenie problematyki nurtu sztuki ludowej i art brut w środowisku kolekcjonerów i pasjonatów sztuki. Obecnie bowiem coraz częściej twórczość ludowa bywa postrzegana w kontekście pozytywnej opozycji w stosunku do oficjalnych kierunków sztuki współczesnej, nieustannie powiększa się również wiedza na temat twórców ludowych dzięki badaniom prowadzonym przez muzea o profilu etnograficznym.
Katalog poświęconej zagadnieniu twórczości ludowej i naiwnej XVII Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego prezentuje szeroką i zróżnicowaną ofertę prac artystów ludowych i nieprofesjonalnych, w zdecydowanej większości związanych z terenem Polski południowej, głównie okolic Sądecczyzny.
W ofercie aukcyjnej kolekcjonerzy odnajdą najwybitniejsze nazwiska z kręgu polskiego nurtu art brut i sztuki ludowej, takie jak Nikifor Krynicki, Maria Wnęk, Marianna Wiśnios czy Adam Dembiński. Prace tych twórców są poszukiwane na rynku sztuki, a pogłębiające się zainteresowanie dziełami rzeźbiarzy i malarzy ludowych oraz naiwnych związane jest przede wszystkim z ich szczerością płynącą wprost z serca niewykształconych artystycznie, prostych ludzi, pokazujących w swoich pracach swoją wiarę i fascynację otaczającym światem.
Kolekcje sztuki ludowej i prymitywnej
Warto zwrócić uwagę na proweniencję oferowanych w katalogu aukcyjnym obiektów - zdecydowana większość pochodzi z kolekcji specjalistów, postaci wybitnych i zasłużonych w kontekście badań i popularyzacji sztuki art brut: Mariana Włosińskiego oraz Leszka Macaka. Gros pozostałych prac zostało natomiast zakupione bezpośrednio od ich autorów.
Marian Włosiński (pierwszy od prawej) w towarzystwie m.in. Piotra Zelka, rzeźbiarza ludowego (pierwszy od lewej), 1986 rok
[fot. ze zbiorów rodziny Mariana Włosińskiego]
Marian Włosiński (1923-2005) był artystą malarzem i fotografem, szerszej publiczności postać ta znana jest jako opiekun Nikifora. Zafascynowany twórczością nieprofesjonalną Marian Włosiński kolekcjonował również prace innych artystów, chętnie utrzymując z nimi kontakt.
Jak wspomina Zbigniew Wolanin, etnograf, kierownik Działu Współczesnej Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu: Kolekcja Mariana Włosińskiego, to nieduży ilościowo, ale bardzo cenny pod względem artystycznym zbiór współczesnych rzeźb ludowych, budowany przez kolekcjonera z dużym znawstwem, przez kilkadziesiąt lat. Wszystkie zakupione przez niego prace, to oryginalne, wartościowe dzieła sztuki ludowej. Nie noszą znamion regionalnego pamiątkarstwa ani produkcji masowej.
W kontekście zbiorów Mariana Włosińskiego w katalogu XVIII Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego na szczególną uwagę zasługuje obraz podopiecznego kolekcjonera - Nikifora Krynickiego. Jest to unikat o niebywałej wartości kolekcjonerskiej, gdyż praca ta stanowi ostatnie dzieło artysty uważanego za jednego z najwybitniejszych na świecie prymitywistów.
Z kolekcji Mariana Włosińskiego pochodzą również liczne świątki tworzone przez autorów ze środowiska paszyńskiego (m.in. Piotra Kożucha czy Józefa Orleckiego).
Leszek Macak
[Fot. Ewa Macak]
Część obiektów pochodzi natomiast ze znanej kolekcji Leszka Macaka (1932-2021) - pasjonata sztuki nieprofesjonalnej, opiekuna i przyjaciela artystów, właściciela długo działającej w Krakowie Galerii d'Art Naif. Przez lata życia Leszek Macak zgromadził imponujące zbiory kilku tysięcy dzieł sztuki ludowej i prymitywnej, zaczynając w pewnym momencie od podhalańskiego malarstwa na szkle.
W ofercie aukcyjnej znalazły się m.in. pochodzące ze zbiorów Leszka Macaka obrazy Marii Wnęk, z którą kolekcjoner znał się osobiście, wspierając jej twórczość poprzez zaopatrywanie artystki w materiały malarskie. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć również o pracach Adama Dembińskiego, borykającego się z niepełnosprawnością intelektualną malarza uważanego za jednego z najwybitniejszych polskich prymitywistów.
Z kolekcji Leszka Macaka pochodzą również rzeźby, m.in. prace Dionizego Purty czy Bolesława Suski.
Wystawa - sztuka ludowa i art brut
Wszystkie obiekty z katalogu można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej, która będzie trwać w dniach 8-18 sierpnia 2022 roku w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 - Kraków] od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00.
Jeśli życzą sobie Państwo więcej zdjęć obiektów, zapraszamy do kontaktu.
Opiekun aukcji: Agnieszka Julia Stefańczyk tel. +48 517 047 368
Przebieg aukcji
XVII Aukcja Dzieł Sztuki | Sztuka ludowa i art brut odbędzie się bez udziału publiczności na sali. W licytacji można wziąć udział poprzez składanie zleceń na naszej stronie oraz internetowo za pośrednictwem portalu OneBid (onebid.pl).
Do momentu rozpoczęcia aukcji z licytacją na żywo (tj. 18 sierpnia 2022 (czwartek), godz. 19.00) na portalu OneBid trwa prelicytacja obiektów.
Licytacja na żywo rozpocznie się od cen uzyskanych w trakcie wspomnianej prelicytacji.
katalog, prelicytacja i licytacja live na portalu
katalog i licytacja live na portalu