GAŁEK Stanisław

GAŁEK Stanisław
LOT 12
ID: 021012

GAŁEK Stanisław BIOGRAFIA

Tytuł:Baca na hali (widok na Kościelec i Świnicę) (1937)
Technika:olej, tektura
Wymiary:35 x 50 cm
50 x 65 cm (z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany i datowany l.d.: "ST. GAŁEK | 1937"
Opisany ołówkiem na odwrocie: "Kościelec i Świnica | St. Gałek Zakopane"

OPIS PRACY:
Stanisław Gałek w swoim malarstwie najczęściej uwieczniał górskie krajobrazy, w okresie międzywojennym był nawet uważany za najlepszego pejzażystę Tatr.
Do ulubionych motywów artysty należały Morskie Oko i Dolina Pięciu Stawów Polskich, malarz chętnie ukazywał również widzianą z oddali panoramę tatrzańskich szczytów. Niekiedy Stanisław Gałek górskie widoki ożywiał sztafażem, najczęściej w formie bacy wypasającego owce na halach, czego przykład stanowi prezentowana w katalogu aukcji praca. Ujęty na tle Kościelca i Świnicy pasterz zatrzymał się na moment, by oparłszy się o głaz pozwolić owcom na spokojny wypas i odpocząć, podziwiając piękno tatrzańskiej natury.
Prezentowany obraz charakteryzują swobodnie kładzione plamy o wysmakowanej kolorystyce, które wpływają na wrażeniowy charakter obrazu i impresjonistycznie oddają niuanse barwne światła odbijającego się od skalistych szczytów.
"Baca na hali (widok na Kościelec i Świnicę)" (1937) to obraz reprezentatywny dla twórczości Stanisława Gałka, świadczący o imponującym warsztacie oraz nieprzeciętnym wyczuciu kompozycyjnym i kolorystycznym artysty.
Cena wywoławcza:7000 zł
Cena uzyskana:13000 zł
x
«
»