MALCZEWSKI Rafał

Rafał Malczewski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Rafała Malczewskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Rafała Malczewskiego na aukcję [kontakt]

MALCZEWSKI Rafał
MALCZEWSKI RafałMALCZEWSKI RafałMALCZEWSKI Rafał
Tytuł:Pod Tatrami
Technika:akwarela, karton
Wymiary:35,7 x 50 cm
34,5 x 48,5 cm (w świetle passe-partout)
64,5 x 74,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "Rafał Malczewski"
Widoczne cztery pionowe ślady po zagięciach papieru.
Widoczny niewielki ślad po zalaniu lewego górnego narożnika podłoża.

OPIS PRACY:
Rafał Malczewski w kompozycjach o pejzażowym charakterze ukazywał między innymi Tatry, rozległe krajobrazy oraz niewielkie miasteczka. Pejzaże tatrzańskie pojawiały się w dorobku artysty szczególnie często w okresie międzywojennym, kiedy to Rafał Malczewski mieszkał właśnie w Zakopanem.
Obraz "Pod Tatrami" wskazuje na sprawność artysty w technice akwareli oraz jego wrażliwość na barwę i niuanse kolorystyczne. Rafał Malczewski sam przyznawał, że jego prace są malowane z natury i stanowią swego rodzaju impresje z licznych wędrówek i podróży. Malarz wręcz w fotograficzny sposób oddawał ukształtowanie terenu i stosunki światłocieniowe. W prezentowanej pracy sposób ukazania krajobrazu oraz drewnianych górskich chat trafnie oddaje nastrój miejsca i błogą przestrzeń tatrzańskiego pejzażu i natury. Monumentalizm skali i potęgę gór podkreślają jeszcze niewielkie postaci usytuowane po prawej stronie i ożywiające całość kompozycji.
Obraz ponadto wpisuje się w rozbudowany cykl pejzaży wykonanych akwarelą, które są zapisem bliskiej relacji Rafała Malczewskiego z Tatrami.
Sprzedane:XXIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2023)
Cena wywoławcza:8000 zł
Cena uzyskana:14000 zł
MALCZEWSKI Rafał
MALCZEWSKI RafałMALCZEWSKI RafałMALCZEWSKI Rafał
Tytuł:Morskie Oko
Technika:akwarela, ołówek, papier naklejony na tekturę
Wymiary:15,3 x 23,5 cm (w świetle passe-partout)
40 x 48,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Rafał Malczewski"
Sprzedane:XVI Aukcja Dzieł Sztuki (14 VI 2022)
Cena wywoławcza:9500 zł
Cena uzyskana:25000 zł
MALCZEWSKI Rafał
MALCZEWSKI RafałMALCZEWSKI RafałMALCZEWSKI Rafał
Tytuł:Fala
Technika:akwarela, ołówek, papier naklejony na tekturę
Wymiary:11 x 14 cm (w świetle passe-partout)
23,5 x 27 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "Rafał Malczewski"

OPIS PRACY:
Rafał Malczewski jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci zakopiańskiej bohemy artystycznej czynnej w XX-leciu międzywojennym.
Główną domeną twórczości artysty były malowane akwarelą pejzaże.
W prezentowanej kompozycji malarz, w charakterystyczny dla siebie sposób - za pomocą malarskich, płynnie wiązanych ze sobą plam barwnych, ukazał ekspresyjny moment rozbicia tytułowej fali na przybrzeżnych skałach.
Sprzedane:XIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2022)
Cena wywoławcza:6500 zł
Cena uzyskana:7000 zł

RAFAŁ MALCZEWSKI

Rafał Malczewski urodził się w 1892 roku w Krakowie, zmarł w 1965 roku w Montrealu w Kanadzie. W czasie pierwszej wojny światowej studiował na Uniwersytecie Wiedeńskim, jednak nie ukończył żadnego z rozpoczętych przez siebie kierunków (agronomia, architektura, filozofia). Lekcje malarstwa pobierał w pracowni swojego ojca, Jacka Malczewskiego.
W latach 1917-1939 mieszkał w Zakopanem i angażował się zarówno w życie bohemy artystycznej oraz środowisk związanych ze sportem zimowym i taternictwem. Należał do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, był także instruktorem narciarskim oraz dziennikarzem "Przeglądu Sportowego". Ponadto angażował się w działalność Towarzystwa Sztuka Podhalańska oraz Stowarzyszenia Artystów Polskich Rytm. W tym czasie projektował scenografie dla zakopiańskiego Teatru Formistycznego a także publikował w "Wiadomościach Literackich" i "IKC".
Po wybuchu II wojny światowej krótko przebywał we Francji, skąd przez Hiszpanię i Portugalię udał się do Brazylii, gdzie przebywał przez blisko dwa lata. Następnie przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, po czym w 1942 roku osiadł na stałe w Montrealu.

Poza malarstwem Rafał Malczewski uprawiał twórczość literacką, poświęconą górom, sztuce i wspomnieniom.

Malarstwo Rafała Malczewskiego

Rafał Malczewski tworzył obrazy w technice olejnej oraz akwareli. W malarstwie artysty dominował temat pejzażu. Początkowo Rafał Malczewski ulegał wpływom twórczości swojego ojca - Jacka Malczewskiego, jednak już w latach 20. oddziaływała na niego estetyka kubizmu i futuryzmu. W efekcie na płótnach Rafała Malczewskiego pojawiły się geometryzujące formy i ekspresjonistyczne traktowanie barwy.

Rafał Malczewski dał się poznać także jako utalentowany pejzażysta. Jego prace, tworzone najczęściej w technice oleju i akwareli, charakteryzują się czystością nasyconych barw oraz subtelną geometryzacją formy. Pejzaże Rafała Malczewskiego przedstawiały Tatry, Podhale i niewielkie miasteczka. Po wyjeździe artysty na Górny Śląsk do repertuaru tematów dołączył pejzaż industrialny.

Twórczość Rafała Malczewskiego jest znana nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech i na Węgrzech.

Rafał Malczewski - wystawy i nagrody

Po raz pierwszy Rafał Malczewski prezentował swoje obrazy w 1924 roku w warszawskim Salonie Czesława Garlińskiego. Wystawy indywidualne artysty odbyły się m.in. w Zakopanem (1926), Warszawie (1928, 1929, 1935, 1938), Krakowie (1930, 1932), Łodzi (1935), Katowicach (1938), jak i również w Montrealu (1943, 1949) i Waszyngtonie (1944).

Rafał Malczewski otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuka i Technika w Paryżu (1937), Złoty Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury (1937) oraz nagrodę plastyczną wydawanego w Paryżu czasopisma Kultura (1962).

Rafał Malczewski - zbiory i kolekcje

Obrazy autorstwa Rafała Malczewskiego znajdują się w zbiorach wielu muzeów. Prace artysty należą m.in. do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Rafała Malczewskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Rafała Malczewskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Rafała Malczewskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Rafała Malczewskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

 

x
«
»