XXX Aukcja Dzieł Sztuki
Edward Dwurnik

29 sierpnia (wtorek) 2023 - godz. 18.30

21-29 sierpnia 2023 r., godz. 10.00-18.00

Opis aukcji

LOT 3
ID: 030003

Tytuł:Zurych (1994) z cyklu "Podróże autostopem"
Technika:olej, płótno
Wymiary:146 x 114 cm
151 x 119 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "94 | E.DWURNIK"
Opisany śr.d.: "ZURICH"
Opisany na odwrocie: "NR: IX.707. | 1994"; "1994"; "1994 marzec | E. DWURNIK | ZURYCH | (ZURICH)"
Praca jest wymieniona w publikacji: "Dwurnik. Spis prac malarskich", [red.] Pola Dwurnik, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2001, w ramach wystawy "Edward Dwurnik. Malarstwo. Próba retrospektywy" (8 IX-7 X 2001), Cykl "Podróże autostopem", poz. 707, 1-31 III 1994, nr 1994, s. nn.

Zapoczątkowany w latach 60. cykl "Podróże autostopem" stanowi ważną część twórczości Edwarda Dwurnika. Malowane z tzw. ptasiej perspektywy, inspirowane sztuką Nikifora Krynickiego widoki miast Polski i świata przykuwają wzrok wielością elementów i szczegółów. Prace te są interesujące ze względu na autorskie przetworzenie wedut i przedstawianie ich zgodnie z własną wizją artysty - z zachowaniem jednak charakterystycznych elementów, pozwalających zazwyczaj na bezproblemowe rozpoznanie sportretowanego miejsca.
Szwajcarski Zurych kilkakrotnie pojawiał się w wielkoformatowych obrazach Edwarda Dwurnika z lat 90. Oferowana praca przedstawia fragment centrum miasta z rzeką Limmat i znamiennymi zabytkami - romańskim kościołem Grossmünster, wyróżnionym flagami Szwajcarii budynkiem Helmhaus (po prawej) i graniczącym z nim Wasserkirche, a także mostem Münsterbrücke. W tym konkretnym przypadku artysta dosyć skrupulatnie odwzorował architekturę miasta, uwzględniając nawet linię komunikacji miejskiej, nieco swobodniej natomiast traktując to, co rozgrywa się w tle.
Warto zaznaczyć, że w latach 90. w ramach cyklu "Podróże autostopem" powstała nieoficjalna pod-seria "niebieskie miasta", do której zaliczyć należy prezentowany "Zurych" z 1994 roku. Monochromatyczną, błękitną kolorystykę obrazu przełamują akcenty czerwono-białych flag Szwajcarii.
Cena wywoławcza:100000 zł
Cena uzyskana:125000 zł