XXIII Aukcja Dzieł Sztuki

16 marca (czwartek) 2023 - godz. 18.30

6-16 marca 2023 r., godz. 10.00-18.00

MALCZEWSKI Rafał

MALCZEWSKI Rafał
LOT 3
ID: 023003

MALCZEWSKI Rafał BIOGRAFIA

Tytuł:Pod Tatrami
Technika:akwarela, karton
Wymiary:35,7 x 50 cm
34,5 x 48,5 cm (w świetle passe-partout)
64,5 x 74,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "Rafał Malczewski"
Widoczne cztery pionowe ślady po zagięciach papieru.
Widoczny niewielki ślad po zalaniu lewego górnego narożnika podłoża.

Rafał Malczewski w kompozycjach o pejzażowym charakterze ukazywał między innymi Tatry, rozległe krajobrazy oraz niewielkie miasteczka. Pejzaże tatrzańskie pojawiały się w dorobku artysty szczególnie często w okresie międzywojennym, kiedy to Rafał Malczewski mieszkał właśnie w Zakopanem.
Obraz "Pod Tatrami" wskazuje na sprawność artysty w technice akwareli oraz jego wrażliwość na barwę i niuanse kolorystyczne. Rafał Malczewski sam przyznawał, że jego prace są malowane z natury i stanowią swego rodzaju impresje z licznych wędrówek i podróży. Malarz wręcz w fotograficzny sposób oddawał ukształtowanie terenu i stosunki światłocieniowe. W prezentowanej pracy sposób ukazania krajobrazu oraz drewnianych górskich chat trafnie oddaje nastrój miejsca i błogą przestrzeń tatrzańskiego pejzażu i natury. Monumentalizm skali i potęgę gór podkreślają jeszcze niewielkie postaci usytuowane po prawej stronie i ożywiające całość kompozycji.
Obraz ponadto wpisuje się w rozbudowany cykl pejzaży wykonanych akwarelą, które są zapisem bliskiej relacji Rafała Malczewskiego z Tatrami.
Cena wywoławcza:8000 zł
Cena uzyskana:14000 zł