FAŁAT Antoni

FAŁAT Antoni
FAŁAT AntoniFAŁAT AntoniFAŁAT Antoni
Tytuł:Motyl (1986)
Technika:olej, płótno
Wymiary:92 x 73 cm
Uwagi:
Sprzedane:XI Aukcja Dzieł Sztuki (13 X 2021)
Cena wywoławcza:7000 zł
Cena uzyskana:12000 zł

 

ANTONI FAŁAT - NOTA BIOGRAFICZNA

Antoni Fałat urodził się w 1942 roku w Warszawie. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Aleksandra Kobzdeja. Dyplom uzyskał w 1969 roku. Po ukończeniu nauki czynnie angażował się w życie środowiska artystycznego Warszawy, przyłączył się do grona założycieli grupy AUT (aut pictura, aut nihil) manifestującej "polską figurację, polski styl, polską egzotykę". Uczestniczył także w działalności ruchu "O Poprawę" skupiającego studentów warszawskich uczelni artystycznych. W latach 80. czynnie działał w ruchu kultury niezależnej.
Począwszy od lat 70. Antoni Fałat wiele wystawiał, m.in. w Warszawie, Szczecinie i Bydgoszczy. Jego prace były pokazywane na ponad trzydziestu wystawach indywidualnych oraz niemal stu zbiorowych.
W 1992 roku malarz założył w Warszawie prywatną szkołę – Europejską Akademię Sztuki, której został rektorem.
W latach 1992-1996 Antoni Fałat był członkiem Rady Kultury przy Prezydencie Rzeczpospolitej Polskiej.
Za Szczególne Zasługi dla Oświaty i Wychowania w 1997 roku artysta został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymał również Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Antoni Fałat zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką i tkaniną artystyczną, wykonuje również projekty scenografii. Już w latach 70. malarz wypracował indywidualny język artystyczny odnoszący się zarówno do ekspresjonistycznego nurtu nowej figuracji, jak i estetyki pop-artu. W sztuce Antoniego Fałata interesujące jest źródło inspiracji artysty – stare, XIX-wieczne fotografie rodzinne, na podstawie których malarz kreuje nowe, wyróżniające się swoistą nastrojowością, kontrastowe wizerunki ludzi o charakterystycznych, bladych, "martwych" jak gdyby, anonimowych fizjonomiach. Wraz z upływem lat malarz poszerzył zakres tematyczny swoich prac i zaczął w nich ukazywać m.in. zwierzęta, stylistycznie pozostał jednak wierny wypracowanej już konwencji artystycznej.
Dzieła Antoniego Fałata są swoistym komentarzem współczesnej sytuacji społecznej, konwencjonalności ludzkich zachowań, gestów i póz oraz wszechobecnego dążenia do unifikacji człowieka.

Dzieła Antoniego Fałata znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych oraz wielu muzealnych w Polsce i za granicą, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Gdańsku i Krakowie, warszawskiej Zachęty, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Sztuk Pięknych w Gandawie czy Muzeum im. A.S. Puszkina w Moskwie.

 

Poszukujemy prac

 

x
«
»