XVIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IX 2022)

REYZNER Mieczysław
LOT 11
ID: 018011

REYZNER Mieczysław BIOGRAFIA

Tytuł:Portret kobiety (1905)
Technika:olej, płótno
Wymiary:54 x 81 cm
100,5 x 70 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany l.śr.: "Mieczysław Reyzner | 1905"
Widoczne jasne zarysowanie malatury (l.g.).
Łatka na odwrocie płótna.

Mieczysław Reyzner był artystą podejmującym różnorodną tematykę, jednak przede wszystkim ceniony był jako portrecista. W prezentowanym obrazie malarz ukazał postać siedzącej kobiety w podeszłym wieku. Została ona sportretowana na neutralnym, oliwkowozielonym tle ściany wnętrza, po lewej stronie kompozycji widoczny jest fragment siedziska pokrytego wzorzystą tkaniną.
Wzrok kobiety skierowany jest w lewą stronę, ma ona upięte siwiejące włosy, a w rękach położonych na podołku trzyma okulary. Postać została przedstawiona w ciemnym, eleganckim stroju. Mieczysław Reyzner z niezwykłą drobiazgowością przedstawił fizjonomię portretowanej postaci, oddając przy tym jej cechy psychologiczne.
Wizerunek zachwyca realistycznym traktowaniem twarzy i dłoni oraz swobodą w kształtowaniu ubioru i przestrzeni.
Estymacja:6000 - 8000 zł Sprzedaż poaukcyjna