CYNK Florian

Florian Cynk - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Floriana Cynka. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Floriana Cynka na aukcję [kontakt]

FLORIAN CYNK

Florian Cynk, fot. W. Rzewuski, MNK

Florian Cynk, fot. Walery Rzewuski, Muzeum Narodowe w Krakowie
[źródło: Zbiory cyfrowe MNK]

Florian Cynk urodził się w 1838 roku w Krakowie, zmarł w 1912 roku. W latach 1849-1863 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Wojciecha Kornelego Stattlera i Władysława Łuszczkiewicza, następnie edukację kontynuował jeszcze w akademiach w Dreźnie oraz Monachium (od 1863 roku studiował w pracowni Hermanna Anschütza). Odbył podróże artystyczne do Francji i Niemiec, ostatecznie powrócił do Krakowa i rozpoczął karierę na macierzystej uczelni - początkowo jako sekretarz, a od 1877 roku jako profesor rysunku. Był znanym i cenionym pedagogiem, wykształcił wielu wybitnych polskich artystów, takich jak: Stanisław Wyspiański, Piotr Stachiewicz, Ludwik Stasiak czy Wojciech Weiss.

Florian Cynk należał do Bractwa św. Łukasza oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, którego był przez pewien czas (od 1886 roku) dyrektorem.

Malarstwo Floriana Cynka

Florian Cynk tworzył w nurcie malarstwa historyczno-rodzajowego o tradycjach akademickich. Najchętniej przedstawiał sceny i motywy z historycznych czasów panowania Jagiellonów, w jego dorobku artystycznym znalazły się też motywy legendarne, a także religijne. Artysta malował również hagiograficzne oraz wotywne przedstawienia świętych, był także portrecistą i kopistą.

W twórczości Floriana Cynka uwidaczniają się wpływy sztuki Jana Matejki, z którym to malarz niejednokrotnie miał okazję współpracować.

Dzieła Floriana Cynka były często reprodukowane, np. na obrazkach wotywnych, stanowiły również ilustracje w "Kłosach" i "Tygodniku Illustrowanym". Obrazy malarza znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Krakowa, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie czy we Lwowskiej Galerii Narodowej Sztuki. Jego dzieła stanowią również wyposażenie kościołów, np. w Starym Wiśniczu czy Stryju na Ukrainie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Floriana Cynka na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Floriana Cynka.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Floriana Cynka, zapraszamy do kontaktu [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»