ERB Erno

ERB Erno
ERB ErnoERB ErnoERB Erno
Tytuł:Na targu
Technika:olej, tektura
Wymiary:25,2 x 36 cm
37, 47,5 cm (wymiary z oprawą)
Sygnowany l.d.: “E Erb”

Główną domeną twórczości Erno Erba były rodzajowe sceny z targowisk, w których artysta ujmował pełne towaru stragany i postacie przekupek. Oferowana na aukcji praca również przedstawia tego typu epizod. Obraz namalowany został w typowym dla artysty szkicowym stylu, fakturowo, grubą warstwą farby olejnej. Wyróżnia się on znakomitym uchwyceniem blasku słońca odbijającego się od jasnych fasad budynków ujętych w tle przedstawienia.
Sprzedane:V Aukcja Dzieł Sztuki (29 X 2020)
Cena wywoławcza:7000 zł
Cena uzyskana:7000 zł

ERNO ERB - NOTA BIOGRAFICZNA

Erno Erb urodził się w 1878 roku, zginął zamordowany przez nazistów w 1943 roku. Był związany z rodzinnym Lwowem i pobliskim Truskawcem. Mimo braku wykształcenia artystycznego wypracował imponujący i charakterystyczny warsztat malarski. Najczęściej artysta tworzył widoki miejskie. Do jego ulubionych tematów należały jarmarki i targi. Malował także martwe natury, portrety, pejzaże górskie z okolic Truskawca, sceny rodzajowe z życia ukraińskich chłopów i ludności żydowskiej. Farbę nakładał grubymi warstwami za pomocą szerokich pociągnięć pędzla. Stosował jasną, świetlistą paletę barw. Jego twórczość często była porównywana do malarstwa niemieckiego impresjonisty Maksa Liebermanna. Malował w technice olejnej oraz pastelowej. Artysta często wystawiał. W latach 1924-1938 regularnie prezentował swoje prace w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, w Warszawie i Krakowie. W 1932 roku wziął udział w zbiorowej wystawie sztuki polskiej w Buffalo w USA.

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

niedostępne