XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki

29 czerwca (czwartek) 2023 - godz. 18.30

19-29 czerwca 2023 r., godz. 10.00-18.00

MIKULSKI Kazimierz

MIKULSKI Kazimierz
LOT 60
ID: 028060

MIKULSKI Kazimierz BIOGRAFIA

Tytuł:Paw przemieniony w dziewczynę (1994)
Technika:olej, płótno
Wymiary:73,5 x 50,5 cm
81 x 58 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany na odwrocie: "Paw / przemieniony / w dziewczynę | KMikulski | Kraków 94"

Obraz był pokazywany w ramach wystawy "Kazimierz Mikulski. Nowe obrazy" eksponowanej w 1997 roku w Galerii Sztuki Artemis.
Praca jest reprodukowana w katalogu wspomnianej wystawy (s. nn).

Praca "Paw przemieniony w dziewczynę" (1994) jest reprezentatywnym przykładem twórczości Kazimierza Mikulskiego zarówno pod względem formy, jak i treści. Obraz jest utrzymany w konwencji realizmu, przetworzonej przez charakterystyczną dla artysty płaską plamę barwną i linearyzm.
Poetycki i zarazem tajemniczy świat wykreowany przez Kazimierza Mikulskiego jest silnie osadzony w tradycji malarstwa surrealistycznego i wykazuje wiele powiązań ze sztuką m.in. Paula Delvaux oraz René Magritta. W pracy "Paw przemieniony w dziewczynę" można odnaleźć wiele zabiegów, które wpisują się w rozwiązania popularne wśród surrealistów.
Połączenie kobiety z postacią ptaka występowało choćby w twórczości Maxa Ernsta ("Toaleta Panny Młodej"), z kolei obecne na płótnie przedstawienia oczu, były przez malarzy z tego nurtu powszechnie wykorzystywane i wpływały na metaforyczny wydźwięk ich prac. W tym miejscu warto choćby wymienić twórczość Salvadora Dalego (np. "Révérence du groseillier" z cyklu "Flordali - Les Fruits" (1969).

Więcej informacji na temat obrazu znajdą Państwo w artykule na blogu [ZOBACZ]