XXXIV Aukcja Dzieł Sztuki

29 grudnia (piątek) 2023 - godz. 18.00

Aukcja bez udziału publiczności na sali.

Obiekty z katalogu można obejrzeć na żywo
w galerii Krakowskiego Domu Aukcyjnego:
godz. 10.00-18.00

STASIAK Ludwik

STASIAK Ludwik
LOT 6
ID: 034006

STASIAK Ludwik BIOGRAFIA

Tytuł:Autoportret z rycerzem
Technika:olej, tektura
Wymiary:61,5 x 47,5 cm
80 x 66 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.g.: "Ludwik Stasiak"
Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej oraz lokalne spękania malatury.

Ludwik Stasiak był artystą zafascynowanym średniowieczem, pod wpływem osobowości twórczej Jana Matejki zainteresował się także nurtem historycznym w malarstwie.
W oferowanym autoportrecie uwidaczniają się wymienione wyżej fascynacje tego twórcy. Ludwik Stasiak przedstawił siebie w towarzystwie dwóch figur rycerzy, którzy zdają się czuwać nad jego osobą. Malarz ukazał swoją twarz w sposób wręcz werystyczny, oddając wiek i charakter fizjonomii. Strój artysty kontrastuje z wyszukanym gobelinem w tle oraz powagą i majestatem górującego nad twórcą rycerza w bogatej zbroi.
Warto docenić znakomite zrównoważenie kompozycji oraz wysmakowaną kolorystykę opartą na chłodnych, pastelowych zieleniach i ciepłych brązach. Autoportret Ludwika Stasiaka jest utrzymany w realistycznej konwencji malarskiej.
Cena wywoławcza:9000 zł
Cena uzyskana:9000 zł