XXXIII Aukcja Dzieł Sztuki

7 grudnia (czwartek) 2023 - godz. 18.30

godz. 10.00-18.00

WYCZÓŁKOWSKI Leon

WYCZÓŁKOWSKI Leon
LOT 10
ID: 033010

WYCZÓŁKOWSKI Leon BIOGRAFIA

Tytuł:Zejście z Czarnego Stawu
Technika:pastel, papier naklejony na tekturę
Wymiary:61 x 49 cm
73,5 x 62 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "LWyczół | 90[nieczytelne]"
Opisany na odwrocie: "Zejście z Czarnego | Stawu | rano"

Obraz posiada ekspertyzę Jadwigi Oczko-Kozłowskiej z 2021 roku.

Więcej o obrazie Leona Wyczółkowskiego w artykule na blogu [ZOBACZ]

Fragment opinii:
"Powyższy obraz jest jednym z serii widoków okolic Czarnego Stawu, o którym artysta wspominał, iż malował ten motyw sześć razy w ciągu dnia, w sześciu różnych oświetleniach, od 6-tej rano do późnego wieczora. [...] Obraz wykonany jest w opanowanej przez Wyczóła do perfekcji technice pastelowej, która pozwoliła mu, wzorem impresjonistów, przedstawić ten sam motyw o różnych porach dnia z uchwyceniem zmienności światła i natężenia barwy. [...] Artysta z właściwym sobie mistrzostwem oddał nastrój poranka w górach, efekty światła spływającego po zboczu górskim; przy zastosowaniu oszczędnych środków malarskich sugestywnie uchwycił majestat fascynującej go natury."
Cena wywoławcza:95000 zł
Cena uzyskana:105000 zł