I Aukcja Dzieł Sztuki

3 kwietnia 2019 (środa)

Hotel Holiday Inn Kraków - Wielopole 4

WYNIKI AUKCJI

Krakowski Dom Aukcyjny

ul. Starowiślna 14

regulamin aukcji

katalog aukcji PDF

zlecenie licytacji

RYCHTER-JANOWSKA Bronisława

RYCHTER-JANOWSKA Bronisława
LOT 3
ID: KDA001

RYCHTER-JANOWSKA Bronisława BIOGRAFIA

Tytuł:Scena z Don Juana Przeorysza i Inez (1949)
Technika:olej, papier
Wymiary:12 x 18 cm
29,5 x 33,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany l.d.: "B.R.JANOWSKA"
Autorski opis na odwrocie: "Scena z Don Juana | Przeorysza i Inez | BronisławaRychterJanowska | 6 XII 1949 | Św. Mikołaj"
opis pracy:
Temat inspirowanej dramatem sceny z Don Juana przedstawiającej przeoryszę i Inez Bronisława Rychter-Janowska podejmowała kilkakrotnie w swojej twórczości, zawsze ukazując ją w tym samym układzie kompozycyjnym i bardzo zbliżonej kolorystyce. W obrazie artystka zawarła charakterystyczne cechy swojej sztuki: architektoniczne otwieranie kompozycji w głąb oraz podkreślenie roli oświetlenia. Rychter-Janowska ujęła strugę silnego światła zachodzącego słońca, diagonalnie przecinającą posadzkę wnętrza i padającą centralnie na postać Inez. Niezwykle interesujący jest zamknięty w kompozycyjnym trójkącie rytm, osiągnięty przez stopniowanie wielkości czarnych akcentów: w krzyżu na tylnej ścianie, krucyfiksie po prawej stronie i postaci przeoryszy.

Estymacja:3200 - 4000 zł