SERWIN Bogusław

SERWIN Bogusław
SERWIN BogusławSERWIN BogusławSERWIN Bogusław
Tytuł:Mnie nie jest źle, choć pozostałem sam (1929)
Technika:olej, płótno
Wymiary:107 x 102 cm
119,5 x 114,5 cm (z oprawą)
Sprzedane:XI Aukcja Dzieł Sztuki (13 X 2021)
Cena wywoławcza:10000 zł
Cena uzyskana:12000 zł

BOGUSŁAW SERWIN - NOTA BIOGRAFICZNA

Bogusław Serwin

Bogusław Serwin podczas otwarcia Wystawy ZAP Artes w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Bogusław Serwin urodził się w 1882 roku w Bochni, zmarł w 1956 roku. W 1900 roku rozpoczął naukę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i uczęszczał na zajęcia do pracowni Floriana Cynka, studiów jednak nie ukończył. Po przerwaniu edukacji na uczelni artystycznej (już w 1901 roku) sam doskonalił warsztat malarski, jednocześnie studiując na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1905 roku objął posadę nauczyciela w gimnazjum w rodzinnej Bochni.

Bogusław Serwin

Bogusław Serwin, "Autoportret"

Malarz czynnie uczestniczył w życiu artystycznym Krakowa i okolic, należał do "Grupy Dziesięciu", wielokrotnie wystawiał na ekspozycjach krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Swoje prace pokazywał także w Warszawie oraz we Lwowie. Przyjaźnił się z wieloma artystami, m.in. z Teodorem Grottem, Marcinem Samlickim, Ludwikiem Stasiakiem i Tadeuszem Sewerynem.
W dziedzinie sztuki zajmował się malarstwem olejnym, najczęściej przedstawiał pejzaże, ale wykonywał również portrety, martwe natury i obrazy o tematyce rodzajowej.
Obrazy Bogusława Serwina znajdują się na przykład w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni.

Synem Bogusława Serwina był bocheński malarz i rysownik - Mieczysław Serwin-Oracki.