PROCAJŁOWICZ Antoni
Antoni Procajłowicz - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Antoniego Procajłowicza. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Antoniego Procajłowicza na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Widok na dolinę (1943) |
Technika: | olej, tektura |
Wymiary: | 54,5 x 43,5 cm 62,7 x 51,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "A‧S‧PROCAJŁOWICZ | ‧1943‧" Widoczne zabrudzenie malatury. Ta praca jest dostępna w ofercie galeryjnej na www.galeria-attis.pl [KONTAKT w sprawie obrazu] |
ANTONI PROCAJŁOWICZ
Wojciech Weiss, "Melancholik (Portret Antoniego Procajłowicza)", olej, płótno, Muzeum Narodowe w Krakowie
[źródło: Zbiory Cyfrowe MNK]
Antoni Procajłowicz urodził się w 1876 w Rodatyczach k. Lwowa, zmarł w 1949 roku w Krakowie. W latach 1896-1901 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, m.in. pod kierunkiem Floriana Cynka, Leona Wyczółkowskiego, Jana Stanisławskiego oraz Jacka Malczewskiego. Artysta pobierał naukę również we Włoszech, we florenckiej Scuola Libera.
Od 1899 roku Antoni Procajłowicz objął po Stanisławie Wyspiańskim funkcję kierownika działu artystycznego pisma "Życie". Był również członkiem i współzałożycielem Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana. Od 1904 (lub 1903) roku pracował jako kierownik artystyczny w Drukarni Narodowej Napoleona Telza w Krakowie. Pod jego pieczą zostały wówczas wydane np. Utwory dramatyczne Lucjana Rydla czy Na srebrnym grobie Jerzego Żuławskiego. W 1908 roku Antoni Procajłowicz został profesorem Państwowej Szkoły Przemysłowej w Krakowie, gdzie wykładał malarstwo dekoracyjne.
W czasie I wojny światowej Antoni Procajłowicz walczył w Legionach Polskich, działał również jako kierownik Centralnego Biura Wydawnictw. Ostatecznie artysta został wzięty do niewoli rosyjskiej i (wybrany przez współwięźniów) pełnił funkcję komendanta obozu internowania w Witkowicach. W 1918 roku zaprojektował odznakę dla więźniów obozu.
Po wojnie Antoni Procajłowicz wyjechał do Warszawy, następnie, w latach 1920-1924, pracował jako pedagog w Szkole Przemysłu Artystycznego w Bydgoszczy, później zdecydował się na powrót do Krakowa. Przez cały ten czas nie porzucił pasji jaką stanowiła dla artysty grafika książkowa i pracował w kilku drukarniach.
Od 1928 roku Antoni Procajłowicz należał do Zarządu krakowskiego Związku Artystów Plastyków. Pod koniec życia artysta wstąpił do ugrupowania "Krąg".
Antoni Procajłowicz był artystą związanym z krakowskim młodopolskim środowiskiem artystów. Jego najserdeczniejszym przyjacielem był Wojciech Weiss, który sportretował nawet malarza w swoim dekadenckim "Melancholiku" ("Totenmesse"; obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie).
Twórczość Antoniego Procajłowicza
Artysta zajmował się malarstwem, ale uprawiał przede wszystkim grafikę. Najbardziej znane są jego secesyjne projekty grafik książkowych, plakatów i ilustracji, które tworzył już od czasów studenckich. Poza wspomnianym "Życiem" ilustrował m.in. periodyk "Młodość", "Kalendarz Robotniczy", czasopismo "Chimera" czy "Ilustrowany Tygodnik Polski". Antoni Procajłowicz wykonywał też litografie wchodzące w skład słynnej "Teki Melpomeny".
Na swoich obrazach Antoni Procajłowicz malował zwykle bliskie twórczości Jana Stanisławskiego nastrojowe, symboliczne pejzaże, czasem portrety. Rzadkością w twórczości Antoniego Procajłowicza są martwe natury. Artysta używał zwykle farby olejnej, niekiedy sięgał również po temperę.
Antoni Procajłowicz uprawiał również malarstwo monumentalne, projektował witraże. Jest m.in. autorem polichromii w kościele św. Wojciecha w Poznaniu i kościele św. Wawrzyńca w Kamieńcu.
Artysta interesował się sztuką wnętrz, współpracował np. przy dekoracji sal na Wystawę Jubileuszową krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.
Antoni Procajłowicz - wystawy i nagrody
Antoni Procajłowicz chętnie pokazywał swoje prace na wystawach organizowanych w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz inicjowanych przez Towarzystwo Artystów Polskich "Sztuka". Antoni Procajłowicz był artystą docenianym za życia, w 1925 roku otrzymał srebrny medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych w Paryżu.
Obrazy, grafiki i projekty Antoniego Procajłowicza znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, np. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.
Przyjmujemy obrazy Antoniego Procajłowicza na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Antoniego Procajłowicza.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Antoniego Procajłowicza, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Antoniego Procajłowicza w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].