Krakowski Dom Aukcyjny®XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki
MIKULSKI Kazimierz
LOT 60 | ID: 028060 |
MIKULSKI Kazimierz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Paw przemieniony w dziewczynę (1994) |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 73,5 x 50,5 cm 81 x 58 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i opisany na odwrocie: "Paw / przemieniony / w dziewczynę | KMikulski | Kraków 94"
Obraz był pokazywany w ramach wystawy "Kazimierz Mikulski. Nowe obrazy" eksponowanej w 1997 roku w Galerii Sztuki Artemis. Praca jest reprodukowana w katalogu wspomnianej wystawy (s. nn). Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej. OPIS PRACY: Praca "Paw przemieniony w dziewczynę" (1994) jest reprezentatywnym przykładem twórczości Kazimierza Mikulskiego zarówno pod względem formy, jak i treści. Obraz jest utrzymany w konwencji realizmu, przetworzonej przez charakterystyczną dla artysty płaską plamę barwną i linearyzm. Poetycki i zarazem tajemniczy świat wykreowany przez Kazimierza Mikulskiego jest silnie osadzony w tradycji malarstwa surrealistycznego i wykazuje wiele powiązań ze sztuką m.in. Paula Delvaux oraz René Magritta. W pracy "Paw przemieniony w dziewczynę" można odnaleźć wiele zabiegów, które wpisują się w rozwiązania popularne wśród surrealistów. Połączenie kobiety z postacią ptaka występowało choćby w twórczości Maxa Ernsta ("Toaleta Panny Młodej"), z kolei obecne na płótnie przedstawienia oczu, były przez malarzy z tego nurtu powszechnie wykorzystywane i wpływały na metaforyczny wydźwięk ich prac. W tym miejscu warto choćby wymienić twórczość Salvadora Dalego (np. "Révérence du groseillier" z cyklu "Flordali - Les Fruits" (1969). Więcej informacji na temat obrazu znajdą Państwo w artykule na blogu [ZOBACZ] |