Krakowski Dom Aukcyjny®

XXXIII Aukcja Dzieł Sztuki

7 grudnia (czwartek) 2023 - godz. 18.30

Krakowski Dom Aukcyjny - Kraków ul. Starowiślna 14

Licytacja live na bid.kda.pl


Wystawa przedaukcyjna:

Kraków - Starowiślna 14
godz. 10.00-18.00
Regulamin Arkusz zlecenia aukcyjnegoArkusz zlecenia Arkusz zlecenia aukcyjnego

Zaloguj się i złóż zlecenie aukcyjne

ZOBACZ OPIS AUKCJI

 

MEHOFFER Józef

MEHOFFER Józef
LOT 18
ID: 033018

MEHOFFER Józef BIOGRAFIA

Tytuł:Wniebowzięcie Matki Boskiej - projekt polichromii do kaplicy św. Jana Chrzciciela (Bonerów) w kościele Mariackim w Krakowie (ok. 1931)
Technika:ołówek, papier
Wymiary:97 x 72 cm
120 x 90 cm (z oprawą)
Uwagi:Opisany śr.d.: "K. Bonerowska | obraz"

Do rysunku dołączone potwierdzenie autentyczności i proweniencji wydane przez Annę Mehoffer-Lewandowską, prawnuczkę Józefa Mehoffera.

OPIS PRACY:
Józef Mehoffer nie tylko zajmował się malarstwem sztalugowym, ale tworzył również polichromie i projektował witraże. Najwybitniejsze z przykładów malarstwa monumentalnego jego autorstwa to m.in. witraże w katedrze św. Mikołaja we Fryburgu, ścienna dekoracja malarska skarbca katedry na Wawelu, polichromia katedry Wniebowzięcia NMP w Płocku oraz mozaiki w katedrze ormiańskiej we Lwowie.
Oferowana praca stanowi natomiast projekt polichromii ukazującej scenę Wniebowzięcia Matki Boskiej, przeznaczonej na ścianę kaplicy św. Jana Chrzciciela (Bonerów) w kościele Mariackim w Krakowie. Wpatrzona w niebo, w kierunku wyłaniających się z obłoków boskich rąk Maryja otoczona jest licznymi postaciami aniołów o charakterystycznych dla twórczości Józefa Mehoffera młodzieńczych sylwetkach i fizjonomiach. Poniżej cudownej sceny znajdują się przedstawienia ziemskich postaci w układzie symetrycznym. Pośrodku widnieją dwaj ubrani w sarmackie stroje mężczyźni dzierżący w rękach buławy o gruszkowatych głowicach. Ich sylwety flankują z każdej strony ujęte w wieniec laurowy dwa skrzyżowane noże rzeźnicze oraz męska postać trzymająca dwuręczny długi miecze skierowany ostrzem ku górze. Między ukazanymi bohaterami kompozycji kłębią się obłoki, a pod ich stopami, na osi kompozycji przedstawiono stos skrzyżowanej broni białej i palnej. Projekt polichromii dopełnia inskrypcja: "CZCZĄC CHLUBNĄ PAMIĘĆ PRZODKÓW RZEŹNICY KRAKOWSCY MATCE BOSKIEJ NA CHWAŁĘ OFIAROWALI RP. 1931".
Józef Mehoffer nad całościową dekoracją wnętrza kaplicy Bonerowskiej w krakowskim kościele Mariackim pracował w latach 1930-1932, zajmując się projektowaniem dekoracyjnej polichromii z inicjałem Maryi i krzyża oraz świecznikami, opisywanej tu sceny figuralnej, a także komponowaniem witrażu "Cztery pory roku (Wszechświat)". "Wniebowzięcie Matki Boskiej" to ciekawy, ale przy tym typowy dla fundatorskich założeń projekt łączący w sobie świat sacrum i profanum, w tym przypadku o dodatkowo podnoszącej monumentalizm statycznej, symetrycznej kompozycji nawiązującej do układów heraldycznych. Trudno jednoznacznie określić kim są dwie świeckie postacie przedstawione w centrum – najpewniej jednak wiążą się one w jakiś sposób z krakowskim cechem rzeźników, który to był fundatorem omawianej polichromii.
Cena wywoławcza:9000 zł
Cena uzyskana:9000 zł
x
«
»