XXII Aukcja Dzieł Sztuki:

Wlastimil Hofman - życie i twórczość

2 marca (czwartek) 2023 - godz. 18.30

Krakowski Dom Aukcyjny - Kraków, ul. Starowiślna 14

15 lutego-2 marca 2023, godz. 10.00-18.00

LOT 22
ID: 022022

Tytuł:Ludowi muzykanci (1963)
Technika:olej, płyta
Wymiary:34 x 49,2 cm
39 x 53,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.g.: "Wlastimil Hofman 1963"
Opisany na odwrocie: "Ludowi Muzykanci"

W twórczości Wlastimila Hofmana niezwykle istotną rolę odgrywały wpływy sztuki i kultury ludowej. Artysta już we wczesnym etapie swojej drogi artystycznej ukazywał postacie związane z folklorem. Poza tematami i motywami ikonograficznymi Wlastimil Hofman czerpał ze sztuki ludowej również inspiracje formalne, które przejawiały się w energicznych pociągnięciach pędzla oraz uproszczeniach kształtów, co widoczne jest w prezentowanym obrazie.
W pracy tytułowi ludowi muzykanci zostali przedstawieni na tle pejzażu z niewielką polną kapliczką będącą niemal nieodłącznym elementem krajobrazu polskiej wsi i motywem często powracającym w twórczości malarza. Zwróceni ku sobie mężczyźni grają na drewnianych instrumentach w typie fletu - melancholijny nastrój obrazu pogłębia jeszcze dźwięk ludowej melodii, który kompozycja przywołuje w myślach widza.