Krakowski Dom Aukcyjny®

XXXV Aukcja Dzieł Sztuki

28 lutego (środa) 2024 - godz. 18.30

Krakowski Dom Aukcyjny - Kraków ul. Starowiślna 14

Licytacja live na bid.kda.pl


Wystawa przedaukcyjna:

Kraków - Starowiślna 14
godz. 10.00-18.00
Regulamin Arkusz zlecenia aukcyjnegoArkusz zlecenia Arkusz zlecenia aukcyjnego

Zaloguj się i złóż zlecenie aukcyjne

ZOBACZ OPIS AUKCJI

 

NIKIFOR Krynicki

NIKIFOR Krynicki
LOT 56
ID: 035056

NIKIFOR Krynicki BIOGRAFIA

Tytuł:Kościół z dzwonnicą
Technika:gwasz, ołówek, karton
Wymiary:23,5 x 15 cm
38,5 x 30,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Opisany śr.d.: "BOBOWIESWIESROSYTASEŁO"
Opisany na odwrocie: "500 ZŁ"
Na odwrocie dwie pieczątki autorskie (okrągła - "‧ PAMIĄTKA Z KRYNICY ‧ | NIKIFOR ‧ MALARZ" i prostokątna - "NIKIFOR ARTYSTA | KRYNICA-WIEŚ").

OPIS PRACY:
Obraz przedstawia wielokrotnie podejmowany przez Nikifora Krynickiego motyw architektury świątynnej w otoczeniu krajobrazu. Artysta ukazał kościół na wzniesieniu, którego sylwetka góruje nad zespołem niewielkich drewnianych domów.
Kompozycja jest zbudowana za pomocą znajdujących się kolejno nad sobą poziomych rzędów. Regularne ciągi drzew, domów i chmur na niebie wpływają na wrażenie porządku i spokoju. W pracy precyzja linii łączy się z pewnie stawianą plamą barwną. Gama kolorystyczna jest delikatnie rozbielona, co wpływa na interesujący nastrój przedstawionego pejzażu.
Obraz może stanowić wzorcowy przykład twórczości Mistrza z Krynicy. Środki formalne i charakterystyczne motywy ikonograficzne w pracy łączą się w niepowtarzalną całość. Warto zwrócić uwagę, że w omawianym gwaszu dostrzec można inspiracje Nikifora kościołem św. Zofii w Bobowej, na co wskazuje obecność dzwonnicy przed świątynią, jak i forma oraz kształt budowli z charakterystyczną wieloboczną sygnaturką na dachu. Artysta jednak w twórczy sposób przetworzył architekturę, tworząc jednostkowy typ budowli. I to właśnie ta fantazyjność kompozycji autorstwa Nikifora wpływa na jego niegasnącą popularność jego twórczości wśród miłośników i kolekcjonerów sztuki.
Cena wywoławcza:7000 zł
Cena uzyskana:8000 zł
x
«
»