REYZNER Mieczysław
Tytuł: | Modlitwa |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 33,3 x 23,5 cm 37,5 x 27,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "Mieczysław Reyzner" Na odwrocie metka i nalepka z Salonu Malarzy Polskich. Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej. |
![]() |
MIECZYSŁAW REYZNER
Mieczysław Reyzner, "Portret własny z paletą", Muzeum Narodowe w Warszawie
Źródło: Cyfrowe MNW
Mieczysław Reyzner urodził się w 1861 roku we Lwowie, zmarł tamże w 1941 roku. Początkowo studiował w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Później kontynuował naukę w Monachium, gdzie chętnie udzielał się w życiu polskiej kolonii artystycznej. W tym czasie Mieczysław Reyzner zyskał miano "malarza starości", ponieważ lubował się w malowaniu realistycznych, psychologicznych portretów staruszek.
Po studiach, w 1886 roku, Mieczysław Reyzner powrócił na dwa lata do Lwowa. W 1888 roku artysta wyjechał do Paryża i otworzył pracownię w okolicach Ogrodu Luksemburskiego. Tutaj również utrzymywał kontakt z polskimi malarzami i środowiskiem Hôtel Lambert. W tym okresie Mieczysław Reyzner dużo podróżował, zwiedził m.in. Bretanię, Szwajcarię, Danię i Holandię. Z wycieczek zawsze przywoził malowane pejzaże i sceny rodzajowe.
W 1896 roku Mieczysław Reyzner powrócił do kraju, rok później ostatecznie osiadł we Lwowie, skąd często wyjeżdżał na plenery na Huculszczyznę i Podole.
Malarstwo Mieczysława Reyznera
Mieczysław Reyzner uprawiał malarstwo sztalugowe. Posługiwał się najczęściej farbami olejnymi i pastelami. Twórczość Mieczysława Reyznera obejmowała bardzo szeroką tematykę, ale największym powodzeniem cieszyły się jego dekoracyjne martwe natury z kwiatami oraz subtelne, idealizowane, nierzadko zmysłowe portrety kobiece. Artysta malował również wspomniane sceny rodzajowe i pejzaże, a także kompozycje o tematyce religijnej i obrazy symboliczne.
Mieczysław Reyzner - wystawy
Mieczysław Reyzner często pokazywał swoje prace. Eksponował na Salonach paryskich oraz na wystawach w Berlinie, Monachium i Wiedniu. Uczestniczył w wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i we Lwowie, a także Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i Salonu Krywulta w Warszawie.
Największa kolekcja obrazów Mieczysława Reyznera znajduje się obecnie w Galerii Lwowskiej. Jego prace są również częścią zbiorów Biblioteki Narodowej oraz Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Warszawie.

Przyjmujemy obrazy Mieczysława Reyznera na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Mieczysława Reyznera.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Mieczysława Reyznera, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Mieczysława Reyznera w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].
