XXVII Aukcja Dzieł Sztuki

31 maja (środa) 2023 - godz. 18.30

19-31 maja 2023 r., godz. 10.00-18.00

AXENTOWICZ Teodor

AXENTOWICZ Teodor
LOT 9
ID: 027009

AXENTOWICZ Teodor BIOGRAFIA

Tytuł:Portret damy z broszą
Technika:olej, płótno
Wymiary:74,5 x 56 cm
87 x 69 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "T. Axentowicz"

Obraz wpisuje się w jeden z głównych nurtów twórczości Teodora Axentowicza, w którym dominują salonowe, reprezentacyjne kobiece portrety. Prace tego typu cechuje techniczna wirtuozeria i subtelna nastrojowość, będąca wynikiem zastosowania pastelowych barw i przygaszonego światła. Kobiece wizerunki autorstwa Teodora Axentowicza idealnie wpisują się w liryczny charakter sztuki fin de siècle'u.
W prezentowanym obrazie olejnym uwagę zwraca miękka, secesyjna linia, szlachetność zastosowanej wąskiej gamy barwnej i znakomite oddanie materii ukazanych tkanin. Delikatne, asymetryczne opuszczenie etoli z prawego ramienia damy dynamizuje statyczną z zasady kompozycję, odejmując nieco z powagi przedstawienia, a dodając w zamian nutę wdzięku i kobiecości. W "Portrecie damy z broszą" artysta w znamienny dla siebie sposób ukazał postać eleganckiej kobiety, która siedząc na fotelu z przepięknym, tkanym we florystyczne wzory oparciem, subtelnie uśmiecha się i spogląda łagodnym wzrokiem na odbiorcę.
Cena wywoławcza:35000 zł
Cena uzyskana:40000 zł