XXII Aukcja Dzieł Sztuki:

Wlastimil Hofman - życie i twórczość

2 marca (czwartek) 2023 - godz. 18.30

Krakowski Dom Aukcyjny - Kraków, ul. Starowiślna 14

15 lutego-2 marca 2023, godz. 10.00-18.00

LOT 10
ID: 022010

Tytuł:Marysieńka (1952)
Technika:olej, płyta
Wymiary:41 x 31 cm
52 x 42 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil | Hofman | 1952"
Na odwrocie kartka z dedykacją: "Drogiemu i Kochanemu Panu | Dr. Janowi Freundlichowi | na pamiątkę | ofiaruję portret Jego | Córeczki Maryśki | Wlastimil Hofman | Szklarska Poręba 1952"

PROWENIENCJA:
- kolekcja dra Jana Freundlicha.

Obraz przedstawia Marię, córkę doktora Jana Freundlicha, który przez wiele lat utrzymywał bliskie stosunki z Wlastimilem Hofmanem. Portret powstał w 1952 roku i stanowił rodzaj prezentu dla zaprzyjaźnionego lekarza.
Obraz jest starannym studium postaci, w trafny sposób oddaje indywidualne cechy fizjonomiczne dziewczynki. W warstwie formalnej zauważalna jest równocześnie kojarzona ze wczesnym okresem twórczości Wlastimila Hofmana delikatność w ukazywaniu twarzy, jak i również wypracowana w trakcie II wojny światowej metoda malarska bazująca na ekspresyjnych pociągnięciach pędzla. Stonowana, pastelowa gama barwna oraz element dekoracyjnie ukształtowanych, białych kokard spinających warkocze Marysieńki idealnie koresponduje z młodym wiekiem i dziewczęcym wdziękiem modelki.

Dr Jan Freundlich z córką Marysieńką

*Dr Jan Freundlich z córką Marysieńką
[Fot. ze zbiorów rodziny]

Cena wywoławcza:22000 zł
Cena uzyskana:22000 zł