44. Aukcja Dzieł Sztuki (4 III 2025)
Data aukcji: 2025-03-04
Krakowski Dom Aukcyjny®44. Aukcja Dzieł Sztuki
4 marca (wtorek) 2025 - godz. 18.00 Krakowski Dom Aukcyjny - Kraków ul. Starowiślna 14 Licytacja live na bid.kda.pl |
Kraków - Starowiślna 14 |
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą 44. Aukcji Dzieł Sztuki, na której zagoszczą dzieła uznanych twórców dawnych i współczesnych. W ofercie odnaleźć można prace artystów reprezentujących nurt akademicki, malarzy młodopolskich, przedstawicieli sztuki awangardowej i współczesnej. [więcej informacji]
LOT 39 | ID: 044039 |
KRCHA Emil BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Sosna na Helu |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 32 x 50 cm 48 x 65,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "Krcha" Na odwrocie metka z opisem obrazu. PRACA NIEDOSTĘPNA |
![]() |
O aukcji
44. Aukcja Dzieł Sztuki
Do zapoznania się z katalogiem 44. Aukcji Dzieł Sztuki Krakowski Dom Aukcyjny® zaprasza kolekcjonerów sztuki dawnej i współczesnej - od XIX do XXI wieku.
W pierwszej części katalogu zainteresowani znajdą pozycje z kategorii sztuki dawnej, w granicy pozycji 83. rozpoczyna się natomiast oferta sztuki współczesnej.
Sztuka dawna. XIX wiek. Akademizm. Młoda polska. Międzywojnie.
Katalog 44. Aukcji Dzieł Sztuki otwiera rysunek jednego z głównych przedstawicieli symbolizmu w malarstwie polskim, Jacka Malczewskiego (lot 1). Opatrzona pieczątką z rodzinnym herbem szlacheckim artysty Tarnawa praca przedstawia wnętrze salonu z kilkoma postaciami, ujętymi w typowym dla Jacka Malczewskiego stylu.
Cenieni na rynku sztuki
W ofercie 44. Aukcji Krakowskiego Domu Aukcyjnego odnaleźć można dzieła artystów szczególnie poszukiwanych na rynku sztuki. W pierwszej kolejności są to obrazy pochodzące z krakowskiej pracowni Kossaków, wśród których można zobaczyć typowe przykłady malarstwa rodzajowo-historycznego (lot 2-4, lot 9-11, lot 45), jak i bardziej nietypowe ujęcia, takie jak obraz Jerzego Kossaka z 1947 roku "Na zawodach – skijöring" (lot 5), z przedstawieniem popularnego sportu zimowego, w którym ścigający się ze sobą narciarze ciągnięci byli przez jeźdźców na koniach.
Szczególną uwagę zwraca także obraz Wojciecha Kossaka z 1935 (lot 12), ukazujący księcia Józefa Poniatowskiego tuż przed śmiercią w bitwie pod Lipskiem.
Na dalszych pozycjach 44. Aukcji Dzieł Sztuki KDA, można odnaleźć także prace uznanych na rynku sztuki artystów związanych z pracownią Kossaków i kontynuujących w malarstwie ich tradycję, takich jak Stanisław Studencki (lot. 42), Mieczysław Krzyżak (lot 43-44) oraz Juliusz Słabiak (lot 69-71).
Tematyka rodzajowa pojawia się także w trzech pracach Bronisławy Rychter-Janowskiej (lot 6-8), polskiej malarki, której ulubionym tematem był staropolski dwór, a w szczególności jego wnętrza, skąpane w ciepłym blasku słońca. Prace małego formatu zachwycają mnogością detali i wyidealizowaną kolorystyką. Szczególną uwagę zwraca obraz, który znalazł się na pozycji nr 6 - ukazuje on wnętrze salonu z ubraną w błękitna suknię kobietą układającą bukiet kwiatów.
Spośród artystów popularnych na aukcjach sztuki dawnej Krakowski Dom Aukcyjny oferuje również dwa gwasze polskiego malarza-marynisty Sotera Jaxa-Małachowskiego (lot 37-38) z widokiem łodzi pozostawionych na brzegu morza.
Podobną tematykę ilustruje obraz olejny Erno Erba (lot 36). Praca stanowi przykład dość nietypowy dla twórczości tego artysty, znanego głównie z motywów miejskich, zwłaszcza przedstawień targowisk.
Zagłębiając się nieco dalej w listę obiektów aukcyjnych natrafić można także na ciekawe propozycje pejzaży i martwych natur. Szczególną uwagę zwracają dzieła Alfonsa Karpińskiego (lot 28-30), malarza znanego w środowisku krakowskim, reprezentującego nurt dekoracyjny. Pomimo charakterystycznego dla artysty zacierania konturów, widz oglądający pozycję nr 28, może z rozkoszą podziwiać harmonijną kompozycję oraz mistrzowsko ujęte faktury przedmiotów, opadających na stół płatków róż oraz śliskiej, błyszczącej porcelany. Wartym wspomnienia dziełem Alfonsa Karpińskiego jest także obraz ukazujący nieczęsty w dorobku tego artysty motyw kwiatów malwy (lot 30).
Wśród dzieł malarstwa pejzażowego w katalogu 44. Aukcji Dzieł Sztuki KDA, warto przyjrzeć się pracom artystów ze szkoły Jana Stanisławskiego. Jest to m.in. obraz olejny Stanisława Kamockiego "Kopy siana" (lot 40), "Zima" Jerzego Karszniewicza (lot 55) oraz akwarela Stefana Filipkiewicza (lot 56) z zimowym widokiem gór.
Młoda Polska i symbolizm
Młodopolski symbolizm odnaleźć można w prezentowanych w katalogu pracach Wastimila Hofmana (lot 17-21). Wśród oferowanych dzieł tego artysty wzrok przykuwa wczesny - pochodzący bowiem z okresu studiów artysty w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych - obraz ukazujący mitologiczny wątek przeprawy władcy świata podziemnego Charona przez rzekę Styks. Obraz "Macierzyństwo" z 1949 roku (lot 19) stanowi natomiast ciekawy przykład transpozycji tradycyjnego malarstwa dawnego i kryptoportretu. Ujęta swobodnie, wklęsło-wypukłą, dekoracyjną linią postać matki karmiącej niemowlę znajduje się na tle lekko uchylonej kotary, za która rozciąga się barwny pejzaż. Ten układ kompozycyjny nawiązuje wprost do przedstawień Madonny z Dzieciątkiem u mistrzów włoskiego renesansu. Jest to odwołanie do tematyki religijnej, którą artysta, szczególnie w późniejszym okresie twórczości, podejmował chętnie i często. W ofercie Krakowskiego Domu Aukcyjnego odnaleźć można także dwa autoportrety Wastimila Hofmana: jeden przedstawiający malarza z pędzlem i paletą (lot 17), drugi w ujęciu symbolicznym, ukazujący artystę jako studzonego wędrowca (lot 20).
Tematykę portretu i autoportretu ciekawy oferty widz odnajdzie także w dalszych pozycjach katalogu. Warto w tym miejscu wymienić portret kobiecy pędzla czołowego przedstawiciela Młodej Polski, Józefa Mehoffera (lot 27). Rozedrgana faktura impresjonistycznie malowanej plamami akwareli zdradza szczególną inspirację, którą wywarł na twórczości Józefa Mehoffera pobyt w Paryżu. Portret ten jest z jednej strony przykładem biegłości artysty w trafnym ujmowaniu fizjonomii modela, z drugiej świadectwem twórczego indywidualizmu w nadawaniu tworzonym wizerunkom zarówno reprezentacyjnego, jak i domowego, spokojnego, w pewnym sensie intymnego charakteru.
Zwracającą uwagę pracą jest także symboliczny autoportret Ludwika Stasiaka (lot 24), przedstawiający artystę jako słynnego kompozytora Ludwiga van Beethovena, ujętego na tle rzeźby autorstwa średniowiecznego rzeźbiarza Wita Stwosza.
Wspominając twórczość Ludwika Stasiaka, wypada napomknąć także o tematyce wsi i jej mieszkańców, która również zagościła w ofercie 44. Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego. W tym przypadku szczególną uwagę zwracają portrety krakowianki i krakowiaka autorstwa Wincentego Wodzinowskiego (lot 65-66). Młodopolską chłopomanię odnajdziemy także w pracach Adama Setkowicza (lot 46-47) czy obrazie Kaspra Żelechowskiego "Żniwa" (lot 72).
Twórczość oparta na akademickim warsztacie
Uznany w środowisku polskim i europejskim Henryk Rodakowski swoją twórczość opierał na wykształceniu w paryskich pracowniach malarzy akademickich. Zasłynął dzięki sztuce portretowej, w której osiągnął mistrzostwo pod względem oddania rysów twarzy swoich modeli. Znakomity warsztat Henryka Rodakowskiego widoczny jest w oferowanym na aukcji "Portrecie kobiety z zielonkawą broszą" (lot 14). Ujecie szkicowe pozwala śledzić technikę artysty w sprawnym operowaniu pędzlem, rozkładaniu świateł i trafnej charakterystyce portretowanej postaci.
Sztukę akademicką reprezentują także obrazy Zygmunta Sokołowskiego i Franciszka Krudowskiego o zdecydowanie odmiennej tematyce. Obraz Zygmunta Sokołowskiego z 1878 roku pod tytułem "Landsknechci w wartowni" (lot 13) pochodzi z okresu nauki artysty w akademii monachijskiej i prezentuje ciekawy przykład podjęcia rodzajowo ujętej tematyki historycznej, w której autor zaczerpnął inspirację z renesansowych grafik niemieckojęzycznych twórców oraz nowożytnej sztuki niderlandzkiej. Przedstawienie "Madonny z Dzieciątkiem" Franciszka Krudowskiego (lot 22) to z kolei przykład akademickiej sztuki sakralnej o rzymskim rodowodzie.
Wiedeńskie wpływy w malarstwie odnaleźć można z kolei w twórczości znanego z portretów kobiecych malarza salonowego Franciszka Żmurki. Oferowany obraz "Natchnienie artysty" (lot 23) przedstawia dość nietypowe, symboliczne ujęcie twórczej inspiracji, w którym obok muzy wnikliwy obserwator dopatrzy się tajemniczo ujętego autoportretu artysty.
Awangarda w sztuce polskiej
W ofercie Krakowskiego Domu Aukcyjnego nie zabrakło także przedstawicieli kierunków awangardowych. W szczególności warto pochylić się nad pracami dwóch cenionych artystek okresu międzywojennego – rysunkiem Tamary Łempickiej, będącym warsztatowym studium postaci ludzkiej (lot 15), ujętym w katalogu Alaina Blondela z 1999 roku oraz "Krakowiakiem" z teki "Polish Peasants' Costumes" Zofii Stryjeńskiej (lot 63).
Uwagę widzów powinna zwrócić także praca olejna na płótnie "Gracja i fauny", autorstwa znanego przedstawiciela polskiego malarstwa ekspresjonistycznego – Jerzego Hulewicza (lot 16), którego twórczość artystyczna ukształtowała się pod wpływem formizmu oraz niemieckich ugrupowań artystycznych, takich jak Die Brücke (Most) i Der Blaue Reiter (Błękitny jeździec). Obraz przykuwa uwagę nie tylko samą tematyką mitologiczną, ale także geometryzacją form, połączoną z charakterystycznym punktowym sposobem malowania.
Europejska i polska sztuka współczesna
44. Aukcja Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego to także ciekawa oferta sztuki współczesnej.
Salvador Dali
Szczególnie wyróżniającym się obiektem jest rzeźba "Don Kichot siedzący" (lot 89), odlana z brązu w technice na wosk tracony według figury własnoręcznie wymodelowanej na przełomie lat 70. i 80. XX wieku przez Salvadora Dalego, czołowego przedstawiciela surrealizmu. Odlew ten był jednym z pierwszych, które wyszły z odlewni Isidra Clota w Madrycie. Rzeźba ta stanowi trzeci z czterech wykonanych wówczas egzemplarzy. Opisana jest literą "d", numerem 3/4 oraz opatrzona sygnaturą artysty. Opływowa, nierealistyczna forma odzwierciedla stylistykę prac, z których Salvador Dali zasłynął na artystycznej scenie międzynarodowej.
Poza wspomnianą rzeźbą oferta aukcyjna obejmuje również inne dzieła Salvadora Dalego - niezwykle ciekawy dyptyk "Para z głowami pełnymi chmur" w autorskiej edycji granolitografii (lot 90) oraz miedzioryt "Surrealistyczne konie" (lot 91).
Polscy artyści współcześni
W katalogu odnaleźć można prace uznanych twórców polskiej sztuki współczesnej, działających w zróżnicowanych nurtach artystycznych. Szczególną uwagę kolekcjonerów powinny zwrócić dwa wielkoformatowe olejne portrety kobiece Romana Zakrzewskiego (lot 107-108), uznanego krakowskiego artysty, wykształconego w pracowni profesora Jerzego Nowosielskiego. Te wysokiej klasy artystycznej obrazy, pędzla malarza nazywanego niekiedy polskim Modiglianim, ilustrują wszystkie elementy kojarzone z twórczością Romana Zakrzewskiego: linearyzm i prostotę zaczerpniętą od swojego wybitnego nauczyciela oraz kolorystykę i kompozycję wynikającą z fascynacji sztuką mistrzów włoskiego renesansu.
Wśród przykładów sztuki portretowej nie może zabraknąć także informacji na temat kontrastowego, pełnego kolorystycznej głębi, kobiecego portretu autorstwa Witolda Pałki pt. "Łemka" (lot 99) oraz rodzinnego portretu zbiorowego w redakcji Antoniego Fałata (lot 111), artysty znanego z inspiracji XIX-wieczną, czarno-białą fotografią.
Przeglądając ofertę Krakowskiego Domu Aukcyjnego warto pochylić się nad twórczością artystów związanych z nową figuracją. Prezentowane dwie prace Wiesława Obrzydowskiego (lot 117-118), malarza uznawanego za jednego z prekursorów sztuki "Nowych Dzikich", prezentują formy pełne ekspresji, deformacji i silnej kolorystyki. Uwagę widza powinien zwrócić także obraz pt. "Muszla" (lot 119), jednego z założycieli słynnej krakowskiej grupy Wprost – Zbyluta Grzywacza.
Abstrakcyjną sztukę op-artu prezentują dwie prace olejne na płótnie Tamary Berdowskiej (lot 105-106). Amatorzy sztuki surrealistycznej odnajdą z kolei przyjemność z kontemplacji dzieła pt. "Pensativo" (lot 122), autorstwa mistrza polskiego realizmu magicznego, Tomasza Sętowskiego.
Satyra "Ułan polski" Jerzego Dudy-Gracza (lot 110) natomiast skłoni oglądającego do głębszej refleksji nad historią narodu i polskością, a jedna z serii prac Magdaleny Abakanowicz ukazujących ludzkie twarze (lot 109), zachęci do zastanowienia się nad kondycją człowieka we współczesnym świecie.
Prymitywizm, sztuka naiwna
Oferta aukcji obejmuje także twórczość uznanych na rynku sztuki przedstawicieli sztuki nieprofesjonalnej, spośród których szczególną uwagę warto zwrócić na trzy prace Nikifora Krynickiego, samouka o niezwykłym talencie i malarskiej intuicji. Prezentowane publiczności akwarele (lot 84-85) oraz rysunek (lot 86), ukazują tematy typowe i najchętniej podejmowane przed artystę – miejskie zabudowania, architekturę zdrojową i stacje kolejowe.
Dalej, warto zatrzymać się nad obrazami twórców otwierających przed widzem fantastyczny świat form i kolorów – pracą "Kolędnicy" Eugeniusza Brożka (lot 87), ukazującą zimowy widok wsi w okresie Bożego Narodzenia oraz płótnem Ludwika Holesza (lot 86), przestawiającym widzowi bajkową wizję zrodzoną z fascynacji artysty prehistorycznym światem.
Wystawa dzieł sztuki
Wszystkie obiekty z katalogu można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej prezentowanej w dniach od 18 lutego do 4 marca 2025 roku w Krakowskim Domu Aukcyjnym [ul. Starowiślna 14 - Kraków] od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00.
Jeśli życzą sobie Państwo więcej zdjęć obiektów, zapraszamy do kontaktu.
Przebieg aukcji
44. Aukcja Dzieł Sztuki odbędzie się z udziałem publiczności, 4 marca 2025 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Krakowskiego Domu Aukcyjnego - ul. Starowiślna 14, Kraków. Rejestracja uczestników rozpocznie się o godzinie 17.30.
W licytacji można również wziąć udział składając zlecenie z limitem, zlecenie telefoniczne oraz licytować internetowo live na bid.kda.pl
W razie pytań dotyczących udziału w aukcji zapraszamy do kontaktu.
Istnieje możliwość odbioru wylicytowanych prac w biurze KDA w Warszawie [więcej informacji]
licytacja live na onebid.pl
katalog i licytacja live na portalu