Krakowski Dom Aukcyjny®XXXIII Aukcja Dzieł Sztuki
WYCZÓŁKOWSKI Leon
LOT 10 | ID: 033010 |
WYCZÓŁKOWSKI Leon BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Zejście z Czarnego Stawu |
Technika: | pastel, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 61 x 49 cm 73,5 x 62 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "LWyczół | 90[nieczytelne]" Opisany na odwrocie: "Zejście z Czarnego | Stawu | rano" Obraz posiada ekspertyzę Jadwigi Oczko-Kozłowskiej z 2021 roku. Więcej o obrazie Leona Wyczółkowskiego w artykule na blogu [ZOBACZ]Fragment opinii: "Powyższy obraz jest jednym z serii widoków okolic Czarnego Stawu, o którym artysta wspominał, iż malował ten motyw sześć razy w ciągu dnia, w sześciu różnych oświetleniach, od 6-tej rano do późnego wieczora. [...] Obraz wykonany jest w opanowanej przez Wyczóła do perfekcji technice pastelowej, która pozwoliła mu, wzorem impresjonistów, przedstawić ten sam motyw o różnych porach dnia z uchwyceniem zmienności światła i natężenia barwy. [...] Artysta z właściwym sobie mistrzostwem oddał nastrój poranka w górach, efekty światła spływającego po zboczu górskim; przy zastosowaniu oszczędnych środków malarskich sugestywnie uchwycił majestat fascynującej go natury." |
Cena wywoławcza: | 95000 zł |
Cena uzyskana: | 105000 zł |