XXXIII Aukcja Dzieł Sztuki

7 grudnia (czwartek) 2023 - godz. 18.30

godz. 10.00-18.00

LOT 15
ID: 033015

Tytuł:Widzenie św. Huberta (1940)
Technika:olej, tektura
Wymiary:101,5 x 72 cm
109 x 80 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1940"
Opisany na odwrocie: "Poświadczam autentyczność | Jerzy Kossak | Kraków 27/X.40."

W twórczości Jerzego Kossaka wielokrotnie powracał hagiograficzny motyw ikonograficzny wizji św. Huberta z Liège. Ukazana scena jest podporządkowana średniowiecznej legendzie głoszącej, że pochodzącemu z królewskiego rodu, korzystającemu z uciech życia Hubertowi, który wybrał się w dzień Wielkiego Piątku na samotne polowanie, ukazał się biały jeleń ze znakiem krzyża migocącym pośród poroża. Wydarzenie to miało przyczynić się do nawrócenia mężczyzny na wiarę chrześcijańską.
Jerzy Kossak z dużą precyzją oddał detale przedstawionego świata. W pracy jest wyczuwalna również atmosfera niezwykłości, na którą wpływa rozświetlony nimb nad głową św. Huberta oraz krzyż ponad łbem zwierzęcia, a także idylliczność leśnej natury otaczającej opisywane przedstawienie. Warte uwagi jest samo ujęcie kompozycyjne sceny – jak wspomniano, Jerzy Kossak niejednokrotnie podejmował w swojej sztuce temat wizji św. Huberta, zwykle jednak przedstawiał tę legendę w sposób horyzontalny, z figurą mężczyzny dosiadającego konia. Tutaj wertykalne ujęcie jest wyjątkowe, dużo bardziej oryginalne, imponujące harmonią układu, dopracowaniem szczegółu, a także formatem.
Reasumując – oferowany obraz Jerzego Kossaka ukazuje (w ciekawy pod względem artystyczno-formalnym sposób) historię powrotu człowieka do Boga i wpływu opatrzności na życie ludzkie.
Cena wywoławcza:28000 zł
Cena uzyskana:29000 zł